Monitori postaju sve veći, a mi sjedimo jednako udaljeni od njih. Bez obzira na tehnološki napredak i zaštitu koja se postavlja na te iste monitore, pametno je razmisliti o posebnim naočalama za rad na računalu.
Naočale sprječavaju protok “plavog svjetla” (blue light) prema oku i zbog toga je ono znatno opuštenije.
Osobe koje rade uredski posao ispred monitora godišnje provedu 1700 sati. I to je samo ono vrijeme dok su na poslu, što znači da se tome pridodaje i vrijeme koje družeći se s računalom provedu kod kuće.
Odnos između valne duljine svjetlosnih zraka te količine energije koju sadrže je obrnuto proporcionalan. Dakle, svjetlosne zrake dužih valnih duljina sadrže manje energije. I obrnuto. Zrake na crvenom kraju svjetlosnog spektra imaju duže valne duljine, što znači i manje energije. Zrake na plavom kraju imaju kraće valne duljine (više energije). Plavo svjetlo doprinosi digitalnom naprezanju očiju i naočale koje blokiraju plavo svjetlo mogu pridonijeti udobnosti rada na računalu.
Brojčano gledano, trećina sveukupne svjetlosti se smatra plavom svjetlošću.
Izlaganje plavom svjetlu tijekom dana inače pomaže održavanju zdravlja tog ritma, no pretjerano izlaganje plavom svjetlu u kasnim satima remeti taj ciklus i potencijalno izaziva besane noći i dnevni umor.
Posebne naočale za sprječavanje protoka plavog svjetla su dostupne bez ikakvog recepta. Ukoliko ste dalekovidni i inače nosite bifokalne ili progresivne leće, korištenje ovakvih naočala, s receptom, proširuje vidno polje i razbistruje sliku na računalu.
Treba napomenuti da je takav tip naočala napravljen isključivo za objekte koji su od udaljeni za dužinu ruke i ne smiju se nositi tijekom vožnje ili sličnih aktivnosti.
Ako ipak ne želite naočale, jer nijedne nisu jeftine, valjalo bi se pridržavati pravila 20-20-20. Dakle, svakih 20 minuta treba gledati 20 sekundi neki objekt udaljen dvadesetak metara. Time se može spriječiti suvišno naprezanje oka i učiniti ga odmornijim.