Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Biznis i posao

Što je poslovna inteligencija? Ovih 6 stvari je važno znati

Poslovna inteligencija postala je neizostavni dio uspješnog poslovnog modela. U modernom poslovnom okruženju podaci su postali pokretačka snaga iza uspješnih procesa donošenja odluka. Tvrtke svakodnevno generiraju goleme količine informacija, od interakcija s klijentima do operativnih metrika i financijskih podataka. Izvlačenje smislenih uvida iz ovog ogromnog mora informacija temeljna je svrha poslovne inteligencije (Business Intelligence, BI).

Ovaj članak ima za cilj proniknuti u svijet poslovne inteligencije, njene ključne komponente, prednosti, izazove i njenu sve veću važnost u oblikovanju budućnosti vođene podacima za poduzeća širom svijeta.

Što je poslovna inteligencija?

Poslovna inteligencija (BI) je softver koji unosi poslovne podatke i predstavlja ih u pregledima prilagođenim korisniku kao što su izvješća, nadzorne ploče, dijagrami i grafikoni. BI alati omogućuju poslovnim korisnicima pristup različitim vrstama podataka — povijesnim i trenutnim, podacima trećih strana i internim podacima, kao i polustrukturiranim podacima i nestrukturiranim podacima poput društvenih medija. Korisnici mogu analizirati ove informacije kako bi stekli uvid u poslovanje.

Prema časopisu CIO: “Iako poslovna inteligencija ne govori poslovnim korisnicima što da rade ili što će se dogoditi ako uzmu određeni tečaj, niti BI nije samo generiranje izvješća. Umjesto toga, BI nudi način na koji ljudi mogu ispitati podatke kako bi razumjeli trendove i došli do uvida.”

Organizacije mogu upotrijebiti uvide dobivene poslovnom inteligencijom i analizom podataka kako bi poboljšale poslovne odluke, identificirale probleme ili izazove, uočile tržišne trendove i pronašle nove prihode ili poslovne prilike.

Ključne komponente poslovne inteligencije

Integracija podataka

BI sustavi prikupljaju podatke iz različitih izvora, uključujući baze podataka, proračunske tablice i aplikacije temeljene na oblaku, kako bi stvorili jedinstveni pogled na poslovanje. Ova integracija osigurava holistički pristup analizi podataka.

Skladištenje podataka

Središnje spremište za pohranu strukturiranih i organiziranih podataka ključno je za implementaciju BI-a. Skladišta podataka omogućuju povijesnu analizu, identifikaciju trendova i podržavaju složene upite.

Analitika podataka

Srce BI-a leži u analizi podataka, koja uključuje korištenje statističkih metoda i algoritama za otkrivanje obrazaca, trendova i korelacija unutar podataka.

Izvješćivanje i vizualizacija

BI platforme nude intuitivne nadzorne ploče i vizualizacije za prikaz podataka u jasnom i probavljivom formatu. To donositeljima odluka omogućuje da na prvi pogled shvate složene uvide.

Upravljanje poslovnim učinkom (BPM)

BPM alati unutar BI sustava pomažu u praćenju ključnih pokazatelja učinka (KPI) i praćenju napretka prema organizacijskim ciljevima.

Prednosti poslovne inteligencije

Poslovna inteligencija (BI) nudi brojne prednosti organizacijama u različitim industrijama. Evo nekih od ključnih prednosti implementacije robusnog BI sustava:

  • Informirano donošenje odluka

BI pruža vrijedne uvide temeljene na podacima u stvarnom vremenu i povijesnim podacima, omogućujući donositeljima odluka da donose informirane i podatke vođene izbore. To dovodi do boljih rezultata i smanjuje rizik od donošenja loših odluka.

  • Poboljšana operativna učinkovitost

BI pomaže identificirati neučinkovitosti i uska grla u poslovnim procesima, omogućujući organizacijama optimizaciju operacija i učinkovitiju alokaciju resursa. Pojednostavljenje radnih procesa i smanjenje otpada može dovesti do uštede troškova i povećane produktivnosti.

  • Konkurentska prednost

BI omogućuje tvrtkama da ostanu ispred konkurencije identificiranjem tržišnih trendova, preferencija kupaca i novih prilika. Uz pravovremene uvide, tvrtke se mogu brzo prilagoditi i povući strateške poteze prije nego što konkurenti mogu reagirati.

  • Poboljšano korisničko iskustvo

BI omogućuje organizacijama da steknu dublje razumijevanje svojih klijenata analizom njihovog ponašanja, preferencija i povratnih informacija. Ovaj uvid može dovesti do personaliziranih usluga, ciljanih marketinških kampanja i poboljšanog zadovoljstva kupaca.

