Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Filmovi

Kreator Terminatora: Umjetna inteligencija je preuzela primat i već je kasno

Foto: Shutterstock

Stvoritelj mnogih nevjerojatnih blockbustera, redatelj James Cameron, vjeruje da bi umjetna inteligencija mogla biti na putu da događaje slične onima u Terminatoru pretvori u stvarnost.

Nakon gotovo četrdeset godina od izlaska prvog filma o Terminatoru 1984. godine, koji je detaljno prikazao rast sposobnosti umjetne inteligencije i njihovu želju za uništenje ljudske rase, Cameron smatra da smo bliže takvom usponu tehnologije nego što se nekad mislilo.

Kao redatelj neobičnih, ali kritički hvaljenih filmova kao što su Alien i Avatar, Cameron je dokazao da ima veliku razinu stvaralaštva koje uključuje promišljanje o budućnosti tehnologije i što bi ona mogla značiti za naš svijet, prenosi Unilad.

Tijekom gostovanja u podcastu SmartLess, kojeg vode glumci Will Arnett, Jason Bateman i Sean Hayes, redatelj je govorio o tome je li moguć ustanak strojeva, kao onaj u filmu Terminator.

Priznajući porast tehnološkog napretka u posljednjim desetljećima, Cameron je priznao da se ne boji, ali da je “prilično zabrinut zbog mogućnosti zlouporabe umjetne inteligencije”.

Pojašnjavajući dalje, 68-godišnji redatelj rekao je kako “misli da umjetna inteligencija može biti sjajna, ali isto tako može doslovno značiti kraj svijeta”. Iako se slaže da postoji mogućnost naoružavanja, priznaje da “nijedna tehnologija nikada nije bili naoružana”.

Oscarom nagrađeni redatelj također se zapitao: “Želimo li se stvarno boriti protiv nečega pametnijeg od nas u našem vlastitom svijetu? Mislim da ne.”

Razlog za nervozu oko nove tehnologije i umjetne inteligencije moglo bi biti nedavno lansiranje ChatGPT-a, kontroverznog naprednog chatbota tvrtke OpenAI, koji je uzburkao mase diljem svijeta.

ChatGPT je novi chatbot koji može oponašati ljudski razgovor kao i pisanje, uspješan je u otklanjanju pogrešaka u računalnim programima, a sposoban je i komponirati studentske eseje ili glazbu. Osim toga, novi chatbot može čak pisati poeziju i tekstove pjesama, ali ipak ima svojih ograničenja. Na primjer, dok pokušava smanjiti lažne odgovore, ponekad može napisati odgovore koji zvuče uvjerljivo, ali su netočni, što je poznato kao stanje koje se naziva halucinacije umjetne inteligencije.

S AI chatbotovima sklonim halucinacijama, želimo li dosita riskirati borbu protiv umjetne inteligencije u budućnosti? Možda ipak ne…

Ostavi komentar

Možda će vas zanimati

Tech

U Moskvi se održavaju tečajevi iz oralnog seksa za djevojke koje žele usavršiti svoje sposobnosti oralnog zadovoljavanja. Cijena tečaja je 3500 ruskih rublja (608kn)...

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...