Nvidia, tvrtka koja je mnogima donedavno “letjela bila ispod radara”, sada je postala jedna od najvrjednijih tvrtki ikada, a sve zahvaljujući porastu popularnosti umjetne inteligencije (AI). Iako je Nvidia odavno poznata po proizvodnji računalnih čipova sposobnih za pokretanje grafički zahtjevnih videoigara, rastuća potražnja za AI aplikacijama katapultirala je vrijednost tvrtke do neviđenih visina.
Posljednjih su godina istraživači umjetne inteligencije počeli koristiti Nvidijine čipove za pokretanje naprednih algoritama odgovornih za značajna otkrića u tom području. S tehnološkom industrijom koja se utrkuje u razvoju novih AI izuma, ovotjedno izvješće o zaradi otkrilo je zapanjujući porast potražnje, što je dovelo do jednodnevnog povećanja vrijednosti tvrtke Nvidia koje bi moglo biti najveće u povijesti.
Cijena dionice porasla je za 24 posto, podigavši tako nezinu tržišnu kapitalizaciju na 939,3 milijarde dolara. Nadmašivši vrijednosti Tesle (584,7 milijardi dolara) i Facebooka (647,6 milijardi dolara), Nvidia sada stoji odmah iza tehnoloških divova Applea, Googlea, Microsofta i Amazona, kao i Saudi Aramca, saudijskog državnog naftnog diva, što ga čini jednom od najvećih tvrtki na globalnoj razini.
Nvidia je nastala 1993. kao zamisao tri inženjera računalnih čipova koji su predvidjeli potrebu za poboljšanom vizualnom obradom kako su se računala razvijala. Njihovo predviđanje se isplatilo kada je, početkom 2000-ih, tvrtka osigurala ugovor za proizvodnju čipova za Microsoftovu igraću konzolu Xbox. Od tada, Nvidia je doživjela kontinuirani rast, uvelike profitirajući od rastućeg tržišta videoigara koje je nadmašilo filmsku, televizijsku i glazbenu industriju u smislu veličine i vrijednosti.
Nvidia forecasts revenue boom as AI drives chip demand https://t.co/qgMzBm0gvh
— Financial Times (@FT) May 24, 2023
Međutim, trenutni procvat može se uvelike pripisati velikim tehnološkim tvrtkama i novoosnovanim poduzećima koja se bore za nabavu Nvidia grafičkih procesorskih jedinica (GPU), ali ovog puta za potpuno drugu svrhu. Ovi su čipovi iznimno prikladni za rukovanje golemim količinama podataka potrebnih za treniranje vrhunskih AI programa kao što su Googleov PaLM 2 ili OpenAI GPT4.
Greg Osuri, osnivač Akash Networksa, tržišta koje tvrtkama omogućuje prodaju pristupa GPU-a drugim tvrtkama kojima je to potrebno, objasnio je da obuka modela umjetne inteligencije zahtijeva čipove s dovoljno memorije, a to je područje u kojem se Nvidia ističe kao jedini proizvođač.
Osuri je nadalje naglasio da set od osam najnaprednijih čipova može koštati 300.000 dolara, a tvrtke često kupuju tisuće istih. Elon Musk, vlasnik Twittera, navodno je nabavio oko 10.000 GPU-a kao dio svojih planova za pokretanje novog AI projekta.
Nvidijine dionice već su se više nego udvostručile ove godine s početkom procvata umjetne inteligencije. Međutim, u srijedu je tvrtka premašila ionako visoka očekivanja prognoziravši prodaju u drugom tromjesečju od 11 milijardi dolara te tako nadmašila procjenu analitičara Wall Streeta od 7 milijardi dolara.