Ameriฤko druลกtvo za zaลกtitu potroลกaฤa Which? nedavno je provelo istraลพivanje o toฤnosti aplikacija za mjerenje fiziฤke aktivnosti. Doลกli su do poraลพavajuฤih zakljuฤaka o stvarnosti raznih fitness trackera i pedometara.
Testirano je 118 aplikacija i to na traci za trฤanje, a ideja je bila dovrลกiti trkaฤki maraton od 42 kilometra.
Kao najmanje pouzdana aplikacija pokazala se Garmin Vivosmart 4, koja je krajnji rezultat umanjila za nevjerojatnih 17 kilometara. Drugim rijeฤima, umjesto unaprijed dogovorena 42 km, otrฤano je 59 kilometara. Garmin je ovaj nelaskavi rezultat opravdavao ฤinjenicom da im aplikacija nije imala GPS.
Od ukupno 8 Appleovih modela koji su se koristili u testiranju, Apple Watch serija 1 je bila najpreciznija. Naime, u izraฤunu udaljenosti pogrijeลกila je za 1%, dok je serija 3 zastranila za ฤak 13% . Prema brojanju koraka serije 3, trkaฤ je zavrลกio maraton od 42 km veฤ nakon 36,7 km.
โNaลกi testovi su pokazali da se ne moลพete pouzdati u brojne modele velikih brendova pa prije kupnje treba obvezno provjeriti jeste li dovoljno istraลพili na ลกto ฤete potroลกiti novacโ, tvrdi Natalie Hitchins iz druลกtva Which?.
Ovako su neke od aplikacija zabiljeลพile udaljenost do zavrลกetka maratona u trajanju od 42 km:
Samsung Gear S2 โ 58,3 kilometara
Xiaomi Amazfit Bip โ 54,7 kilometara
Huawei Watch 2 Sport โ 30,4 kilometara
Glasnogovornik tvrtke Huawei rekao je za BBC da su โpojedinaฤne varijacije trkaฤaโ mogle utjecati na rezultate testa.
Zanimljivo je i da su u sijeฤnju 2019. struฤnjaci sa Sveuฤiliลกta Aberystwyth ustanovili kako su sve aplikacije koje su testirali precijenile broj kalorija potroลกenih tijekom fiziฤke aktivnosti.
Postoji i drugo miลกljenje.
โTest u stvarnome svijetu, na cesti, bio bi puno korisniji za potroลกaฤeโ, zakljuฤio je dr. Dale Esliger sa Sveuฤiliลกta Loughborough.