Tvrtka Nokia je objavila da će poslati 4G internetsku uslugu na Mjesec tijekom nadolazeće svemirske misije. Tehnologija bi trebala otvoriti put za više lunarnih otkrića i stvoriti prilike za ljudsku prisutnost na Mjesecu i šire.
Prema očekivanjima, sustav bi trebao biti postavljen tijekom nadolazeće misije IM-2 tvrtke Intuitive Machines, čije je lansiranje na raketi Falcon 9 tvrtke SpaceX, trenutno planirano za mjesec studeni. Lunarni lander Nova-C tvrtke Intuitive Machines zadužen je za dostavu sustava i drugog tereta do našeg prirodnog satelita, a konačno odredište Nokia 4G komunikacijskog sustava je krater Shackleton na južnom dijelu Mjeseca.
Nokia je, u suradnji s tvrtkama Lunar Outpost i Intuitive Machines, stvorila 4G tehnologiju koja je dizajnirana da izdrži teške uvjete u svemiru. Ova tehnološka instalacija, ako bude uspješna, mogla bi postaviti temelj korištenja tijekom budućih Artemis misija s ljudskom posadom. Trenutačni plan je da NASA pošalje dva astronauta na površinu Mjeseca 2025. godine, što će biti prvi put da će astronauti prohodati Mjesecom od Apollo 17 misije 1972. godine.
Spomenuti projekt, Nokia je najavila 2020. godine kada je izabrana od NASA-e te kada je Nokia Bell Labs odobreno 14,1 milijun dolara za financiranje projekta. Iz tvrtke Nokia poručili su da će u početku testirati mogućnosti komunikacije kratkog i dugog dometa na udaljenosti u rasponu od nekoliko stotina metara do dva ili tri kilometra.
“Mreža je ključna za bilo kakvu održivu ljudsku prisutnost na Mjesecu i Marsu u budućnosti” – objavila je Nokia u postu na blogu.
“Postalo nam je očito da su, za bilo kakvu održivu ljudsku prisutnost na Mjesecu i Marsu u budućnosti, povezanost i komunikacija ključni”, objasnio je Thierry Klein, voditelj istraživačkog laboratorija u Nokia Bell Labsu. Također, nadodao je da je imperativ za astronaute da imaju isti pristup tehnologiji kao i na Zemlji kako bi pokretali svoje aplikacije i podržali svoje aktivnosti u svemiru. U idealnom slučaju, astronauti će internet koristiti već tijekom Artemis 3 misije, što bi moglo poboljšati “glasovnu i video komunikaciju, kao i razmjenu biometrijskih podataka, kontrolu robotike ili senzorske aplikacije”.
Tvrtka se nada da će njihova tehnologija biti od pomoći u daljnjim istraživanjima i eksperimentima u pronalaženju leda na Mjesecu koji bi astronautima mogao osigurati kisik za disanje, pitku vodu i raketno gorivo. Iako je Mjesečeva površina suha, dosadašnje misije ukazale su na ostatke leda u nekim kraterima Mjeseca, prenosi Gizmodo.