Connect with us

Hi, what are you looking for?

Umjetna inteligencija

Umjetna inteligencija tvrdi: Naši otisci prstiju možda nisu jedinstveni

Foto: Pexels

Postoji uvjerenje da je svaki otisak prsta na ruci jedne osobe potpuno jedinstven, ali to sada osporavaju istraživanja sa Sveučilišta Columbia. Tim na američkom sveučilištu uvježbao je AI alat za ispitivanje 60.000 otisaka prstiju kako bi utvrdio koji od njih pripadaju istoj osobi.

Istraživači tvrde da bi tehnologija mogla identificirati, sa 75 – 90 posto točnosti, dolaze li otisci s različitih prstiju od jedne osobe. Ali nisu sigurni kako to funkcionira.

Ne znamo sa sigurnošću kako umjetna inteligencija to radi”, priznao je prof. Hod Lipson, robotičar sa Sveučilišta Columbia koji je nadgledao studiju.

Istraživači misle da je AI alat analizirao otiske prstiju na drugačiji način od tradicionalnih metoda – fokusirajući se na orijentaciju grebena u središtu prsta, a ne na način na koji pojedinačni grebeni završavaju i račvaju se, što je poznato kao minucije.

“Jasno je da se ne koriste tradicionalni markeri koje forenzičari koriste desetljećima”, rekao je profesor Lipson. “Čini se kao da koristi nešto poput zakrivljenosti i kuta vrtloga u središtu.”

Profesor Lipson je rekao da su i on i Gabe Guo, student dodiplomskog studija koji je uopće došao na ideju, bili iznenađeni ishodom.

“Bili smo vrlo skeptični… morali smo provjeriti i još jednom provjeriti”, rekao je.

To možda nije novost za druge na terenu. Graham Williams, profesor forenzičkih znanosti na Sveučilištu Hull, rekao je da ideja o jedinstvenim otiscima prstiju nikada nije bila uklesana u kamen.

“Zapravo ne znamo da su otisci prstiju jedinstveni”, rekao je. “Sve što možemo reći je da, koliko je nama poznato, dvije osobe još nisu pokazale iste otiske prstiju.”

Rezultati studije Sveučilišta Columbia mogli bi imati potencijal utjecaja na biometriju – korištenje jednog određenog prsta za otključavanje uređaja ili pružanje identifikacije – i forenzičku znanost.

Ako se, na primjer, neidentificirani otisak palca pronađe na mjestu zločina A, a neidentificirani otisak kažiprsta na mjestu zločina B, to dvoje trenutno ne može biti forenzički povezano s istom osobom – ali AI alat mogao bi to identificirati.

Tim Sveučilišta Columbia, od kojih nitko nema forenzičko iskustvo, priznao je da su potrebna dodatna istraživanja.

AI alati obično se obučavaju na ogromnim količinama podataka i bilo bi potrebno mnogo više otisaka prstiju za daljnji razvoj ove tehnologije.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...