Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Internet

Trebate li izbrisati svoj Facebook? Evo što kaže stručnjak za privatnost

zuckerberg
Foto: Shutterstock

Koliko zapravo znamo o Marku Zuckerbergu? Tvorac Facebooka. Jedan od najbogatijih ljudi na svijetu. 39-godišnji otac troje djece. Ali je li on sila dobra?

Jedan čovjek si je zadao pokušati nam pomoći odgovoriti na to pitanje. Više od desetljeća sveučilišni profesor i stručnjak za privatnost dr. Michael Zimmer bilježi “svaku stvar” koju osnivač Facebooka kaže u javnosti, u arhivu poznatom kao “Dosjei Zuckerberg“.

Pokrivajući razdoblje od 2004. do danas, sadrže više od 1500 transkripata Zuckerbergovih izjava, uključujući objave na Facebooku, medijske intervjue i stotine video zapisa njegovih javnih nastupa. Uz rastuću zabrinutost oko privatnosti korisnika Facebooka i načina na koji se njihovi podaci koriste, dr. Zimmer kaže da je želio “pobliže pogledati” Zuckerbergov nastup i stavove.

“Zabrinutost oko privatnosti oko Facebooka i količina podataka koje Meta prikuplja na svojim platformama stvarna je i važna za razumijevanje korisnika”, kaže Zimmer za Sky News.

“Ne žurim sa sugeriranjem ljudima da izbrišu svoje račune, budući da na platformama može biti stvarne koristi. No, važno je da korisnici istraže dostupne postavke privatnosti kako bi razumjeli koliko je vidljiv njihov sadržaj, kakve se pojedinosti prikupljaju i dijele, i tako dalje.”

Isplati li se investirati novac i vrijeme u Facebook stranice i grupe
(Photo: Pixabay.com)

“Facebook je postao bolji u pružanju korisnicima mogućnosti upravljanja svojom privatnošću, ali sigurno bi mogli učiniti više.”

Zuckerbergove objave na njegovoj Facebook stranici sugeriraju da on ima vlastite brige o privatnosti, veli.

“U posljednje vrijeme objavljuje više o svojoj obitelji, uključujući slike svoje djece – ali zanimljivo je da rijetko vidimo lica njegove djece”, dodaje dr. Zimmer.

“Pa pretpostavljam da se želi pobrinuti da se lica njegove djece ne stavljaju na internet zbog privatnosti ili bilo koje vrste prepoznavanja lica, radi njihove vlastite sigurnosti.

“Ali, naravno, njegova platforma je izgradila alate za skeniranje naših slika i naših lica.”

Dvadeset godina nakon što je stvoren, Facebook je sada neopozivo povezan sa zabrinutošću oko prikupljanja podataka, online sigurnosti i propadanja same demokracije.

Suočio se s pitanjima u vezi sa skandalom Cambridge Analytica u kojem je došlo do podataka koji pripadaju do 87 milijuna korisnika Facebooka kojima je tvrtka za političko savjetovanje nepropisno pristupila, a koja je u međuvremenu zatvorena.

“Moglo bi se reći da to nije nešto što je želio učiniti”, kaže dr. Zimmer o Zuckerbergovom nastupu u američkom Kongresu, ističući da je zapravo prošao “prilično dobro”.

Foto: Shutterstock

Dakle, je li Zuckerberg bio sila dobra?

“Mislim da je općenito imao dobar utjecaj“, kaže dr. Zimmer, stručnjak za privatnost i etiku podataka na Sveučilištu Marquette u SAD-u.

“Mislim da je on – i način na koji vodi svoje organizacije – bio naivan i krivo izračunao u smislu šireg utjecaja koji one imaju na svijet.

“Možemo pogledati primjere, posebno u zemljama u razvoju, gdje su njegove platforme očito korištene i zloupotrijebljene na načine koji su naštetili ljudima. Pretpostavljam da ne može ispraviti te izazove, ali mislim da to može prihvatiti, i mislim da može pronaći načine da se stvarno pokuša uključiti u taj prostor i pomoći da njegov utjecaj i njegova ostavština ostanu pozitivni“, zaključio je.

Ostavi komentar

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...