Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tutoriali

Zašto nema zvuka na laptopu? 5 razloga i kako to riješiti

zašto nema zvuka na laptopu

Zašto nema zvuka na laptopu jedno je od najčešćih pitanja s kojima se susreću korisnici računala, a može biti poprilično frustrirajuće. Bilo da pokušavate slušati glazbu, gledati video ili koristiti aplikaciju koja zahtijeva zvuk, tišina može pokvariti cijelo iskustvo.

Razlozi za ovaj problem mogu varirati – od jednostavno utišanih zvučnika ili slušalica, do problema s upravljačkim programima ili neispravnih postavki u sustavu.

Dobra vijest je da većina ovih problema ima jednostavna rješenja koja možete sami isprobati, bez potrebe za naprednim tehničkim znanjem. U ovom vodiču, pokazat ćemo vam korak po korak kako identificirati i riješiti problem sa zvukom na vašem laptopu, tako da se možete vratiti omiljenim aktivnostima bez stresa.

1. Zvučne postavke su utišane ili pogrešno postavljene

Prije nego što se upustite u složenije korake, najjednostavnije rješenje za pitanje zašto nema zvuka na laptopu često se krije u osnovnim postavkama. Prvo, provjerite je li zvuk jednostavno utišan. Ovaj problem često prođe neprimijećen jer se zvučnici ili slušalice mogu slučajno isključiti.

Na većini laptopa možete provjeriti zvuk pomoću tipki na tipkovnici. Potražite ikonu zvučnika – obično je to tipka s oznakom zvučnika ili trake za pojačavanje/smanjivanje zvuka. Pritisnite tipku za pojačavanje zvuka nekoliko puta i provjerite čujete li zvuk.

Ako tipke na tipkovnici ne rade, provjerite ikonu zvučnika u donjem desnom kutu na traci zadataka Windowsa. Kliknite na nju i uvjerite se da zvuk nije utišan. Također, provjerite je li postavljen ispravan uređaj za reprodukciju. Desnim klikom na ikonu zvučnika odaberite “Open Sound Settings” i zatim provjerite “Output Device” – ovdje bi trebali biti navedeni zvučnici ili slušalice koje koristite.

žena gleda što ima na netflixu

2. Upravljački programi za zvuk su zastarjeli ili oštećeni

Ako nema zvuka na laptopu unatoč tome što su osnovne postavke u redu, problem bi mogao biti u upravljačkim programima zvuka. Windows 10 često automatski ažurira ove programe, no povremeno može doći do problema koji ometaju rad zvuka.

Prvo provjerite ima li problema s upravljačkim programima tako što ćete desnim klikom na “Start” izbornik i odabrati “Device Manager”. U ovom prozoru potražite “Sound, video and game controllers” i proširite taj izbornik. Ako vidite žuti trokut pored upravljačkog programa, to znači da postoji problem.

Za ažuriranje upravljačkog programa, desnim klikom na odgovarajući uređaj odaberite “Update driver” i pratite korake za automatsko pretraživanje ažuriranih verzija. Ako nema dostupnih ažuriranja ili problem i dalje traje, možete pokušati deinstalirati upravljački program desnim klikom na njega i odabirom opcije “Uninstall device”. Nakon ponovnog pokretanja računala, Windows će automatski pokušati instalirati ispravan upravljački program. Ovi koraci često rješavaju problem kada laptop nema zvuka.

3. Problemi s vanjskim uređajima i priključcima

Ako koristite vanjske zvučnike ili slušalice, uvijek provjerite kabele. Labavi priključci mogu biti razlog zašto nema zvuka na laptopu. Uvjerite se da su zvučnici pravilno priključeni u odgovarajuće priključke, a također provjerite radi li USB priključak ako koristite USB zvučnike.

Testirajte zvuk s različitim uređajima kako biste eliminirali mogućnost da su zvučnici ili slušalice oštećeni. Povežite drugi par slušalica ili zvučnika i provjerite funkcionira li zvuk. Ako nema zvuka ni na drugom uređaju, problem je vjerojatno u laptopu.

Za one koji koriste Bluetooth uređaje, provjerite jesu li ispravno upareni s laptopom. Ponekad se Bluetooth uređaji automatski odspajaju ili im ponestane baterije, što može uzrokovati probleme.

bluetooth zvučnici i laptop

Idite u postavke Bluetootha, isključite uređaj pa ga ponovno povežite kako biste provjerili radi li zvuk. Ako koristite Windows 10, pobrinite se da Bluetooth upravljački programi budu ažurirani kako biste izbjegli dodatne probleme s povezivanjem.

4. Windows 10 ne može automatski otkriti probleme sa zvukom

Ako laptop nema zvuka i niste uspjeli pronaći uzrok putem osnovnih postavki, Windows 10 nudi alat za rješavanje problema sa zvukom koji može automatski detektirati i ispraviti greške. Da biste koristili ovaj alat, kliknite desnim klikom na ikonu zvučnika u donjem desnom kutu zaslona i odaberite “Troubleshoot sound problems”.

