Australija je započela s izgradnjom svog dijela Square Kilometer Array sustava koji bi trebao postati najveći radioteleskop na svijetu. Australski dio, SKA-Low, nalazit će se na zapadu u državi Wajarri. Kao što sam naziv sustava implicira, niz će se fokusirati na niskofrekventne signale, a očekuje se da će biti osam puta delikatniji od postojećih teleskopa i da će mapirati svemir oko 135 puta brže.
Pandan sa 197 konvencionalnih radio antena, SKA-Mid, nalazit će se u Nacionalnom parku Meerkat u suhoj, nenaseljenoj regiji Karoo u Južnoj Africi. Taj element proučavati će frekvencije srednjeg opsega. Australski segment zajednički je napor posvećene SKA organizacije i Organizacije za znanstvena i industrijska istraživanja Commonwealtha (CSIRO), piše Engadget.
Očekuje se da će kombinirani niz, prvotno zamišljen 1991. godine, transformirati radioastronomiju. Uglavnom će biti od pomoći za proučavanje ranog svemira, a mogao bi pružiti i novi uvid u formiranje prvih zvijezda tijekom razdoblja reionizacije. Međutim, također bi trebao pomoći u istraživanju tamne energije i njezinog potencijalnog učinka na kozmičko širenje. Ekstremna osjetljivost može čak biti korisna u potrazi za izvanzemaljskim životom, iako će rezolucija ograničiti najdetaljnije pretrage na relativno bliske zvijezde.
Radovi na Square Kilometer Array trebali bi biti završeni do 2028. godine, a nakon toga će biti potrebno neko vrijeme da znanstvenici prikupe i dešifriraju rezultate. Iako to zvuči kao dugačak period, kao i sa svemirskim teleskopom James Webbom, očekuje se da će se to dugo čekanje itekako isplatiti. Ovo je generacijska promjena koja bi mogla pružiti nove uvide u svemir, a ne samo više detalja.