Ne postoji nešto poput “savršenog filma”, iako su neki filmovi definitivno blizu toga. Svi filmovi imaju svoje prednosti i slabosti. Neki su sjajni, inspirativni, dok drugi ne uspijevaju postići visoku razinu kvalitete. Postoji mnogo fantastičnih filmova koji imaju loše scene. S druge strane, čak i filmovi koji se naširoko smatraju “lošima” mogu imati ponešto dobroga, ili barem jednu nevjerojatnu scenu.
Možda je riječ o epskoj uvodnoj sceni koja nas uvodi u potencijalno jako dobru dramu. Možda je riječ o šokantnom zapletu koji daje dodatnu energiju filmu. Možda je riječ samo o ugodnom “odmoru” od glavnih događaja u filmu. Važno je upamtiti da, iako možda ne uživate posebno u filmu koji gledate, uvijek postoji šansa da će zaista nezaboravna scena vrlo brzo stupiti na ekran. Odabir pravih kadrova ili očaravajuća izvedba pojedinih glumaca mogu podignuti inače blijed film, makar samo na nekoliko kratkih minuta.
Dok je kvaliteta filma subjektivna i temelji se na osobnom ukusu gledatelja, postoje određeni filmovi koji su stekli reputaciju da su – loši. Iz pet takvih “loših” filmova uspjeli smo izdvojiti po jednu scenu koja se ističe kao zadivljujuća. Pogledajte u nastavku u kojim se “lošim” filmovima kriju nimalo loše scene…
5. The Prom, 2020.
Adaptacija broadwayjskog mjuzikla, The Prom, Ryana Murphyja podosta je razočarala tijekom 131-minutnog trajanja, unatoč svjetski talentiranoj glumačkoj postavi. Teško je kriviti bilo koga od glumaca za loš film, iako se nekoliko kritičara “požalilo” na prenaglašenu izvedbu Jamesa Cordena kao Berryja Glickmana.
Bez obzira na to, film je bilo najzabavnije gledati kada su zvijezde dobile priliku raditi ono što znaju najbolje – pjevati i plesati iz sveg srca. Očito se ističe izvedba Andrewa Rannellsa s pjesmom “Love Thy Neighbor” u lokalnom trgovačkom centru. Rannells, poznat po svom radu na Broadwayju na Mormonovoj knjizi (kao i po ulozi Elijaha u HBO-ovoj komediji Djevojke), podsjeća nas da bi svaki filmski mjuzikl prije svega trebao biti zabavan.
4. Wonder Woman 1984, 2020.
Dok je originalna Wonder Woman pogodila pravi ton, njezin nastavak, Wonder Woman 1984, bio je mnogo neujednačeniji. Priča je zamršena, a sve premise koje obećavaju napuštaju se čim uđemo u njih. Međutim, film se podigne za jednu-dvije razine kad god se Diana Prince (Gal Gadot) nađe u istoj sceni sa Steveom Trevorom (Chris Pine). Scena u kojoj kradu nevidljivi mlažnjak je slatka i romantična, a trenutak kada lete kroz vatromet je čaroban. Gadot i Pine imaju sjajnu kemiju, i šteta je što se film nije više oslonio na njih.
3. Twilight, 2008. (Sumrak)
Temeljen na istoimenom bestseleru Stephanie Meyer, Sumrak nije bio toliko predodređen da bude kinematografsko remek-djelo koliko da posluži za određenu količinu tinejdžerica i tinejdžera koji vole vampire. Iako je postao kultni klasik za milenijalce, nikad ga se nije shvaćalo ozbiljno. Međutim, svi se možemo složiti da je bejzbolska scena tijekom grmljavinske oluje fantastična. Dok se u pozadini čuje pjesma benda Muse “Supermassive Black Hole”, scena prikazuje obitelj Cullen koja sudjeluje u jednom obiteljskom sportskom događaju. Njihova nadljudska snaga i brzina, u kombinaciji s Aliceinim kultnim bacanjem loptice, dovoljni su da u potpunosti privuku pažnju svakog gledatelja.
2. The Happening, 2008. (Događaj)
Film Događaj M. Nighta Shyamalana je, iskreno – kaos. Međutim, njegova početna premisa zapravo je intrigantna – svijet je preplavljen misterioznom bolešću koja uzrokuje samoubojstvo velikog broja ljudi. Film počinje u kultnom Central Parku u New Yorku jednog običnog dana, sve dok se mnoštvo ljudi misteriozno ne počne ubijati. Počinje s djevojkom na klupi u parku, koja odmah odloži knjigu, izvuče ukosnicu i zabije si u vrat. Odatle se sve pretvara u nasilni kaos. Dok je u cjelini Događaj nevjerojatno blesav, početna scena je istinski jeziva.
1. Cats, 2019.
Nakon što su se pojavile apsolutno loše kritike za filmsku adaptaciju Cats Andrewa Lloyda Webera, vrhunski glumci ovog filma razumljivo su se distancirali od njega. Međutim, osim nevjerojatno nejasnih ljudskih tijela i plesnih žohara, gledatelji bi se mogli složiti oko jedne svijetle točke – izvedbe Jennifer Hudson kao Grizabelle. Hudson je dobila zadatak otpjevati najpoznatiju točku mjuzikla, “Memory”, pjesmu koja je zasjenila čak i ogromnu popularnost Weberovog Broadwayja. Izvedba Jennifer Hudson jedini je vrhunac u filmu koji više uznemiruje nego što oduševljava.