IBM Personal Computer, poznat i kao IBM PC, predstavljao je prekretnicu u svijetu računalne tehnologije kada je prvi put lansiran 12. kolovoza 1981. godine. Ovaj inovativni uređaj revolucionirao je način na koji smo dotad percipirali računalnu tehnologiju i postavio temelje za moderno računalstvo. Iako je prije njega bilo računala i uređaja koji su mogli biti tako karakterizirani, IBM PC je bilo prvo računalo koje je u svom imenu nosilo taj epitet “osobno”.
Sa svojim Intel 8088 mikroprocesorom koji je radio na brzini od 4,77 MHz i osnovnih 16 KB RAM-a (proširivih na tada ogromnih 256 KB), IBM PC je osigurao osnovne računalne mogućnosti. Grafika je bila primitivna s rezolucijom od 320×200 piksela na monokromatskom zaslonu, a pohrana podataka omogućena je putem 5,25-inčnih disketnih uređaja.
Ono što je posebno definiralo IBM PC bila je njegova otvorena arhitektura. Ovo je omogućilo drugim proizvođačima da razvijaju kompatibilne dijelove i periferne uređaje, stvarajući bogat ekosustav. Tako je Microsoft razvio operacijski sustav MS-DOS kao alternativu IBM-ovom PC-DOS-u, čime je otvoren put razvoju raznolike programske podrške.
Njegova velika popularnost u poslovnim okruženjima i kućanstvima doprinijela je stvaranju standarda za računalne sustave. IBM PC je postavio temelje za razvoj modernih osobnih računala koja danas zauzimaju ključno mjesto u našim životima. Njegova povijesna važnost leži u činjenici da je označio početak računalne revolucije, transformirajući način na koji komuniciramo, radimo i zabavljamo se uz tehnologiju.