Umjetna inteligencija može već puno toga, a sljedeći put kad ugledate neke fotografije možda ćete se zapitati prikazuju li one uhvaćenu stvarnost ili nešto što uopće ne postoji.
Ako se već mogu “umjetno” stvarati umjetničke slike, onda je i fotografija kao vizualna umjetnost je bila samo pitanje vremena.
NVIDIA i GAN
Stručnjaci kompanije NVIDIA su objasnili koliko je lako napraviti realistične fotografije pomoću tzv. generativne kontradiktorne mreže. Skraćeno zvane – GAN
Sve fotografije u ovom tekstu imaju nešto što im je zajedničko. Sve prikazuju nešto što je umjetno generirano i što ne postoji, bez obzira na to što prizor prikazuje. U pitanju nisu tajne Photoshopa, nego potpuno umjetno stvoren prizor pomoću umjetne inteligencije.
Baš u vezi toga su u kompaniji NVIDIA objavili novi rad u kojem su pojasnili koliko je samo lako izraditi, primjerice, ljudske likove, pomoću GAN-a.
Treba napomenuti da GAN postoji svega četiri godine. 2014. godine je objavljen rad kojim je predstavljen cijeli koncept. Portreti koje je tada umjetna inteligencija uspjela kreirati su u to vrijeme izgledali ovako:
Veliki napredak
Od toga je prošlo manje od pola desetljeća te je tehnologija toliko uznapredovala da promatrači više ne znaju razlikovati lažne portrete od onih pravih. Čak ni kada ih proučavaju iz blizine, dulje vrijeme. Ovako izgledaju danas:
Dakle, u pitanju nisu pravi ljudi, nego proizvodi umjetne inteligencije.
Sada se može kopirati izgled pojedinih lica, pridavati im zatim karakteristike drugih lica te tako dobivati potpuno nove likove nepostojećih ljudi.
Kako bi iscrtali nova lica, NVIDIA je u vremenu od tjedan dana podučavala umjetnu inteligenciju. Koristilo se pritom 8 moćnih grafičkih procesora. Ovdje se može pogledati šestominutni video cijelog procesa:
Kolaž s naslovne slike prikazuje lažne fotografije automobila, spavaćih soba i mačaka koje su isto tako umjetno stvorene.