Connect with us

Hi, what are you looking for?

Tech

Najveće tehnološke tvrtke uložile gotovo 700 milijuna dolara u prvog komercijalnog humanoida!

Te velike tehnološke tvrtke nisu jedine zainteresirane strane koje se natječu za dio budućnosti robota-radnika koje Figure obećava…

Foto: Shutterstock.com / Montaža: GeeK.hr

Najveće svjetske tehnološke firme, od Amazona do Microsofta, uložile su otprilike 675 milijuna dolara u start-up robotiku čiji je “glavni plan” na tržište dovesti prvoga komercijalnoga “humanoida”, pokretanog umjetnom inteligencijom. Krug financiranja je gotovo deset puta veći od 70 milijuna dolara koje je nova tvrtka za robotiku, Figure AI, uspjela prikupiti prošlog svibnja.

‘Figure AI roboti mogu učiniti sve što i čovjek može’

Osnivač Amazona, Jeff Bezos, preko svoje poduzetničke tvrtke Explore Investments LLC, obećao je tvrtki velikodušnih 100 milijuna dolara, dok je Microsoft uložio gotovo isto toliko – 95 milijuna dolara. Figure AI se nada da će se njegov prvi AI humanoidni robot, imena Figure 01, pokazati sposobnim za poslove koji su previše opasni za ljudske radnike i da bi mogao ublažiti problem nedostatka radnika.

Za sada se humanoidni stroj pokazao vještim u kuhanju šalice kave.

Nadamo se da smo jedna od prvih grupa koja je na tržište iznijela humanoida koji zapravo može biti koristan i obavljati komercijalne aktivnosti,

rekao je novinarima u svibnju prošle godine izvršni direktor tvrtke Figure AI-ja, Brett Adcock.

Nešto više od šest mjeseci nakon toga kruga financiranja od 70 milijuna dolara prošlog svibnja, Figure AI je najavio da će svoj Figure 01 postaviti za rad u BMW-ovim tvornicama. Njemački proizvođač automobila sklopio je ugovor o korištenju humanoida Figure 01 prvo u BMW-ovoj tvornici u Spartanburgu, u saveznoj državi Južna Karolina, velikom pogonu vrijednom više milijardi dolara koji uključuje sklapanje visokonaponskih baterija i proizvodnju električnih vozila.

Iako ta objava nije sadržavala previše detalja u vezi preciznih radnih dužnosti robota u BMW-u, tvrtke su opisale svoju namjeru “istraživanja teme napredne tehnologije”. Na dnevnom redu Figure AI-ja i BMW-a, kako su ove dvije tvrtke rekle, bili su “umjetna inteligencija, kontrola robota, virtualizacija proizvodnje i integracija robota”, poslovno govoreći za znanstvenu fantastiku – razine napredne automatizacije.

Direktor tvrtke Figure AI, Adcock, za američki web-stranicu, Axios, rekao je da, po njegovom mišljenju, roboti Figure AI “mogu učiniti u osnovi sve što i čovjek može.” Bez obzira na to pokažu li se ta hvalisanja istinitima, Figure je privukao pozornost stotina milijuna dolara rizičnog kapitala koji obećava proizvodnju vrhunskog, automatiziranog radnika.

Proizvođač grafičkih čipova, Nvidia, uložio je 50 milijuna dolara u tu svrhu, kao i Amazon. Intel Corp, poznati proizvođač mikroprocesora velike brzine, uložio je 25 milijuna dolara u Figure AI. Gigant mobilnih telefona, Samsung, obećao je pet milijuna dolara, dok je južnokorejski LG Innotek uložio 8,5 milijuna dolara.

OpenAI htio otkupiti čitavi start-up

Ali, te velike tehnološke tvrtke nisu jedine zainteresirane strane koje se natječu za dio budućnosti robota-radnika koje Figure obećava – mnogo više milijuna također dolazi izravno od samih fondova rizičnoga kapitala. Parkway Venture Capital, koji je prošlog svibnja vodio rundu financiranja za Figure AI, sada ulaže 100 milijuna dolara u pokretanje humanoidnog robota.

Align Ventures, bivši financijeri Airbnb-a, SpaceX-a i Epic Gamesa, osigurat će 90 milijuna dolara. Prema Bloombergu, oko 67 milijuna dolara doći će od konstelacije drugih fondova rizičnoga kapitala.

Unutar financija i tehnologije, Figure AI obavio je tzv. “pre-money valuation” (inherentnu vrijednost start-upa prije ovih nedavnih 657 milijuna dolara ulaganja) od otprilike dvije milijarde dolara. Figure AI i njegov potencijal bili su toliko željena roba u Silicijskoj dolini da je OpenAI u jednom trenutku razmišljao o kupnji cijelog start-upa.

Sada, s pet milijuna dolara uloženih u Figure, tvorci ChatGPT-a postali su još jedan tehnološki igrač koji se kladi na ovu tvrtku. Vjeruje se da je interes Microsofta i njegovih kolega iz OpenAI-ja odigrao ulogu u poticanju ludnice oko Figurea, koja se izvorno nadala osigurati 500 milijuna dolara tijekom ove nedavne runde financiranja – 175 milijuna dolara manje od izljeva interesa ulagača koji je ostvaren.

Generalni direktor tvrtke Figure, Brett Adcock, inače “wannabe next Elon Musk”, postavio je ciljeve tvrtke u smjeru popunjavanja praznine u industriji u smislu navodnog nedostatka radnika.

Potrebni su nam humanoidni roboti u stvarnom svijetu koji rade pravi posao.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...