Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tech

PVC prozori kroz povijest

 

Zbog svojih odličnih toplinskih karakteristika i prihvatljive cijene, PVC stolarija je danas popularan izbor kod odabira stolarije za stanove, obiteljske kuće i poslovne objekte.  

Kratica PVC u stvari znači polivinil klorid, vrsta plastike koja je široko rasprostranjena u raznim proizvodima (treća najkorištenija vrsta plastike, odmah iza polipropilena i polietilena). Sam PVC je relativno rano otkriven – još 1835. sasvim slučajno ga je otkrio francuski kemičar Henri Victor Reginault, tako da se taj polimer formirao unutar vinil klorida (sirovina za dobivanje PVC-a) ostavljenog na suncu određeno vrijeme.

Slična stvar se ponovila i 1872. kada ga je ponovo otkrio Nijemac Eugen Baumann. U oba slučaja nije došlo do nikakve primjene takvog proizvoda već je neiskorišten padao u zaborav sve do 1926. kada je američki inovator Waldo Seman unaprijedio proces proizvodnje PVC-a koji se polako počeo koristiti u preradi, a 50-ih godina prošlog stoljeća proizvodnja i prerada PVC-a doživljavaju svoj pravi procvat.

Tih 50-ih godina se u Njemačkoj počinju proizvoditi i prvi PVC prozori. U to vrijeme su se sastojali od jedne komore, a sam PVC još nije bio dovoljno kvalitetan pa su takvi prozori imali trajnost od 5-7 godina, relativno brzo su požutjeli i percepcija javnosti je bila da je to proizvod niže kvalitete, pogotovo u SAD-u.

Dok su u SAD-u 60-ih i 70-ih godina muku mučili s proizvodnjom kvalitetnije PVC stolarije i promjene percepcije javnosti prema tim proizvodima, u Europi (posebno u Njemačkoj i Velikoj Britaniji) PVC prozori postaju sve popularniji kako im kvaliteta raste.

Tijekom godina broj komora unutar PVC profila raste na dvije i tri komore, a 1979. godine napravljen je prvi prozor s dvostrukim ostakljenjem. Ovakvi prozori postaju već vrlo ozbiljan i kvalitetan proizvod i kupci ih dobro prihvaćaju te im popularnost i prodaja brzo rastu.

Ranih 2000-ih predstavljeni su PVC profili s četiri komore te je na neki način počela utrka u broju komora u profilima te njihovoj sve većoj toplinskoj učinkovitosti.

Danas se već proizvode i PVC profili i s 8 komora te toplinskom izolacijom ispod 1 W/m2K. (jedinica za toplinsku vodljivost, manje je bolje) dok su stariji prozori s dvije komore imali toplinsku vodljivost profila oko 2 W/m2K, što je značajna razlika u uštedi energije.

Naravno, ne utječe samo broj komora profila na PVC prozoru na njegovu kvalitetu, no u zadnjem desetljeću kvaliteta samih PVC profila, a samim time i PVC stolarije jako raste te su danas PVC prozori vrlo kvalitetan, dugotrajan, estetski prihvatljiv i cjenovno vrlo konkurentan proizvod pa tako u Velikoj Britaniji 80 posto svih novougrađenih prozora su od PVC-a. Potpuno suprotno nekom vjerovanju kako se na zapadu izbacuje taj tip proizvoda.

Kao što u ovom članku možete vidjeti, od samih ranih otkrića PVC-a pa do današnjih vrlo kvalitetnih prozora bilo je potrebno čak nekih 150 i više godina.

Izvori: stolarijapvc.hr , https://en.wikipedia.org/wiki/Window

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...