Južnokorejska obavještajna služba je 16. veljače upozorila na pokušaje prodora sjevernokorejskih hakera u sustav lokalnog proizvođača lijekova, s ciljem dobivanja podataka o cjepivima za COVID-19.
Napadi su bili usmjereni i na servere tvrtke Pfizer, a sigurnosni stručnjaci ističu da je ovaj napad dio povećane aktivnosti hakera iz Sjeverne Koreje koja postoji već neko vrijeme, piše Ars Technica.
Iz tvrtke Pfizer su odbili komentirati napade pa je ostalo nejasno kada je došlo do hakiranja i koliko su napadači bili uspješni. Jedini podatak koji je poznat je da su ciljali informacije o cjepivu koje je tvrtka proizvela u suradnji s njemačkom tvrtkom BioNTech.
Službenici iz Južne Koreje tvrde da su napadi koji dolaze iz Pjongjanga sve češći te da se napadači bolje organiziraju kako bi došli do podataka o cjepivima. Nova upozorenja uslijedila su nakon što je Microsoft izvijestio u studenom 2020. godine da su sjevernokorejski i ruski hakeri pokušali ukrasti podatke farmaceutskih tvrtki koje rade na cjepivima.
Sjevernokorejski dužnosnici do sad nisu odgovorili na južnokorejske optužbe, a tvrde da u toj zemlji nema koronavirusa. Bilo kako bilo, naručili su dva milijuna AstraZeneca cjepiva, a hakerski napadi upućuju na to da su na cijeni i informacije o proizvedenim cjepivima, vjerojatno s ciljem kako bi se unaprijed znalo nešto više.