Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Biznis i posao

Bizaran obrat sudbine: Sam Altman se vraća u OpenAI

Bizaran obrat sudbine: Sam Altman se vraća u OpenAI
Shutterstock

Sam Altman se, nakon nedavnih turbulencija, ponovno vraća na poziciju izvršnog direktora OpenAI-ja, kako je objavila tvrtka prošlog utorka. Ovaj neočekivani povratak uslijedio je samo nekoliko dana nakon što je Altmanovo neočekivano razrješenje s dužnosti izazvalo veliko nezadovoljstvo među zaposlenicima, što je dovelo do ozbiljnih prijetnji stabilnosti ove vodeće kompanije u brzorastućem sektoru umjetne inteligencije.

Tvrtka je potvrdila da je postignut dogovor o povratku Altmana na čelno mjesto, uz formiranje novog početnog odbora kojim će predsjedavati Bret Taylor, bivši suizvršni direktor Salesforcea. U odboru će biti i bivši ministar financija SAD-a Larry Summers te Adam D’Angelo, izvršni direktor Quore, koji je već član odbora.

Dodatno, Altman je na X-u, platformi koja je naslijedila Twitter, izrazio svoje zadovoljstvo povratkom u OpenAI i naglasio važnost “snažnog partnerstva” s Microsoftom, koji je glavni financijski podupirač proizvođača ChatGPT-a.

Ovaj razvoj događaja znači kraj nekoliko dana kaosa u industriji umjetne inteligencije, koji su uključivali pregovore o vođenju OpenAI-a i njegovom smjeru, te šire rasprave o brzini razvoja tehnologije umjetne inteligencije.

Detalji oko Altmanovog otpuštanja i ponovnog zaposlenja ostaju nejasni, a u priopćenju od petka, OpenAI je sugerirao da Altman nije bio dovoljno transparentan prema odboru.

Sam Altman
Shutterstock

Ovu nejasnoću su popratili brojni glasine, ali kako navodi Kara Swisher, suradnica CNN-a, ključni razlog za Altmanovo smjenjivanje bila je napetost između njega, koji je zagovarao agresivniji razvoj umjetne inteligencije, i članova originalnog odbora OpenAI-a, koji su preferirali oprezniji pristup.

Dodatno, Satya Nadella, izvršni direktor Microsofta, objavio je u ponedjeljak ujutro da će se Altman, zajedno s Gregom Brockmanom, suosnivačem OpenAI-a, pridružiti Microsoftu kako bi vodili novi odjel za istraživanje umjetne inteligencije. OpenAI je u međuvremenu angažirao Emmetta Sheara, bivšeg šefa Twitcha, kao privremenog izvršnog direktora.

Međutim, kada su stotine zaposlenika OpenAI-a, skoro cijelo osoblje, zaprijetile odlaskom – moguće prema Microsoftu – ako odbor ne podnese ostavku i ne vrati Altmana na funkciju, došlo je do dramatične promjene.

Još uvijek nije jasno kako će se Altmanov povratak odraziti na Sheara. Shear, komentirajući na X-u, izrazio je zadovoljstvo rezultatom nakon “72 iznimno intenzivna sata”.

Brockman se, prema njegovoj objavi na X-u, također vraća u OpenAI.

U konačnici, izgleda da su Microsoft i Altman glavni dobitnici ovog nemira: Altman nastavlja voditi kompaniju koju je suosnovao, sada s odborom koji teoretski više podržava njegovu viziju.

Microsoft je nedavno povećao svoj utjecaj nad OpenAI, tvrtkom u koju je uložio milijarde dolara, čime jača svoje ambicije u polju razvoja umjetne inteligencije. Ovaj potez dolazi u vrijeme kada mnogi stručnjaci u Silicijskoj dolini smatraju umjetnu inteligenciju ključnim tehnološkim valom koji će oblikovati sljedeća desetljeća.

Izvršni direktor Microsofta, Satya Nadella, izrazio je svoje zadovoljstvo promjenama u upravnom odboru OpenAI-ja na platformi X, naglašavajući da vidi te promjene kao “prvi važan korak prema stabilnijem, bolje informiranom i efikasnijem upravljanju”. Ove izjave ukazuju na Microsoftovu namjeru da igra ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti umjetne inteligencije.

Vizija Sama Altmana o brzom razvoju i komercijalizaciji AI alata čini se da je dobila prevagu. Altman je javno govorio o rizicima povezanim s umjetnom inteligencijom i obećao zakonodavcima i korisnicima da će OpenAI odgovorno napredovati. Na saslušanju pododbora Senata u svibnju, postavio je pitanje hoće li AI biti poput tiskarskog stroja, koji je širio znanje i moć, ili više nalik atomske bombe s dugoročno teškim posljedicama.

Unatoč ovim oprezima, Altman je unutar OpenAI-a zagovarao brže lansiranje proizvoda na tržište s ciljem ostvarivanja profita. Nedavno je na OpenAI-jevom prvom danu za programere objavio planove da će tvrtka omogućiti pristup alatima koji će korisnicima omogućiti da kreiraju vlastite verzije ChatGPT-a. Također, OpenAI surađuje s Microsoftom na integraciji ChatGPT slične tehnologije u Microsoftove proizvode.

Dodatno, OpenAI i Jony Ive, dizajner poznat po radu na iPhoneu, navodno su bili u pregovorima s japanskim konglomeratom SoftBank za prikupljanje 1 milijarde dolara za razvoj AI uređaja koji bi mogao zamijeniti pametne telefone. Ovi razvoji ukazuju na to da OpenAI sada snažnije gura prema komercijalizaciji svojih AI tehnologija, s Microsoftom kao ključnim partnerom u tom poduhvatu.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...