Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tech

NASA odustala od obećanja da će “prva žena i prva osoba druge boje kože” sletjeti na Mjesec

NASA je možda još uvijek predana cilju da 2027. godine, u sklopu misije Artemis III, spusti prvu ženu i prvu osobu druge boje kože na Mjesec. Međutim, posjetom službene stranice misije to više nije očito, jer su uklonjene sve reference na “raznolikost, jednakost i uključivost” (DEI) u skladu s naredbom predsjednika Donalda Trumpa.

DEI je akronim za “raznolikost, jednakost i uključivost”. Ovi pojmovi odnose se na organizacijske okvire koji promiču pošten tretman i punu participaciju svih ljudi, posebno onih koji su povijesno bili nedovoljno zastupljeni ili diskriminirani na temelju identiteta ili invaliditeta.

Raznolikost podrazumijeva prisutnost različitih karakteristika poput rase, spola, etničke pripadnosti, seksualne orijentacije, invaliditeta, dobi, kulture, klase, statusa veterana ili religije unutar organizacije. Jednakost se odnosi na pravednost i pravdu, uključujući pravičnu naknadu i jednaka prava. Uključivost znači stvaranje kulture u kojoj se svi zaposlenici osjećaju prihvaćeno i cijenjeno.

Britanski znanstveni novinar Oliver Morton prvi je primijetio da je NASA-in “DEI čistač” stigao i do stranice misije Artemis, koja je barem do 28. veljače još uvijek uključivala obvezu agencije da “spusti prvu ženu i prvu osobu druge boje kože na Mjesec.”

“Veliki korak unazad za ženski rod?” upitao je Morton.

U izjavi za The Guardian, glasnogovornik NASA-e potvrdio je da je promjena napravljena “u skladu s izvršnom naredbom predsjednika” — referenca na jednu od Trumpovih brojnih anti-DEI odluka donesenih u prvim tjednima njegova novog mandata.

Zanimljivo, NASA nije potvrdila hoće li se Artemis program mijenjati. Ironično, upravo je taj program pokrenut tijekom Trumpova prvog mandata s ciljem promicanja inkluzivnosti.

Tako još uvijek ne znamo hoće li NASA i dalje planirati poslati iskusne astronaute Christinu Koch i Victora Glovera — koji su žena i Afroamerikanac — na put oko Mjeseca i natrag u sklopu misije Artemis II.

Ali čini se da su još uvijek na popisu. NASA-in glasnogovornik rekao je kako je “važno napomenuti da promjena jezika ne znači promjenu dodjele posade.”

Posada za NASA-in prvi pokušaj spuštanja astronauta na Mjesec nakon više od pola stoljeća još nije objavljena. Misija je zasad planirana za sredinu 2027. godine.

Ova promjena samo je dio puno većeg brisanja DEI referenci s vladinih web stranica. Ranije ove godine, zaposlenici NASA-e dobili su, kako je izvijestio 404 Media, nalog da odmah “izbrišu sve teme i pojmove vezane uz DEI sadržaje sa svih vanjskih web stranica.”

Među pojmovima koji su morali nestati bilo je i “sve što se specifično odnosi na žene”, uključujući izraze poput “žene na rukovodećim pozicijama.”

“Ovo je zahtjev tipa ‘sve bacite i odmah se prebacite na ovo’,” stajalo je u direktivi.

Iako je Trumpova administracija pokrenula anti-DEI kampanju u svim dijelovima vlade, NASA se našla na posebnom udaru — vjerojatno zato što je nekoć bila predvodnik u raznolikim zapošljavanjima, još od lansiranja programa Space Shuttle krajem 1970-ih.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...