Bombastiฤnim predviฤanjima unatoฤ, PC konfiguracije su i dalje vrlo traลพene i itekako imaju svoju publiku, a nekoliko je razloga zbog kojih mnogi i dalje radiju odabiru stolna od prijenosnih raฤunala. Jedan od najvaลพnijih razloga je to ลกto se u usporedbi s prijenosnicima za sliฤan budลพet mogu dobiti raฤunala znatno boljih performansi.
Za razliku od prijenosnika, stolna raฤunala imaju moguฤnost nadogradnje a samim time veฤe su i moguฤnosti za buduฤe popravke; za razliku od prijenosnih raฤunala kod kojih je moguฤnost popravka zbilja minimalizirana, kod stolnih raฤunala je relativno lako ugraditi novu PC komponentu. Izbor je praktiฤki neograniฤen i gotovo u potpunosti ovisi samo o tvom budลพetu.
A osim tih praktiฤnih razloga, ima neke ฤari i u sastavljanju vlastite PC konfiguracije. Za razliku od kupovine gotovog prijenosnika ili veฤ sastavljenog stolnog raฤunala, sloลพiti novu konfiguraciju izazovan je projekt svakog geeka koji drลพi do sebe.
Mozak raฤunala
Procesor. Sastavljanje stolnog raฤunala obiฤno kreฤe od odabira procesora. A svi upuฤeniji znaju da se to pitanje uglavnom uvijek svede na dvojbu: Intel ili AMD? Na to pitanje nema konaฤnog odgovora i na kraju ฤe svatko zapravo odluฤiti za sebe. ย
ล to se tiฤe cijene, AMD procesori tek su malo jeftiniji od Intelovih, ali Intel ipak ima malo veฤi asortiman pa cijena moลพda neฤe biti presudna. Gejmeri meฤu vama ฤe potvrditi da, ako se novi komp slaลพe prvenstveno za igranje, ย ne treba traลพiti dalje od nekog od modela AMD procesora, a ako ลพeliลก imati viลกe moguฤnosti procesora (za napredno grafiฤko ureฤivanje, editiranje videozapisa, produkciju), Intel bi mogao biti odgovor.
Grafiฤka kartica. Dvije su opcije oko grafiฤke kartice kada sastavljaลก vlastiti PC โ integrirana ili odvojena grafiฤka. Od integrirane grafiฤke nemoj oฤekivati bogzna kakve performanse, ali ฤe ipak biti dovoljno dobra za jednostavno koriลกtenje raฤunala. Kod odvojenih grafiฤkih kartica vjeฤna se borba vodi izmeฤu dva proizvoฤaฤa โ AMDa i Nvidie.
Oba imaju vrlo ลกiroku ponudu grafiฤkih kartica pa izaberi onu koja odgovara tvom budลพetu. ย Obrati pozornost na utor grafiฤke i kompatibilnost sa matiฤnom ploฤom. Joลก je jedna fora na koju trebaลก obratiti pozornost: grafiฤka koja podrลพava FreeSync (AMD) ili G-Sync (Nvidia) omoguฤit ฤe ti puno bolju kvalitetu prikaza slike u igrama ako imaลก monitor kompatibilan s jednom od tih tehnologija.
Srce raฤunala
RAM. ย U danaลกnje vrijeme veฤina modernih raฤunala koristi dva tipa memorije DDR3 i DDR4. Radnu memoriju raฤunala biraj prema kompatibilnosti s matiฤnom ploฤom. Danaลกnji minimum je 4GB RAMa, prosjek bi bio 8GB, a sve iznad toga je viลกe nego poลพeljno, posebno ako ih mislimo troลกiti na gejming. ย
HDD (SSD). HDD primarno sluลพi za pohranu podataka na raฤunalu โ filmova, slika, glazbe dok je SSD namijenjen pohrani OSa, igara i aplikacija. Iako bi idealno bilo imati SSD disk dovoljno velik za sve podatke, instalacija oba diska je zapravo najisplativija opcija. Cijene SSD diskova i dalje su priliฤno visoke pa su SSD diskovi do 256 GB prosjeฤan odabir veฤine korisnika. HDD diskovi bi trebali biti minimalno 500 GB, 1 TB je veฤ postao standard ฤak i u budeget-friendly konfiguracijama.
