Sve javne škole u New Yorku blokirale su pristup ChatGPT modelu na svojim mrežama i uređajima zbog straha da bi ga učenici mogli koristiti za varanje pri pisanju eseja i rješavanju zadataka.
Jenna Lyle, glasnogovornica gradskog odjela za obrazovanje, rekla je da odluka proizlazi iz “zabrinutosti oko toga kakav utjecaj ChatGPT može imati na učenje učenika, ali i zbog zabrinutosti oko sigurnosti i točnosti podataka koje takav program generira”, prenosi The Guardian.
Što je ChatGPT?
Ako do sada još niste čuli za kontroverzni ChatGTP koji je digao dosta “tehnološke prašine” u zadnje vrijeme, evo o čemu je riječ. OpenAI, nezavisna zaklada za istraživanje umjetne inteligencije koju su 2015. godine osnovali Elon Musk i Sam Altman, razvila je chatbot pod nazivom GPT-3 (skraćenica za “Generative Pre-trained Transformer 3”).
GPT-3 je umjetna inteligencija za obradu jezika koja je trenirana na velikom skupu podataka i sposobna je generirati tekst sličan onome koji bi mogao biti napisan od strane čovjeka. ChatGPT se može koristiti za različite zadatke, poput prevođenja jezika, odgovaranja na pitanja, pisanja programskih kodova i generiranja sadržaja. U medijima je dobio pozornost zbog svojih naprednih mogućnosti i potencijalnih primjena. Međutim, važno je napomenuti da, kao i svi sustavi umjetne inteligencije, GPT-3 ima ograničenja i nije sposoban potpuno reproducirati ljudsko razmišljanje ili ponašanje. Ipak, ono što je zastrašujuće je koliko je ChatGPT dobar pri obavljanju zadataka koji su mu zadani i koliko je teško uopće uočiti da se radi o sadržaju kojeg je stvorila umjetna inteligencija.
Zabrana chatbota u njujorškim školama
Odluka o zabrani ChatGPT-a u njujorškim školama dolazi uslijed straha da bi mogao učenike potaknuti na plagiranje.
“Unatoč tome što alat može dati brze i jednostavne odgovore na pitanja, on ne razvija vještine kritičkog razmišljanja i rješavanja problema, koje su ključne za akademski i cjeloživotni uspjeh”, objasnila je Lyle.
Međutim, bez obzira na ovu odluku, pojedinačne škole još uvijek mogu zatražiti pristup ChatGPT-u u svrhu obrazovanja vezanog uz tehnologiju i umjetnu inteligenciju.
Iz organizacije OpenAI su naveli sljedeće: “Ne želimo da se ChatGPT koristi u obmanjujuće svrhe u školama ili bilo gdje drugdje, tako da već razvijamo sustav kako bismo pomogli svima da identificiraju tekst koji generira taj sustav.
Štoviše, prošli mjesec, izvršni direktor OpenAI-ja, Sam Altman, tweetao je da je ChatGPT “nevjerojatno ograničen, ali dovoljno dobar u nekim stvarima da stvori pogrešan dojam veličine”.