World Wide Web Consortium proglasio je Web Assembly 1.0, kao službeni web standard. Tako je Web Assembly postao četvrti jezik koji se izvorno pokreće u preglednicima, uz HTML, CSS i JavaScript.
„Dolaskom Web Assembly-a proširuje se spektar aplikacija koje se mogu postići jednostavnim korištenjem tehnologija otvorene web platforme. U svijetu u kojem strojno učenje i umjetna inteligencija postaju sve učestaliji, važno je omogućiti visoke performanse aplikacija na webu, a da se pritom ne ugrozi sigurnost korisnika ” – izjavio je Philippe Le Hégaret, voditelj W3C projekta.
Web Assembly je bio predmet raznih razgovora, jer nudi siguran, prenosiv kod niske razine, dizajniran za efektivnu upotrebu i kompaktnu prezentaciju. Pream W3C, Web Assembly omogućuje web platformi učinkovitije izvršavanje zahtjevnih računalnih algoritama, što omogućuje praktično dostavljanje novih klasa korisničkog iskustva na webu. Budući da je okruženje izvršenja neovisno o platformi, može se koristiti i na bilo kojoj drugoj računalnoj platformi.
W3C je objavio 3 Web Assembly specifikacije, kao preporuke W3C:
- Osnovna specifikacija Web Assembly – definira virtualnu mašinu niske razine, koja oponaša funkcionalnosti mnogih mikroprocesora u kojima je pokrenuta.
- Web Assembly web aplikacija – definira sučelje temeljeno na Promise, sa zahtjevom i izvršavanjem .wasm resursa.
- Web Assembly JavaScript sučelje – omogućuje JavaScript API za pozivanje i prosljeđivanje parametara u funkcije Web Assembly.
W3C također radi na nizu značajki za buduće verzije standarda.
Postoje mnogi drugi dugoročni projekti na kojima W3C radi. Mnogi od njih usmjerene su na poboljšanje upotrebljivosti i dostupnosti Web Assembly-a. Na primjer, sakupljanje smeća, sučelja za uklanjanje pogrešaka i sučelje sustava Web Assembly (WASI).