Matiฤna ploฤa. Kod matiฤne je najbitnije da je kompatibilna sa grafiฤkom karticom, procesorom i RAM memorijom, ali i ostalim komponentama poput SSD i HDD diska. Odabir prave matiฤne ploฤe stoga ponekad moลพe biti teลพak i kompliciran jer se na nju moraju spojiti sve ostale komponente, a matiฤna uz to mora jamฤiti i njihovu potpunu funkcionalnost. Vrste i broj PCI ekspres sabirnica, video izlazi, broj USB portova, a naroฤito USB 3.0 su takoฤer vrlo vaลพne stavke prilikom odabira.
Kada odabira nove matiฤne, najjednostavnije je na stranici proizvoฤaฤa provjeriti kompatibilnost sa svim ostalim komponentama, u prvom redu s procesorima.
Napajanje. Svi PC entuzijasti znaju da i odabiru napajanja treba posvetiti paลพnju kod sastavljanja novog stolnog raฤunala. Nemoj se dovesti u iskuลกenje i kupiti neko jeftino napajanje jer su napajanja ta koja su odgovorna za pravilno funkcioniranje cijelog raฤunala. Loลกe odabrano napajanje moลพe prouzroฤiti kvarove na skupoj matiฤnoj ili grafiฤkoj kartici tako da stvarno treba ozbiljno i oprezno odabrati ono koje najbolje odgovara.
Tijelo raฤunala
Kuฤiลกte. Svi koji se odvaลพe na sastavljanje vlastite PC konfiguracije posebnu ฤe pozornost obratiti na odabir kuฤiลกta. Ukratko, razlikujemo Mini, Midi i Full-Tower, a svaki od njih je idealan za razliฤite vrste PC raฤunala. Mini-Tower je idealan za uredska raฤunala koja nemaju mnogo hardvera, Mini-Tower je najpopularniji tip kuฤiลกta za stolna raฤunala zbog svoj fleksibilnosti i dimenzija dok je Full-Tower rjeลกenje koje odabiru najzahtjevniji korisnici.
Osim unutarnjeg razmjeลกtaja komponenti, treba obratiti pozornosti i na dostupnost vanjskih utora na odabranom kuฤiลกtu. Praktiฤno je da s vanjske strane bude nekoliko portova za USB, HDMI i DVI te audio utor za sluลกalice i mikrofon. Kuฤiลกta su danas puno viลกe od obiฤne โkutijeโ, a neka od njih imaju impresivan dizajn koji ukljuฤuje LED osvjetljenje ili stranice od kaljenog stakla.
Hlaฤenje. ย Ozbiljniji korisnici stolnih raฤunala veliku pozornost posveฤuju i pitanju adekvatnog hlaฤenja pa je iznimno vaลพno i koliko i kakvih ventilatora dolazi uz odabrano kuฤiลกte te koliko ih se moลพe dodati. ย Oni najzahtjevniji ฤesto uz ventilatore biraju i odvojeno vodeno hlaฤenje za procesor i grafiฤku karticu. Kvalitetnija kuฤiลกta dolaze i s praktiฤnim filterima koji su kljuฤni u sprjeฤavanju ulaska praลกine u unutraลกnjost kuฤiลกta.
Nakupljena praลกina moลพe znatno oslabiti rad ventilatora i onemoguฤiti ulazak zraka ลกto ฤe svakako utjecati na rad i performanse raฤunala. Osim paลพljivog odabira, vrlo je vaลพno i redovito odrลพavanje i ฤiลกฤenje sustava hlaฤenja.