  • Proaktivno rješavanje problema

BI pomaže u ranom otkrivanju potencijalnih problema i rizika praćenjem ključnih pokazatelja učinka (KPI) i upozoravanjem dionika na odstupanja od očekivanih trendova. To omogućuje tvrtkama da se pozabave izazovima prije nego što prerastu u značajne probleme.

  • Vizualizacija podataka i izvješćivanje

BI alati nude intuitivne nadzorne ploče i vizualizacije, što dionicima olakšava brzo shvaćanje složenih uvida. Dobro prezentirani podaci pomažu u učinkovitom komuniciranju informacija i potiču kulturu utemeljenu na podacima unutar organizacije.

  • Prediktivna analitika

BI koristi naprednu analitiku, uključujući prediktivno modeliranje i strojno učenje, za predviđanje budućih trendova i ishoda. To pomaže tvrtkama u donošenju proaktivnih odluka i iskorištavanju novih prilika.

  • Strateško planiranje

BI podržava dugoročno strateško planiranje pružanjem povijesnih podataka i analize trendova. Organizacije mogu koristiti ove informacije za postavljanje realnih ciljeva, identificiranje područja rasta i usklađivanje svojih strategija sa zahtjevima tržišta.

  • Učinkovita raspodjela resursa

Uz BI, organizacije mogu bolje rasporediti svoje resurse, bilo da se radi o financijama, radnoj snazi ili inventaru. Prepoznavanjem područja visoke i niske učinkovitosti, tvrtke mogu optimizirati svoja ulaganja i usredotočiti se na inicijative s visokim povratom.

  • Usklađenost i upravljanje rizikom

BI pomaže organizacijama u praćenju usklađenosti s industrijskim propisima i internim politikama. Analizom podataka povezanih s čimbenicima rizika i kršenjem usklađenosti, poduzeća mogu poduzeti preventivne mjere i osigurati poštivanje zakonskih zahtjeva.

  • Agilno donošenje odluka

BI omogućuje agilno donošenje odluka, omogućujući timovima da brzo odgovore na promjenjivu dinamiku tržišta i potrebe kupaca. Uz podatke u stvarnom vremenu, tvrtke mogu okrenuti svoje strategije prema potrebi, što dovodi do veće prilagodljivosti i fleksibilnosti.

  • Mjerenje poslovne izvedbe

BI pruža mjerljive metrike i KPI-ove koji pomažu organizacijama da objektivno procijene svoju izvedbu. To zauzvrat potiče odgovornost i potiče kontinuirano poboljšanje.

Ukratko, poslovna inteligencija nudi mnoštvo prednosti, od informiranog donošenja odluka i poboljšane operativne učinkovitosti do poboljšanog korisničkog iskustva i konkurentske prednosti. Kako se BI nastavlja razvijati, njegov značaj u pokretanju uspjeha i održivog rasta poduzeća samo će rasti.

Kratka povijest poslovne inteligencije

Poslovna inteligencija ima povijest koja seže nekoliko desetljeća unazad i značajno se razvila zajedno s napretkom tehnologije i obrade podataka. Evo kratkog pregleda ključnih prekretnica u povijesti BI-a:

1. 1950-e – Sustavi za podršku odlučivanju (DSS): Porijeklo BI-a može se pratiti unazad do razvoja sustava za podršku odlučivanju u 1950-ima. Rani DSS sustavi bili su osnovni i prvenstveno su se koristili za statističku analizu i modeliranje kao pomoć u procesima donošenja odluka.

2. 1960-e – Online analitička obrada (OLAP): 1960-ih pojavio se koncept OLAP-a koji je korisnicima omogućio interaktivnu analizu višedimenzionalnih skupova podataka. Time su postavljeni temelji za sofisticiraniju analizu podataka i mogućnosti izvješćivanja.

3. 1970-e – Izvršni informacijski sustavi (EIS): 1970-e su doživjeli uspon Izvršnih informacijskih sustava, koji su rukovoditeljima na najvišoj razini pružali sažete i grafičke informacije za praćenje ključnih metrika učinka i donošenje strateških odluka.

4. 1980-e – Skladištenje podataka: Pojava skladištenja podataka 1980-ih omogućila je organizacijama da centraliziraju i pohranjuju ogromne količine podataka iz različitih izvora. Skladišta podataka činila su okosnicu BI sustava, omogućujući povijesnu analizu i identifikaciju trendova.

