Connect with us

Hi, what are you looking for?

Tutoriali

5 koraka kako naći povijest pretraživanja na računalu

kako naći povijest pretraživanja

Ako ste se ikada pitali kako naći povijest pretraživanja, rješenje je jednostavnije nego što mislite! Povijest pretraživanja je popis svih stranica koje ste posjetili putem preglednika, a nalazi se u opcijama svakog internetskog preglednika. Dakle, ako želite ponovno pronaći stranicu koju ste posjetili ili jednostavno provjeriti prošle pretrage, sve što trebate napraviti jest otvoriti izbornik povijesti u svom pregledniku.

Povijest pretraživanja na računalu može biti korisna iz više razloga. Možda ste naišli na zanimljiv članak, ali ga niste spremili, ili želite brzo vratiti stranicu na kojoj ste već bili. Također, povijest pretraživanja može pomoći da pregledate i upravljate svojim digitalnim tragovima. Ako vam je stalo do privatnosti, znat ćete da redovito brisanje povijesti pretraživanja na računalu može smanjiti rizik od slučajnog dijeljenja osjetljivih podataka s drugima.

Bez obzira na razlog, saznati kako pronaći povijest pretraživanja omogućit će vam lakši pregled vaših online aktivnosti i bolje upravljanje privatnošću.

Prvi korak: Otvorite preglednik

Prvi korak u pronalaženju povijesti pretraživanja na računalu jest otvaranje preglednika koji koristite za surfanje internetom. Bez obzira koristite li Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge ili Safari, svaki od ovih preglednika ima jednostavan način za pristup povijesti pretraživanja.

Najčešće se ikona preglednika nalazi na radnoj površini, u donjoj alatnoj traci ili među aplikacijama. Kliknite na ikonu svog preglednika kako biste ga otvorili i pripremili za daljnje korake.

kako pronaći povijest pretraživanja na računalu

Drugi korak: Pristupite postavkama povijesti

Nakon što ste otvorili preglednik, sljedeći korak je pristupiti izborniku s poviješću pretraživanja. Svaki preglednik ima nešto drugačiji način pristupa povijesti, ali obično se to nalazi u glavnom izborniku. Evo kako to učiniti u najpopularnijim preglednicima:

  • Google Chrome: Kliknite na izbornik s tri točkice u gornjem desnom kutu, zatim odaberite “Povijest” ili jednostavno koristite prečac Ctrl + H na tipkovnici.
  • Mozilla Firefox: Kliknite na izbornik s tri crtice u gornjem desnom kutu, zatim odaberite “Povijest” ili koristite prečac Ctrl + H.
  • Microsoft Edge: Kliknite na izbornik s tri točkice u gornjem desnom kutu, a zatim odaberite “Povijest”.
  • Safari (na Macu): Povijesti možete pristupiti direktno iz glavnog izbornika na vrhu zaslona klikom na “Povijest”.

Prateći ove korake, lako ćete pronaći povijest pretraživanja na računalu, bez obzira na preglednik koji koristite.

Treći korak: Pregled i pretraga povijesti pretraživanja

Jednom kada ste otvorili povijest pretraživanja, imate mogućnost pregledati sve prethodno posjećene stranice. Preglednik obično prikazuje stranice kronološki, s najnovijim posjetama na vrhu. Ako želite pronaći specifičnu stranicu, većina preglednika nudi opciju pretrage unutar povijesti.

Kako biste lakše našli ono što tražite, u pretraživač povijesti unesite ključnu riječ ili dio naziva stranice. Na primjer, ako se sjećate da ste posjetili stranicu o receptima, možete upisati “recepti” kako biste lakše filtrirali rezultate i brzo pronašli željenu stranicu.

Četvrti korak: Upravljanje poviješću pretraživanja

Ukoliko želite očistiti povijest pretraživanja na računalu, svaki preglednik nudi opcije za brisanje pojedinačnih stavki ili cijele povijesti. Ovaj korak je posebno važan za očuvanje privatnosti, pogotovo ako dijelite računalo s drugim osobama.

Evo kako obrisati povijest u svakom pregledniku:

  • Google Chrome: U izborniku “Povijest” kliknite na “Obriši podatke pregledavanja” i odaberite vremenski raspon.
  • Mozilla Firefox: Odaberite “Obriši nedavnu povijest” i odaberite što želite ukloniti.
  • Microsoft Edge: Kliknite na “Izbriši povijest” i zatim odaberite koje podatke želite ukloniti.
  • Safari: Idite na “Povijest” > “Obriši povijest” i odaberite vremenski okvir.

