Gotovo svakog dana možemo saznati nešto novo i zanimljivo vezano uz umjetnu inteligenciju i svakog puta nas uspije iznova iznenaditi. Ovoga puta pojavila se ideja kako bi nas uskoro na sudu mogla braniti računala jer umjetna inteligencija počela je ostvarivati bolje rezultate na pravosudnim ispitima od pravih ljudi koji žele postati odvjetnici.
GPT-4, nadograđeni AI model koji je ovaj tjedan objavio OpenAI, postigao je 297 bodova na pravosudnom ispitu u eksperimentu koji su provela dva profesora prava i dva zaposlenika pravne tehnološke tvrtke Casetext. To svrstava GPT-4 u 10% najuspješnijih ispitanika i dovoljno je da mu se u većini država dopusti bavljenje odvjetništvom, otkrili su istraživači. Naravno, kada bi se radilo o stvarnoj osobi…
Pravosudni ispit ocjenjuje znanje i rasuđivanje te uključuje eseje i testove uspješnosti namijenjene simulaciji pravnog posla, kao i pitanja s višestrukim izborom.
Prije manje od četiri mjeseca, dva ista istraživača zaključila su da OpenAI-jev raniji veliki jezični model, ChatGPT, nije postigao prolaznu ocjenu na pravosudnom ispitu, naglašavajući kako se tehnologija brzo poboljšava. Noviji GPT-4 točno je odgovorio na 76 posto pitanja s višestrukim izborom na pravosudnom ispitu, dok je njegov prethodnik ChatGPT odgovorio na oko 50 posto. GPT-4 je tako nadmašio prosječnog ljudskog ispitanika za više od 7 posto.
Iz Nacionalne konferencije pravosudnih ispitivača, koja dizajnira odjeljak s višestrukim izborom, rekli su u izjavi da odvjetnici imaju jedinstvene vještine stečene obrazovanjem i iskustvom s kojima se AI trenutno ne može mjeriti. Međutim, jedan od autora studije, Daniel Martin Katz, profesor na Pravnom fakultetu Chicago-Kent, rekao je u intervjuu da ga je najviše iznenadila sposobnost GPT-4 da proizvede uvelike relevantne odgovore na eseje i testove uspješnosti.
AI se dobro pokazao i na drugim standardiziranim testovima, uključujući SAT i GRE, ali je pravosudni ispit privukao više pažnje. OpenAI se pohvalio svojom prolaznom ocjenom kada je u utorak najavio najnoviji model.
Još jedna od najzapaženijih značajki novog modela je mogućnost učitavanja slike i postavljanja pitanja za istu. Naveden je primjer u kojem korisnik učitava sliku svojih namirnica, te mu AI odgovara što sve može napraviti od jela uz te namirnice. S obzirom na to kako se brzo razvija umjetna inteligencija, bit će zaista uzbudljivo vidjeti što će nam još donijeti u budućnosti.