Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tech

Sve što trebate znati o FinTech tehnologiji

Nove financijske tehnologije (FinTech) mogu olakšati pristup financijskim uslugama, a financijski sustav čine učinkovitijim. Komisija istražuje kako financijski sektor može imati koristi od tih kretanja, a istovremeno ostati siguran za potrošače i ulagače.

Što je FinTech

FinTech (engl. financial technology) je izraz koji se koristi za opisivanje utjecaja novih tehnologija na industriju financijskih usluga. Odnosi se na različite proizvode, aplikacije, procese i poslovne modele koji su transformirali tradicionalni način pružanja bankarskih i financijskih usluga. Iako tehnološka inovacija u financijama nije nova, posljednjih se godina ulaganje u nove tehnologije znatno povećalo i tempo inovacija eksponencijalno raste.

Svaki put kada plaćate račune preko mobilne aplikacije svoje banke, provjeravate stanje računa, podižete novac na bankomatu, koristite neku od online platformi za novčane transakcije – upotrebljavate FinTech tehnologiju.

Vaša vam banka omogućuje da koristite mobilnu aplikaciju pa plaćate, prenosite novac i ulažete koristeći razne nove alate kojih prije nekoliko godina nije bilo. Umjetna inteligencija (artificial inteligence), društvene mreže, strojno učenje (machine learning), mobilne aplikacije, tehnologija distribuirane knjige (blockchain), računalstvo u oblaku (cloud computing) i analiza velikih podataka (Big Data) stvorili su nove usluge i poslovne modele etabliranih financijskih institucija i novih sudionika na tržištu.

Sve te tehnologije itekako koriste potrošačima i kompanijama jer im omogućuju bolji pristup financijskim uslugama, nude veći izbor i povećavaju učinkovitost poslovanja. Mogu pridonijeti i smanjenju nacionalnih prepreka i potaknuti konkurenciju u područjima kao što su internetsko bankarstvo, internetske usluge plaćanja i prijenosa, pozajmljivanje, osobni investicijski savjeti i usluge i slično.

Kad su u pitanju kompanije, prije pojave i uvođenja FinTecha, vlasnik ili pokretač kompanije morao je otići u banku kako bi osigurao financiranje ili pokretanje kapitala. Ako je htio prihvatiti plaćanje kreditnom karticom, morao bi uspostaviti odnos s davateljem kredita i čak instalirati određenu infrastrukturu, kao što je čitač kartica. S mobilnom tehnologijom ove su prepreke stvar prošlosti.

Akcijski plan Europske komisije za FinTech

Još u ožujku 2018. Europska komisija donijela je akcijski plan za poticanje konkurentnijeg i inovativnijeg europskog financijskog sektora. Akcijski plan sadržavao je korake koje je Komisija namjeravala poduzeti, poput: na razini EU-a omogućiti jačanje inovativnih poslovnih modela, podržati uvođenje novih tehnologija poput blockchaina, umjetne inteligencije i usluga u oblaku u financijskom sektoru te povećati internetsku sigurnost i integritet financijskog sustava.

Te inicijative imaju za cilj povećati nadzornu konvergenciju prema tehnološkim inovacijama i pripremiti financijski sektor EU-a za bolje prihvaćanje mogućnosti koje pružaju nove tehnologije. Takvi bi koraci omogućili inovativna rješenja FinTecha te uopće mogućnost da se brzo primijene u cijelom EU-u i iskoriste prednosti gospodarstava na jedinstvenom tržištu uz očuvanje financijske stabilnosti i zaštite potrošača.

Stanje FinTecha u EU

U prosincu 2019. stručna skupina za regulatorne prepreke financijskoj inovaciji (ROFIEG), koju je u lipnju 2018. osnovala Europska komisija, objavila je svoje preporuke za stvaranje prilagodljivog okvira za tehnološko pružanje financijskih usluga (FinTech).

Trideset preporuka ROFIEG skupine odnosi se na inovativnu uporabu tehnologije u financijama, održavanje jednakih uvjeta, pristupa podacima i financijsku uključenost i etičku upotrebu podataka.

U izvještaju FinTecha za 2019. godinu, koji su u partnerstvu kreirale dvije tvrtke koje se bave analizom velikih podataka, navodi se kako je FinTech najveća europska investicijska kategorija (koja predstavlja 20% svih globalnih ulaganja), a sektor je aktivniji u Europi nego u Aziji i SAD-u. U izvještaju se kaže i da FinTech stvara 150 milijardi eura vrijednosti, mnogo radnih mjesta, omogućuje stjecanje iskustva i stvaranje proizvoda za europske potrošače.

Europske FinTech kompanije snažnije su od svakog drugog tehnološkog sektora u Europi za više od 100 %.

Sljedeći val FinTecha bit će manje vidljiv jer će se raditi na infrastukturi i razvoju, ali očekuje se još veći rast jer će se boriti protiv neučinkovitosti financijske industrije.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...