Ovi koraci pomoći će vam da redovito upravljate poviješću pretraživanja i održavate privatnost.

povijest pretraživanja na laptopu

Peti korak: Korištenje prečaca za brži pristup povijesti pretraživanja

Za još brži pristup povijesti pretraživanja na računalu, možete koristiti praktične prečace tipkovnice. Ovo je korisno rješenje za sve koji često pretražuju povijest. Evo nekoliko prečaca za najpopularnije preglednike:

  • Google Chrome i Mozilla Firefox: Ctrl + H (Windows) ili Cmd + Y (Mac)
  • Microsoft Edge: Ctrl + H
  • Safari: Cmd + Y

Ovi prečaci štede vrijeme i omogućuju vam da bez napora pristupite povijesti pretraživanja i pronađete sve što vam je potrebno.

Zaključak: Kako naći povijest pretraživanja i zaštititi privatnost

Pristupanje povijesti pretraživanja na računalu nije samo korisno za pregled prethodno posjećenih stranica već i za održavanje sigurnosti i privatnosti. Preporučuje se da povremeno pregledate i obrišete povijest pretraživanja, posebno ako koristite zajedničko računalo. Također, razmislite o korištenju načina anonimnog pregledavanja (Incognito Mode) za pretrage koje želite zadržati privatnima – na taj način preglednik neće pohranjivati vašu povijest pretraživanja.

incognito mode

Najčešće postavljena pitanja (FAQ)

1. Mogu li pronaći povijest pretraživanja ako koristim način anonimnog pregledavanja?

Ne, kada koristite anonimni način (Incognito Mode) u pregledniku, povijest pretraživanja se ne pohranjuje. Ovaj način rada dizajniran je za privatno pretraživanje, što znači da nakon zatvaranja anonimnog prozora preglednik ne čuva podatke o posjećenim stranicama ili pretragama.

2. Kako naći povijest pretraživanja na različitim uređajima?

Povijest pretraživanja možete pronaći na većini uređaja, uključujući računala, pametne telefone i tablete. Na mobilnim uređajima otvorite preglednik (npr., Chrome ili Safari) i potražite opciju “Povijest” u postavkama. Proces je sličan kao na računalu, ali ikone i izbornici mogu biti na različitim mjestima, ovisno o uređaju.

3. Kako mogu pronaći povijest pretraživanja na računalu ako koristim više preglednika?

Ako koristite više različitih preglednika, svaka aplikacija ima vlastitu povijest pretraživanja. Da biste pronašli povijest pretraživanja u svakom pregledniku, morate otvoriti pojedini preglednik (npr., Chrome, Firefox, Edge) i pratiti korake za pregledavanje povijesti u tom pregledniku.

4. Postoji li način da vidim sve povijesti pretraživanja na jednom mjestu?

Nažalost, ne postoji univerzalno mjesto za pregled povijesti pretraživanja iz svih preglednika. Međutim, ako ste prijavljeni na isti Google račun na različitim uređajima i koristite Chrome, možete pronaći sinkroniziranu povijest na svom Google računu. Posjetite myactivity.google.com kako biste vidjeli svoju povijest aktivnosti, uključujući pretraživanja na svim povezanim uređajima.

5. Kako vratiti izbrisanu povijest pretraživanja?

Jednom kada je povijest pretraživanja na računalu obrisana, nije je moguće jednostavno vratiti kroz preglednik. Međutim, ako koristite Google račun i imate uključen nadzor aktivnosti, možete provjeriti povijest aktivnosti na myactivity.google.com jer Google može pohraniti pretrage dok ste prijavljeni. Imajte na umu da ovdje nije pohranjena cijela povijest, već samo dio aktivnosti dok ste bili prijavljeni na Google.

6. Koliko dugo preglednici čuvaju povijest pretraživanja?

Većina preglednika čuva povijest pretraživanja na neodređeno vrijeme, osim ako ručno ne izbrišete povijest ili postavite preglednik da automatski briše povijest nakon određenog vremena. U postavkama možete odrediti hoće li se podaci automatski brisati nakon tjedan dana, mjesec dana ili dužeg razdoblja, ovisno o pregledniku.

7. Mogu li drugi vidjeti moju povijest pretraživanja na zajedničkom računalu?

Da, ako više osoba koristi isto računalo i isti korisnički račun, svi korisnici mogu pristupiti povijesti pretraživanja. Za zaštitu privatnosti preporuča se redovito brisanje povijesti ili korištenje zasebnog korisničkog računa na računalu.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...