Svjetski dan emoticona (ili emojija) se obiljeลพavan danas. Da, ลกareni simboli koji se upotrebljavaju u komunikaciji imaju svoj nesluลพbeni dan.
Dan emoticona je prigoda kada ฤe njujorลกki Empire State Building biti obojen u ลพuto (baลก poput najpoznatijeg emojija), a londonski Royal Opera House ฤe predstaviti 20 poznatih baleta i opera koje ฤe izvoditi ti simboli.
Trenutno postoji ฤak 2666 emojija na sluลพbenoj listi Unicodea, konzorcija koji i odluฤuje o novim sliฤicama.
Pokretaฤ dana emojija je Jeremy Burge, ฤlan jednog od odbora Unicodea, a on tvrdi da godiลกnje tamo dobivaju stotine prijava za svakakve nove simbole. โTo se ne moลพe platiti pa su zato neke kompanije ljute. Morate zadovoljiti kriterije. Mora i postojati potraลพnja, a brendovi i logotipi nisu dopuลกteniโ, zakljuฤio je.
Emojiji ili emoticoni postoje joลก od devedesetih godina, a Apple ih je odluฤio ukljuฤiti u pametne telefone 2011. godine. Prvi Svjetski dan emojija bio je 2014.
โMislim da su emojiji u redu. Neki ih ne vole, jer nisu formalniโ, smatra Laura Dominguez, inaฤe doktorica lingvistike na Sveuฤiliลกtu u Southamptonu. โSmatram da su korisni za odreฤene stvari, a nekada znaฤe i izraลพavaju viลกe od rijeฤiโ, istaknula je Dominguez, dodavลกi kako โako emoji moลพe dati jednaku poruku kao i cijela reฤenica, zaลกto ga ne iskoristiti?โ.
Usprkos velikoj popularnosti, emojiji ฤe jako teลกko zamijeniti pisanu rijeฤ ili postati priznati kao zaseban jezik. โSvrha jezika je komunikacija i misao. Treba vam jezik da mislite. Moลพete li misliti u emoticonima? Vjerujem da ih ฤak i oni koji ih ฤesto koriste u komunikaciji svejedno ne koriste emoticone pri razmiลกljanjuโ, zakljuฤuje Dominguez.
Prema kompaniji Swiftkey koja se bavi digitalnim tipkovnicama, najkoriลกteniji emoji 2016. u Velikoj Britaniji je bilo lice koje plaฤe od smijeha, a drugo po redu je bilo lice koje ลกalje poljubac.