Nakon što pokrenete alat, sustav će automatski analizirati postavke zvuka i pokušati pronaći potencijalne probleme. Ako alat otkrije grešku, ponuditi će vam mogućnosti za popravak, poput ponovnog pokretanja audio usluga ili ažuriranja upravljačkih programa.

U slučaju da alat ne pronađe problem, predložit će vam nekoliko drugih opcija za ručno rješavanje problema, kao što su ponovno pokretanje računala ili promjena postavki izlaza zvuka. Iako alat često pomaže, ako i dalje nema zvuka na laptopu, sljedeći koraci mogu biti potrebni za dodatno istraživanje.

5. Nepravilne postavke zvuka ili potreba za vraćanjem sustava

Ako nema zvuka na laptopu unatoč pokušajima s alatom za rješavanje problema, možete pokušati resetirati postavke zvuka na tvorničke. Ovo vraćanje može ukloniti sve nepravilne promjene koje su možda uzrokovale problem.

Da biste resetirali postavke zvuka, idite na “Settings” > “System” > “Sound” i pronađite opciju za resetiranje uređaja za reprodukciju. Također, možete deinstalirati upravljački program za zvuk i dopustiti Windowsima da ga automatski ponovno instaliraju prilikom ponovnog pokretanja sustava.

mac računalo, slušalice, joystick, zvučnici

Ako ni to ne pomogne, vraćanje sustava (System Restore) može biti posljednji korak. Ova opcija vraća vaše računalo u stanje u kojem je bilo prije pojave problema. Da biste to učinili, otvorite “Control Panel” > “System and Security” > “System” i odaberite “System Restore”. Odaberite točku vraćanja kada zvuk nije bio problematičan i pratite upute na zaslonu.

Ako i dalje nema zvuka na laptopu nakon ovih koraka, moguće je da postoji fizički kvar ili dublji problem u sustavu.

Zaključak: Konačno rješenje zašto nema zvuka na laptopu

Ako se pitate zašto nema zvuka na laptopu, prošli smo kroz ključne korake kako biste riješili problem. Od provjere osnovnih postavki zvuka, ažuriranja upravljačkih programa do korištenja alata za rješavanje problema u Windows 10, većina problema može se riješiti kroz ove jednostavne metode. Također, resetiranje zvučnih postavki ili vraćanje sustava može biti korisno ako prethodni koraci ne pomognu.

Ako ste slijedili sve ove upute i laptop nema zvuka i dalje, preporučujemo da potražite profesionalnu pomoć. Možda postoji fizički problem sa zvučnicima ili zvučnom karticom, što zahtijeva intervenciju stručnjaka. Ipak, u većini slučajeva, ovi koraci trebali bi vam pomoći da uspješno vratite zvuk na svoj laptop i nastavite s normalnim korištenjem.

Najčešće postavljena pitanja i odgovori (FAQ)

1. Može li problem sa zvukom na laptopu biti uzrokovan ažuriranjem Windowsa? 

Da, ponekad ažuriranja sustava Windows mogu uzrokovati probleme sa zvukom, osobito ako dolazi do nekompatibilnosti s upravljačkim programima. U tom slučaju, možete pokušati deinstalirati posljednje ažuriranje ili ponovno instalirati zvučne upravljačke programe.

2. Zašto moj Bluetooth zvučnik ne radi ispravno na laptopu, iako je uparen? 

Bluetooth uređaji ponekad se suočavaju s problemima vezanim za vezu ili kompatibilnost. Provjerite jeste li ažurirali Bluetooth upravljačke programe i osigurajte da je zvučnik ispravno postavljen kao zadani uređaj za reprodukciju u postavkama zvuka.

3. Može li malware ili virus uzrokovati probleme sa zvukom na laptopu? 

Da, zlonamjerni softver može oštetiti ili onemogućiti zvučne datoteke i programe. Ako sumnjate na virus, preporuča se skenirati sustav pouzdanim antivirusnim programom i popraviti eventualne štete.

4. Zašto zvuk na mom laptopu povremeno puca ili prekida? 

Ovo može biti znak problema s preopterećenjem procesora ili memorije. Ako koristite puno aplikacija odjednom, ili je sustav pod velikim opterećenjem, to može utjecati na reprodukciju zvuka. Pokušajte zatvoriti nepotrebne programe ili provjeriti ima li zvučni upravljač problema s kompatibilnošću.

5. Može li problem biti povezan s postavkama BIOS-a? 

Da, u rijetkim slučajevima, zvučne postavke mogu biti onemogućene u BIOS-u. Ulaskom u BIOS možete provjeriti je li integrirana zvučna kartica omogućena i, ako je potrebno, prilagoditi postavke.

Ostavi komentar

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...