Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Umjetna inteligencija

OpenAI u središtu kaosa: Tajno kreirana supermoćna umjetna inteligencija?

OpenAI u središtu kaosa: Tajno kreirana supermoćna umjetna inteligencija?
Shutterstock

Misterij i dalje postoji oko razloga zbog kojeg je izvršni direktor OpenAI-a, Sam Altman, iznenada izbačen iz tvrtke, a potom vraćen na svoju poziciju u roku manje od tjedan dana – ovaj dramatičan obrat od strane neprofitnog odbora tvrtke izazvao je ogromnu količinu spekulacija.

Međutim, nekoliko teorija se istaknulo u centru glasina. Jedna od najzanimljivijih pretpostavki je da je OpenAI možda potajno radio na izuzetno naprednom modelu umjetne inteligencije koji je mogao izazvati paniku među članovima odbora i prouzročiti nemir.

Već neko vrijeme, OpenAI ima kao glavnu misiju razvoj umjetne opće inteligencije (AGI) – neformalno definirane kao algoritam sposoban za izvršavanje složenih zadataka jednako dobro ili čak bolje od ljudi – s ciljem “donošenja dobrobiti cijelom čovječanstvu”, kako to i sam Altman opisuje.

Je li tvrtka zapravo blizu ostvarenju tog cilja, i dalje je predmet rasprave. OpenAI je kroz povijest bio vrlo tajan po pitanju svojih istraživanja, što je u posljednjih nekoliko tjedana dodatno otežalo “čitanje između redaka”.

Ipak, novi interesantan obrat u priči sugerira da je OpenAI možda bio na pragu velikog napretka, a to bi moglo biti povezano s organizacijskim promjenama.

Prošlog tjedna, Reuters i The Information objavili su da su neki čelnici OpenAI-a možda bili uznemireni zbog moćne nove umjetne inteligencije na kojoj tvrtka radi, poznate kao Q*, izgovara se “Q zvijezda”. Ovaj novi sustav, kako se čini, neki su smatrali značajnim korakom prema ostvarenju AGI-ja, te je navodno sposoban rješavati matematičke probleme osnovnoškolske razine.

Prema navodima Reutersa, Mira Murati, bivša članica uprave neprofitne organizacije OpenAI koja je nakratko obnašala dužnost izvršne direktorice nakon Altmanovog odlaska, potvrdila je postojanje ovog novog modela u internoj poruci upućenoj zaposlenicima.

Izvori Reutersa tvrde da je Q* bio jedan od glavnih faktora koji su doveli do Altmanove smjene, izazivajući zabrinutost oko komercijalizacije proizvoda koji još uvijek nije bio u potpunosti razumljiv.

Iako rješavanje matematičkih problema osnovnoškolske razine možda ne zvuči kao revolucionarno dostignuće, istraživači su dugo smatrali takvu sposobnost značajnom prekretnicom. Umjesto jednostavnog predviđanja sljedeće riječi u rečenici, kao što to rade GPT sustavi tvrtke, AI algoritam koji može rješavati matematičke probleme morao bi “planirati” nekoliko koraka unaprijed.

Može se usporediti s entitetom poput Sherlocka Holmesa koji može povezivati tragove kako bi došao do zaključka.

“Jedan od glavnih izazova za poboljšanje pouzdanosti LLM-a je zamijeniti auto-regresivno predviđanje tokena s planiranjem”, objasnio je Yann LeCun, poznat kao “kum umjetne inteligencije” i glavni znanstvenik za um

jetnu inteligenciju u Meta, u tvitu. “Gotovo svaki vodeći laboratorij (FAIR, DeepMind, OpenAI, itd.) radi na tome, a neki su već objavili svoje ideje i rezultate.”

“OpenAI-jev Q* vjerojatno je pokušaj planiranja”, dodao je LeCun.

Charles Higgins, suosnivač startupa za obuku AI-a Tromero, za Business Insider je rekao: “Ako Q* posjeduje sposobnost logičkog razmišljanja i rasuđivanja o apstraktnim konceptima, što je trenutno veliki izazov, to bi bio znatan napredak”.

“Matematika zahtijeva simboličko razmišljanje, poput logike ‘ako je X veći od Y, a Y veći od Z, onda je X veći od Z’. Tradicionalni jezični modeli obično imaju poteškoća s ovakvim zadacima jer se oslanjaju na intuiciju umjesto na logičko razmišljanje”, objasnio je Higgins.

Andrew Rogoyski, direktor Instituta Surrey za umjetnu inteligenciju usmjerenu na ljude, za Business Insider je izjavio: “Poznato je da postojeće umjetne inteligencije mogu riješiti matematičke probleme dodiplomske razine, ali se muče s kompleksnijim zadacima. Ako AI može riješiti nove, dosad neviđene probleme, a ne samo ponoviti ili prerađivati postojeće znanje, to bi bilo značajno, čak i ako je matematika na osnovnoj razini.”

Ali postavlja se pitanje, predstavlja li Q* stvarnu egzistencijalnu prijetnju? Stručnjaci su skeptični.

“Ne vjerujem da nas to vodi prema AGI-u ili zastrašujućim scenarijima”, rekla je Katie Collins, doktorska istraživačica na Sveučilištu Cambridge, specijalizirana za matematiku i umjetnu inteligenciju, za MIT Technology Review.

“Rješavanje osnovnoškolskih matematičkih zadataka značajno se razlikuje od postizanja razina u matematici kakve postižu dobitnici Fieldsove medalje”, dodala je Collins, govoreći o prestižnoj međunarodnoj matematičkoj nagradi.

“Smatram da je to simbolički važno”, rekla je za Business Insider Sophia Kalanovska, suosnivačica Tromera i doktorska kandidatkinja. “Ali na praktičnoj razini, ne vjerujem da će to dovesti do kraja svijeta.”

Ukratko, ako OpenAI-jev algoritam Q* doista postoji i ako njegovi rezultati izdrže provjeru, mogao bi predstavljati značajan korak naprijed u ostvarivanju AGI-ja, ali s brojnim oprezima.

Je li to bio jedini razlog iza Altmanove smjene? Trenutno postoji mnogo indicija da se iza kulisa događalo mnogo više, uključujući interne nesuglasice oko budućnosti tvrtke.

Izvanredni razvoj umjetne inteligencije često je bio popraćen neobičnim tvrdnjama, strahom i značajnom medijskom pozornošću.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...