Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Internet

Muči vas spori internet? Evo kako popraviti stvar

Gotovo 5 milijardi ljudi ima svakodnevni pristup internetu. Ovaj broj kontinuirano raste, a šanse da se taj rast uspori ili zaustavi su praktički ravne nuli. Ipak vrijedi pošteno reći, imati pristup internetu nije isto što i imati pristup dobrom internetu. Mnogi imaju spor internet, pa da vidimo kako riješiti taj problem. S obzirom na to da čitate baš ovaj članak, naslućujemo da i sami imate sličan problem, i da ste možda upravo u ovom trenutku razočarani u brzinu interneta koju imate na raspolaganju. 

Srećom, imamo nekoliko praktičnih savjeta i brzih rješenja koja ne uključuju nasumičnu kupovinu mrežne opreme, a koja možete primijeniti idući put kada budete nezadovoljni brzinom interneta kod kuće. 

Resetirajte računalo i router

Nećete vjerovati koliko puta smo izgubili sate i sate pokušavajući otkriti što usporava internet. Teško je otkriti zašto veza nije brza koliko bi trebala biti da bi na kraju otkrili da je trebalo samo resetirati kompjuter. Uštedite si vrijeme i započnite s ovim. Nakon računala, isto napravite i da routerom. Često će resetiranje riješiti spor internet, i vratiti brzinu.

Ako to ne riješi vaš problem, nastavite sa svim ostalim prijedlozima. 

Provjerite brzinu interneta

Ok, vi možda znate da vam je Internet odjednom sporiji, ali korisno je znati točnu brojku brzine interneta posebno ako je neki od idućih koraka poziv korisničkoj službi vašeg operatera. Najprecizniji način za otkriti trenutnu brzinu interneta je neki od dostupnih speed testova. Obratite pozornost i na brzinu uploada i downloada. 

Naći ćete više besplatnih opcija od super poznatog Speedtesta, preko Googleove aplikacije pa sve do HAKOMetra – aplikacije za provjeru brzine interneta koju vam nudi HAKOM, domaća regulatorna agencija. 

Napravite scan na računalu

Različiti fileovi i virusi mogu uzrokovati probleme s internet vezom. Da biste ovo isključili kao potencijalni uzrok vaših problema, iskoristite neki od besplatnih alata i provjerite sve takve fileove na svom kompjuteru. Nakon toga napravite provjeru s antivirusnim programom kojeg imate instaliranog na računalu. 

Sve problematične fileove izbrišite i uklonite. Ako je spor internet i dalje, nastavite sa koracima.

Spojite se preko žice

Ponekad, bez obzira na to što pokušali i napravili, shvatit ćete da bežični internet nije jednako kvalitetan kao onaj koji dobivate kada računalo kabelom spojite na router. Na ometanje bežičnog signala može utjecati štošta – od rasporeda prostorija, udaljenosti od routera do specifikacije opreme koju koristite. Najjednostavnije rješenje u ovom slučaju je spajanje putem ethernet kabela. Ako su sva ostala rješenja bila bezuspješna, ovo bi vam trebalo pomoći riješiti problem brzine interneta. 

Isprobajte drugi browser

Kada odjednom imate problema s brzinom interneta, možda je problem u posljednjim nadogradnjama browsera. Kako biste eliminirali ovaj problem, jednostavno isprobajte drugi browser i testirajte brzinu interneta na njemu. 

Chrome, Safari, Firefox, Opera i Edge su kvalitetni pretraživači koje možete bez straha isprobati. 

Provjerite brzinu interneta na drugom uređaju

Ako nakon što isprobate sve gornje prijedloge i dalje imate problema s internetom, pokušajte sve korake još jednom ponoviti ali na drugom uređaju – tabletu ili drugom računalu. Ovim ćete eliminirati računalo kao uzrok problema s internetom. Iako usporedba nije u potpunosti ista, ako nemate drugo računalo, dodatnu provjeru brzine internetske veze možete napraviti i na pametnom telefonu. 

Kontaktirajte operatera

Nakon što ste isprobali sve prethodne savjete, a internet se nije nimalo ubrzao dobra je ideja kontaktirati korisničku službu operatera. Pripremite brzinu interneta koju ste dobili kroz neki od testova brzine i provjerite s korisničkom podrškom u čemu bi mogao biti problem. 

Tehnička podrška će napraviti sve što je u njihovoj moći kako bi vam telefonski asistirali u rješavanju problema, ako je problem specifičan možete očekivati i posjet tehničara.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...