Znanstvenici su izradili prototip posebne robotske kontaktne leće koju je moguće kontrolirati pokretima oka. Ona kao reakciju na neke pomake može izvršavati naredbe o kojima smo mogli samo sanjati.
Mjesto radnje je Sveučilište California u San Diegu, to je dom biomimetičke meke leće koju je moguće kontrolirati elektrookulografskim signalom.
U pitanju su, ukratko, leće koje reagiraju na promjene u električnom potencijalu izazvane pokretima oka. Registrirajući signale leće se praktično pretvaraju u novi oblik korisničkog sučelja i mogu izvršavati zadane naredbe.
U praksi će to izgledati tako da će nositelje ovih naprednih leća jednostavnim treptanjem ili pogledom u stranu moći “zumirati” sliku te je izoštriti na zahtjev.
Promjena žarišne duljine postiže se deformiranjem oblika meke leće i trenutno može varirati do 32%. Sustav koji je zasad u fazi dokaza koncepta ima puno potencijala. Nazire se primjena u vizualnim protezama, promjenjivim naočalama i lećama, kao i za robotičke svrhe.
Meke leće koje mogu mijenjati oblik već postoje, no novost je uspjeh izrade mehanizma za kontrolu istih od biomimetičkog (prirodno sličnog) mekog materijala.
Iako već zamišljamo primjenu u ljudskom oku i sličnu znanstvenu fantastiku, do tog cilja je dalek put istraživanja ovih tehnologija.