5. 1990-e – Planiranje resursa poduzeća (ERP) i rudarenje podataka: 1990-e svjedočimo usponu ERP sustava, koji integriraju različite poslovne procese i generiraju značajne količine podataka. Tehnike rudarenja podataka postale su popularne, pomažući tvrtkama da otkriju vrijedne uvide iz svojih podataka.

6. Kasne 1990-e – Platforme poslovne inteligencije: Prema kasnim 1990-ima, počele su se pojavljivati namjenske platforme poslovne inteligencije koje su nudile integrirane alate za ekstrakciju podataka, transformaciju i vizualizaciju. Ove su platforme omogućile pristupačnija i korisniku prilagođenija BI rješenja.

7. 2000-e – Samoposlužni BI i Big Data: 2000-ih je došlo do demokratizacije BI-a uvođenjem samouslužnih BI alata, koji su poslovnim korisnicima omogućili da kreiraju svoja izvješća i vizualizacije bez oslanjanja na IT odjele. Osim toga, pojavila se era velikih podataka, koja zahtijeva nove pristupe upravljanju i analizi golemih količina podataka.

8. 2010. – Napredna analitika i BI u oblaku: 2010. označile su pomak prema naprednoj analitici i prediktivnom modeliranju unutar BI. Strojno učenje i umjetna inteligencija postali su sastavni dio otkrivanja dubljih uvida iz podataka. Štoviše, BI rješenja temeljena na oblaku postala su popularna zbog svoje skalabilnosti i troškovne učinkovitosti.

9. Sadašnjost i budućnost – Analitika u stvarnom vremenu i BI vođen umjetnom inteligencijom: posljednjih godina analitika u stvarnom vremenu postala je glavni fokus BI-a, omogućujući organizacijama pristup ažurnim uvidima za brže donošenje odluka. Umjetna inteligencija i dalje igra značajnu ulogu u automatizaciji analize podataka i poboljšanju točnosti predviđanja unutar BI sustava.

Kako se tehnologija nastavlja razvijati, budućnost BI-a vjerojatno će karakterizirati još napredniji uvidi vođeni umjetnom inteligencijom, besprijekorna integracija podataka iz različitih izvora i veći naglasak na privatnosti i sigurnosti podataka. Poslovna inteligencija ostaje kritična komponenta ere vođene podacima, pomažući organizacijama da napreduju u sve konkurentnijem i dinamičnijem poslovnom okruženju.

Razlika između poslovne inteligencije i poslovne analitike

Poslovna analitika i BI služe u slične svrhe i često se koriste kao međusobno zamjenjivi pojmovi, ali BI treba smatrati podskupom poslovne analitike. BI se fokusira na deskriptivnu analitiku, prikupljanje podataka, pohranjivanje podataka, upravljanje znanjem i analizu podataka kako bi se ocijenili prošli poslovni podaci i bolje razumjeli trenutno poznate informacije. Dok BI proučava povijesne podatke kako bi vodio donošenje poslovnih odluka, poslovna analitika je usmjerena na gledanje prema naprijed. Koristi rudarenje podataka, modeliranje podataka i strojno učenje da odgovori zašto se nešto dogodilo i predvidi što bi se moglo dogoditi u budućnosti.

Poslovna inteligencija je deskriptivna, govori vam što se događa sada i što se dogodilo u prošlosti da bi vaša organizacija dovela to stanje: Gdje su izgledi za prodaju danas u planu? Koliko smo članova izgubili ili dobili ovaj mjesec? Poslovna analitika je, s druge strane, prediktivna (što će se dogoditi u budućnosti?) i preskriptivna (što bi organizacija trebala činiti da stvori bolje rezultate?).

Ovo dopire do srži pitanja kome je poslovna inteligencija namijenjena. BI ima za cilj isporučiti izravne snimke trenutnog stanja stvari poslovnim menadžerima. Dok predviđanja i savjeti proizašli iz poslovne analitike zahtijevaju analizu i tumačenje stručnjaka za znanost podataka, jedan od ciljeva BI-a je da krajnjim korisnicima koji nisu tehničari treba biti lako razumjeti, pa čak i zaroniti u podatke i stvoriti nove izvještaje.

Budućnost poslovne inteligencije

Budućnost poslovne inteligencije (BI) je uzbudljiva i obećava kako tehnologija nastavlja napredovati, a podaci postaju sve važniji za tvrtke. Evo nekih ključnih trendova i razvoja koji će oblikovati budućnost BI-a:

1. AI i napredna analitika: Umjetna inteligencija (AI) i strojno učenje imat će središnju ulogu u budućnosti BI-a. Analitika vođena umjetnom inteligencijom omogućit će sofisticiraniju obradu podataka, prediktivno modeliranje i automatizirano generiranje uvida. To će pomoći organizacijama da otkriju obrasce i trendove u podacima koje je prije bilo teško identificirati.

