Postoji više znakova koji ukazuju na malware, a ako ih primijetite, potrebno je što prije reagirati.
Koji god uređaj koristili, nikad nema potpune sigurnosti i uvijek postoji mogućnost da se naše računalo, tablet ili mobitel zaraze nekim zlonamjernim softverom. Općenito se na Apple mobitele gleda kao na sigurnije u odnosu na Android (s čime se ne bi složio Jeff Bezos čiji se iPhone zarazio putem video poruke s WhatsAppa) pa se korisnicima savjetuje korištenje službene Google Play trgovine, umjesto trgovina aplikacija trećih strana, iako ni to nije garancija potpune sigurnosti.
Ako se vaš mobitel odjednom počne ponašati čudno i primijetite neke promjene na njemu, postoji mogućnost da je zaražen malwareom.
Portal Business Insider objavio je šest najčešćih znakova koji upućuju na to da bi mobitel mogao biti zaražen zlonamjernim softverom, a evo i koji su:
1. Spam poruke koje se same šalju s vašeg računa
Ako vaši kontakti odjednom počnu dobivati spam poruke koje vi niste poslali, postoji velika mogućnost da na mobitelu imate malware koji je “provalio” u neki od vaših računa (e-mail, društvene mreže..) i s njega šalje poruke.
2. Pop-up oglasi
Iskakanje pop-up oglasa na ekranu vašeg mobitela također je jedan od znakova da vam je uređaj zaražen malwareom. U tom slučaju, riječ je o vrsti malwarea koji nosi naziv adware i dizajniran je da korisnicima prikazuje brojne oglase.
3. Nepoznate aplikacije instalirane na vašem mobitelu
Pojavljivanje ikona nepoznatih aplikacija, odnosno onih aplikacija za koje ste sigurni da ih niste sami instalirali na uređaj, još je jedan znak potencijalne zaraze zlonamjernim softverom i postoji velika mogućnost da je upravo malware instalirao te aplikacije na vaš uređaj.
4. Neuobičajeno brzo pražnjenje baterije
Malware može pokretati brojne pozadinske procese na zaraženom uređaju pa se to može odraziti i na trajanju baterije. Također, trebali bi obratiti pozornost i na zagrijavanje mobitela, pogotovo u situacijama kada ga ne koristite za neke procesorski zahtjevne radnje.
5. Povećan podatkovni promet
Ovo je još jedan od znakova koji može značiti da je vaš uređaj zaražen malwareom. Zlonamjerni softver može bez znanja korisnika koristiti podatke za preuzimanje aplikacije, slanje podataka s mobitela i slično…
6. Aplikacije se često same zatvaraju i ruše
Ako primijetite da se aplikacije na vašem uređaju češće zatvaraju i ruše, postoji mogućnost da se na mobitelu nalazi malware. Naravno, to vrijedi ukoliko ne postoji neko drugo logično objašnjenje za takvu situaciju…
Kako riješiti problem s malwareom?
Evo nekoliko rješenja kojima se ovaj problem može uspješno riješiti:
- Očistite priručnu ili cache memoriju jer malware često napada internet preglednik pa ga se uklanjanjem priručne memorije može ukloniti.
- Pokrenite mobitel u sigurnom načinu (safe mode) i potražite potencijalno sumnjivu aplikaciju te je uklonite.
- Pokrenite Play Protect, besplatni antimalware alat koji provjerava sigurnost aplikacija. Naravno, i bilo koji drugi takav alat može poslužiti za provjeru, samo pazite da ga preuzmete sa službene stranice.
- Vratite mobitel na početne postavke. Ovo predstavlja zadnju opciju, ako prethodne opcije nisu uspjele ukloniti malware jer će potpuni reset mobitela uzrokovati brisanje kompletnog sadržaja s uređaja te ćete morati ponovno instalirati sve aplikacije.