Težnja efikasnoj i brzoj proizvodnji dovela je do toga da danas aktivno radi više od tri milijuna industrijskih robota diljem svijeta, sposobnih produktivnost povećati na razinu na kojoj ljudski rad jednostavno ne može biti.
O robotima smo nekoć gledali samo u filmovima, no danas su svugdje oko nas, sposobni obavljati poslove na uspješniji način od ljudske radne snage.
Posebno su traženi u proizvodnim pogodnima, gdje se već godinama pojavljuju u različitim oblicima i sustavima te mogu biti sposobni za kretanje na tri ili više osi. Razvoj industrijskih robota traje već dugo, još od pedesetih godina prošlog stoljeća, a upravo industrija je zaslužna za intenzivno unaprjeđivanje njihove mehanike, kao i računalnog softvera koji ih pokreće.
Pa bilo da se radi o robotskoj ruci ili o puno kompleksnijem sustavu, zna se da današnji moderni proizvodni proces ne može bez robotske asistencije, za koju se procjenjuje da povećava produktivnost do čak 50%, uz velike troškove nabavke, ali i povrat uloženog najčešće već u prve dvije godine…
Od kojih se dijelova sastoji industrijski robot?
Danas u industriji postoje roboti sa striktno programiranim pokretima, ali i oni koji imaju određenu slobodu u svom djelovanju.
Da bi robot mogao funkcionirati, postoji nekoliko ključnih dijelova koje mora imati. Prije svega, tu je njegova osovina kojoj podršku daju kuglične linearne vodilice, zaslužne za precizno i glatko linearno kretanje objekta. Bilo da su u pitanju vodilice od firme Tuli ili od nekog drugog proizvođača, radi se o dijelovima robota koji prolaze nezapaženo, no bez njih sustav ne bi mogao funkcionirati, s obzirom da mu treba visoka preciznost i nosivost, kao i nisko trenje prilikom kretanja.
Ako je industrijski robot rotirajući stroj, veliku važnost imaju i sferični klizni ležajevi. Oni podržavaju rotirajuće osovine te time osiguravaju glatko i efikasno kretanje. Kako izgledaju možete provjeriti na https://www.tuli.hr/lezajevi/sfericni-klizni.
Osim ležajeva i pripadajuće osovine, industrijski robot ne može funkcionirati niti bez svog sustava napajanja, kao ni bez sučelja u kojem inženjer provjerava najvažnije podatke vezane uz trenutni rad samog stroja.
Robot mora imati i kontrole, kako bi se njime moglo upravljati, a tu je i ono što se u struci zove manipulator, a radi se zapravo o mehaničkoj ruci koja obavlja zadane zadatke, bez koje sama realizacija radnje na kraju ne bi bila moguća…
Što za robote znači razvoj umjetne inteligencije?
Roboti su desetljećima obavljali svoje zadatke zahvaljujući striktnim uputama koje su dobivali od svojih ljudskih upravljača. Oni robotski strojevi koji su imali određenu autonomiju uglavnom su se uzdali u senzore koji bi ih uspješno pokretali prema krajnjem cilju.
Međutim, u posljednjih godinu dana eksplodirao je razvoj umjetne inteligencije, od strojnog učenja do neuronskih mreža. Zbog toga je sasvim jasno kako će u nekom trenutku i industrijski roboti biti u velikoj mjeri pokretani od AI tehnologije, umjesto od svojih ljudskih programera.
Nema sumnje, umjetna inteligencija mogla bi se pobrinuti za još veću efikasnost u proizvodnji, kao i dodatne financijske uštede. No, industrija ne prašta pogreške, jer one dovode do milijunske štete, kao i do potencijalno opasnih nesreća.
Zbog toga će AI tehnologija postepeno ulaziti u svijet industrije, bez nekog forsiranja da se što prije stvore sustavi koji će zamijeniti svakodnevni rad inženjera strojarstva. Strojno učenje će pak u ovoj fazi više doći do izražaja u dijagnostičkoj medicini, kao i u nekim djelatnostima koje praštaju pogreške i ne moraju se nositi s teškim posljedicama ako robotovo proučavanje informacija dovede do krivih zaključaka.
Svejedno, roboti koji u sebi posjeduju umjetnu inteligenciju definitivno su budućnost proizvodnje. Njihova prednost bit će ta što ih neće biti problem ponovo programirati u jednom sasvim drugom smjeru, ako se za to javi potreba, što je oduvijek bio skupi i veliki problem s tradicionalnim robotima.
Jedna od prednosti AI robota mogla bi biti i njihova sposobnost da prate vlastito stanje i precizno javljaju kada im je potrebno održavanje, što može drastično smanjiti učestalost kvarova, neizbježnih s klasičnim industrijskim robotima.
U svakom slučaju, broj od tri milijuna robota koji trenutno rade u industriji sigurno će se barem udvostručiti u sljedećih pet godina. Njihova pak inteligencija također će biti unaprijeđena, što će robotiku u budućnosti učiniti još uzbudljivijom…
(Sponzorirani članak)