Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tech

Program za tajni nadzor telefona špijunira milijune Amerikanaca

Program za tajni nadzor telefona špijunira milijune Amerikanaca
Shutterstock

Zamislite da se svaki vaš telefonski poziv detaljno bilježi: s kim pričate, kada, gdje i koliko dugo. Ova stvarnost pogađa milijune Amerikanaca koji koriste mrežu AT&T. Program nadzora pod nazivom Data Analytical Services (DAS), prije poznat kao Hemisphere, provodi se u suradnji AT&T-a s saveznim i lokalnim vlastima.

Kako DAS funkcionira? Program koristi lančanu analizu, ciljajući ne samo one u izravnom kontaktu s osumnjičenicima, već i njihove kontakte, potencijalno uključujući i nevine osobe. Agencije za provođenje zakona imaju pristup cjelokupnom zapisu poziva preko AT&T-ove infrastrukture.

Program izaziva zabrinutost za privatnost i građanske slobode, djelujući bez sudskog nadzora i kršeći Četvrti amandman SAD-a. Suprotan je i američkom Zakonu o slobodi iz 2015., koji je ograničio skupljanje telefonskih zapisa od strane NSA. DAS zaobilazi ovaj zakon, dopuštajući AT&T-u da samostalno prikuplja podatke.

DAS je tajnovit i malo poznat javnosti, iako djeluje više od desetljeća. Financira ga Ured Bijele kuće za nacionalnu politiku kontrole droga (ONDCP), u okviru programa HIDTA. Financiranje je variralo, s promjenama administracija, od Obame do Trumpa i Bidena.

Program je predmet pravnih i političkih izazova. Senator Ron Wyden i drugi aktivisti izrazili su zabrinutost zbog njegove zakonitosti i utjecaja. DAS je suočen s tužbama i zahtjevima za javnom evidencijom, ali se uspio oduprijeti tim nastojanjima, tvrdeći da su zapisi u vlasništvu AT&T-a, a ne vlade.

Glasnogovornik AT&T-a ističe da tvrtka samo poštuje zakon u suradnji s vladom, unatoč zabrinutostima za privatnost i građanske slobode.

Glasnogovornik je izjavio da će komentare o pismu senatora Wydena ostaviti Ministarstvu pravosuđa, naglašavajući kako zakon obvezuje tvrtke da se pridržavaju sudskih poziva, naloga i naredbi vlade i agencija za provođenje zakona. Također, naglasio je da bilo koje informacije navedene u pismu senatora Wydena zahtijevaju sudski poziv, nalog ili sudsku naredbu.

Kako se zaštititi od nadzora programa DAS?

Iako nema nepogrešivih metoda, evo nekoliko načina za zaštitu od telefonskog nadzora:

1) Upotreba enkripcije: Enkripcija kodira podatke tako da ih samo namijenjeni primatelj može razumjeti. Aplikacije poput Signala, WhatsAppa ili Telegrama nude end-to-end enkripciju za glasovne pozive. Ipak, enkripcija ne štiti metapodatke poziva, a ovisi i o sigurnosti same aplikacije.

2) Korištenje alternativnih komunikacijskih metoda: Korištenje e-pošte, chatova, video poziva preko interneta, fiksne linije ili govornice može zaobići AT&T-ovu infrastrukturu. Međutim, ove metode također imaju svoje rizike i mogu biti manje praktične.

3) Alati i prakse za privatnost: Korištenje VPN-a može pomoći u maskiranju IP adrese i lokacije, anonimizirajući online aktivnost. Ali, ovo možda nije dovoljno za zaštitu od DAS-a, koji može pristupiti telefonskim zapisima i povezati ih s vašim stvarnim identitetom.

Program DAS je opsežan i tajanstven, kršeći privatnost i građanska prava milijuna Amerikanaca. Radi bez sudskog nadzora i suprotan je reformama Zakona o slobodi SAD-a. Nedostaje mu transparentnost i mjere zaštite od zlouporabe. DOJ bi trebao istražiti program i obavijestiti javnost o njegovoj prirodi i posljedicama.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...