SpaceX Elona Muska uspješno je izveo najdulji testni let svoje ogromne rakete Starship, koja se ipak raspala pri povratku na Zemlju. Modul je uništen dok se približavao točki slijetanja u Indijskom oceanu.
Probni let bio je treći za Muska i SpaceX, a njihova raketa Starship obišla je pola Zemlje prije nego što je ponovno ušla u atmosferu. Raketa, koja se sastoji od letjelice također nazvane Starship i raketnog nosača poznatog kao Super Heavy, poletjela je iz SpaceX-ovog privatnog pogona Starbase u Teksasu.
Raketa je uspješno otvorila i zatvorila svoja vrata korisnog tereta dok je bila u orbiti, izvršila prijenos super ohlađenog raketnog goriva iz jednog spremnika goriva u drugi i izvršila manevar okretanja sa svojim Super Heavy boosterom kako bi započela svoj povratak na Zemlju.
Ova postignuća imaju potencijal revolucionirati svemirski prijevoz i podržati NASA-inu misiju slanja astronauta natrag na Mjesec, kažu analitičari.
Četrdeset pet minuta nakon lansiranja, Starship se počeo spuštati u Zemljinu atmosferu, spuštajući se prema Indijskom oceanu.
Starship je dosegao visinu veću od 200 km (125 milja) dok je plovio preko Atlantika i Južne Afrike prije nego što se približio Indijskom oceanu.
Nakon otprilike 49 minuta prekinuta je komunikacija sa Starshipom, a SpaceX je potvrdio da raketa nije preživjela ponovni ulazak, vjerojatno se raspala i spustila u ocean.
Prema Musku, izvršnom direktoru SpaceX-a, jedan od ciljeva ovih početnih letova bio je dovesti Starship do orbitalnih brzina, koje su oko 28.000 kilometara na sat. Starship je postigao ciljanu orbitalnu brzinu.