2. Analitika u stvarnom vremenu i strujanje: Analiza podataka u stvarnom vremenu i analiza strujanja postat će sve važnija. Organizacije će morati donositi odluke u hodu kako bi bile ispred na dinamičnim tržištima, a BI alati omogućit će trenutni pristup ažuriranim uvidima.

3. Proširena analitika: Proširena analitika kombinira umjetnu inteligenciju i obradu prirodnog jezika kako bi poslovnim korisnicima učinila dostupnijim BI. Ovaj pristup omogućit će korisnicima postavljanje pitanja jednostavnim jezikom i dobivanje smislenih uvida bez potrebe za naprednim tehničkim vještinama.

4. Mobilni BI i pristupačnost: Mobilni BI nastavit će rasti, omogućujući korisnicima pristup BI nadzornim pločama i izvješćima u pokretu. BI platforme usredotočit će se na pružanje besprijekornog i responzivnog iskustva na različitim uređajima.

5. Integracija s IoT i Big Data: Internet of Things (IoT) će generirati goleme količine podataka, a BI će morati integrirati i analizirati te podatke kako bi izvukao korisne uvide. BI sustavi postat će vještiji u rukovanju velikim podacima i izvlačenju vrijednih informacija iz različitih izvora.

6. Upravljanje podacima i sigurnost: Kako podaci postaju sve vrjedniji, potreba za robusnim upravljanjem i sigurnošću podataka će se pojačati. BI rješenja dat će prioritet zaštiti podataka i usklađenosti s propisima o podacima kako bi se održalo povjerenje korisnika i izbjegle povrede podataka.

7. Samoposlužni BI: Samoposlužni BI nastavit će se razvijati, osnažujući poslovne korisnike da kreiraju svoja izvješća i vizualizacije bez oslanjanja na IT podršku. To će poboljšati agilnost i učinkovitost unutar organizacija.

8. BI temeljen na oblaku: BI rješenja temeljena na oblaku dobit će više privlačnosti zbog svoje fleksibilnosti, skalabilnosti i isplativosti. Organizacije će usvojiti BI u oblaku kako bi smanjile troškove infrastrukture i poboljšale pristupačnost.

9. Pripovijedanje podataka: BI platforme usredotočit će se na pripovijedanje podataka kako bi predstavili uvide na privlačniji i uvjerljiviji način. Vizualizacije i narativi radit će zajedno kako bi prenijeli priče temeljene na podacima koje imaju odjek kod dionika.

10. Usredotočenost na etiku podataka i ublažavanje pristranosti: Kako BI potaknut umjetnom inteligencijom bude sve rašireniji, bit će pojačan fokus na etiku podataka i rješavanje pristranosti u algoritmima kako bi se osiguralo pošteno i odgovorno donošenje odluka.

11. Demokratizacija BI-ja: Budućnost BI-a uključivat će veću demokratizaciju, s više pojedinaca u organizacijama koji će imati pristup BI alatima i uvidima. To će potaknuti kulturu temeljenu na podacima i osnažiti zaposlenike na svim razinama da donose odluke na temelju podataka.

Zaključno, budućnost poslovne inteligencije vođena je napretkom u umjetnoj inteligenciji, analitici u stvarnom vremenu, dostupnosti podataka i sigurnosti. Organizacije koje prihvate ove trendove i ulažu u BI dobit će konkurentsku prednost iskorištavanjem uvida temeljenih na podacima za navigaciju u sve složenijem poslovnom krajoliku bogatom podacima.

Zaključak

Poslovna inteligencija pojavila se kao ključni alat za organizacije koje žele napredovati u eri podataka. Koristeći snagu BI-a, tvrtke mogu otkriti vrijedne uvide, pojednostaviti operacije i donositi informirane odluke koje ih usmjeravaju prema uspjehu. Iako izazovi postoje, koristi i potencijalne koristi od implementacije BI-a su ogromne, što ju postavlja kao ključni strateški imperativ za svako poduzeće koje gleda u budućnost. Kako dalje napredujemo u digitalno doba, uloga poslovne inteligencije će samo rasti na značaju, definirajući kako poduzeća tumače i kapitaliziraju svijet podataka koji se stalno širi.

Ostavi komentar

Možda će vas zanimati

Tech

U Moskvi se održavaju tečajevi iz oralnog seksa za djevojke koje žele usavršiti svoje sposobnosti oralnog zadovoljavanja. Cijena tečaja je 3500 ruskih rublja (608kn)...

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...