Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tech

11 načina kako da zaštitite svoju sigurnost na mobilnim uređajima

11 načina kako da zaštitite svoju sigurnost na mobilnim uređajima
Shutterstock

U današnjem digitalnom dobu, mobilni uređaji postali su neizostavan dio našeg svakodnevnog života. No, dok uživamo u koristima koje nam donosi pametni telefon ili tablet, često zaboravljamo na važnost zaštite naše privatnosti na ovim uređajima. Vaši osobni podaci su dragocjeni i trebali biste uložiti napor kako biste ih sačuvali od neovlaštenog pristupa.

1. Aktivirajte zaključavanje zaslona

Aktivirajući zaključavanje zaslona na svom mobilnom uređaju, postavljate prvu liniju obrane protiv neovlaštenog pristupa vašim osobnim podacima. Ova jednostavna, ali ključna sigurnosna mjera osigurava da samo vi možete otključati i pristupiti svojem uređaju.

Možete odabrati između različitih metoda zaključavanja, kao što su PIN broj, lozinka, otisak prsta ili prepoznavanje lica, ovisno o mogućnostima vašeg uređaja. Osim što štiti vaše osobne podatke, zaključavanje zaslona također sprječava slučajne dodire na ekranu koji bi mogli uzrokovati neželjene aktivnosti na uređaju. To je osnovna, ali iznimno važna sigurnosna praksa koju svaki vlasnik mobilnog uređaja treba primijeniti kako bi osigurao svoju privatnost.

2. Ažurirajte operativni sustav

Ažuriranje operativnog sustava na vašem mobilnom uređaju nije samo rutinska aktivnost, već i ključna sigurnosna mjera. Redovita ažuriranja donose ispravke ranjivosti i propusta u sustavu, čime se sprječava potencijalnim napadačima da iskoriste te ranjivosti kako bi pristupili vašim podacima ili oštetili uređaj.

Proizvođači mobilnih operativnih sustava kontinuirano rade na poboljšanjima sigurnosti i funkcionalnosti, stoga je važno da budete u koraku s najnovijim verzijama. Ignoriranje ažuriranja može ostaviti vaš uređaj izloženim poznatim sigurnosnim prijetnjama.

Stoga, uvijek budite sigurni da imate omogućenu automatsku provjeru ažuriranja ili provjerite ručno ima li dostupnih ažuriranja kako biste osigurali sigurnost i stabilnost vašeg mobilnog uređaja.

3. Upotrebljavajte sigurne lozinke

Upotreba sigurnih lozinki je ključna komponenta zaštite vaše privatnosti na mobilnim uređajima. Lozinke su prva linija obrane koja štiti vaše osobne podatke od neovlaštenih pristupa.

Kako biste osigurali sigurnost svojih online računa i mobilnih aplikacija, kreirajte složene lozinke koje su teške za pogoditi. Idealna lozinka trebala bi sadržavati kombinaciju velikih i malih slova, brojeva i posebnih znakova te biti dovoljno dugačka da bude izazov za hakere. Izbjegavajte korištenje očiglednih kombinacija, poput rođendana ili jednostavnih riječi, koje su lako prepoznatljive i može ih se lako probiti.

Također, nemojte koristiti istu lozinku za više računa, jer to povećava rizik od potencijalnih napada. Koristeći sigurne lozinke, možete znatno povećati razinu sigurnosti vaših osobnih podataka na mobilnom uređaju.

4. Aktivirajte dvofaktorsku autentikaciju (2FA)

Aktiviranje dvofaktorske autentikacije (2FA) predstavlja dodatni sloj sigurnosti na vašem mobilnom uređaju i vašim online računima. Ova sigurnosna metoda zahtijeva od korisnika da, osim lozinke, pruže još jedan element autentikacije kako bi dokazali svoj identitet.

To može uključivati ​​primanje SMS koda, upotrebu mobilnih aplikacija za generiranje jednokratnih kodova ili čak biometrijsku autentikaciju kao otisak prsta ili prepoznavanje lica. 2FA je izuzetno korisna jer čak i ako netko sazna vašu lozinku, bez dodatnog autentikacijskog faktora neće moći pristupiti vašem računu.

To štiti vašu privatnost na najbolji mogući način i često je jednostavno postaviti. Uvijek biste trebali aktivirati 2FA na svojim online računima, posebno na onima koji sadrže osjetljive informacije, kako biste osigurali dodatni stupanj zaštite.

Sigurnost na uređaju
Shutterstock

5. Kontrolirajte dopuštenja aplikacija

Kontroliranje dopuštenja koje aplikacije traže na vašem mobilnom uređaju ključan je aspekt očuvanja vaše privatnosti. Mnoge aplikacije zahtijevaju različite dopuštenja kako bi pružile svoje usluge, ali važno je pažljivo pregledati te zahtjeve prije nego što ih odobrite.

Ponekad aplikacije traže pristup informacijama koje nisu nužne za njihovo pravilno funkcioniranje, poput vaših kontakata, lokacije ili fotografija. Pregledom i ograničavanjem ovih dopuštenja možete kontrolirati koje podatke aplikacije imaju pristupu i smanjiti rizik od zloupotrebe vaših osobnih informacija.

Preporučuje se da provjerite postavke dopuštenja za sve instalirane aplikacije na svom uređaju i da budete svjesni koliko podataka dijelite s njima. Ovo je važna praksa koja pomaže očuvati vašu privatnost i osigurati da vaši osobni podaci ostanu sigurni.

6. Koristite VPN

Korištenje virtualne privatne mreže (VPN) predstavlja izvrsnu metodu za očuvanje vaše privatnosti na mobilnim uređajima. VPN šifrira vašu internet vezu, čime osigurava da vaša komunikacija bude privatna i sigurna.

To je posebno korisno kada se povezujete s javnim Wi-Fi mrežama koje često nisu dovoljno sigurne. Korištenjem VPN-a, sprečavate potencijalne hakere da prisluškuju vaše aktivnosti na mreži i pristupaju vašim osobnim podacima. Također, VPN vam omogućuje pristup internetu s različitih geografskih lokacija, što može biti korisno za zaobilazak geografskih ograničenja na sadržaju ili za očuvanje anonimnosti na internetu.

Dok su VPN-ovi izvrsno sredstvo za povećanje sigurnosti na mobilnim uređajima, važno je odabrati pouzdanog pružatelja usluge VPN i redovito ga koristiti kako biste osigurali najvišu razinu zaštite vaše privatnosti.

7. Izbjegavajte javne Wi-Fi mreže

Izbjegavanje javnih Wi-Fi mreža je još jedan važan korak u zaštiti vaše privatnosti na mobilnim uređajima. Javne Wi-Fi mreže, poput onih u kafićima, hotelima ili na javnim prostorima, često su nezaštićene i mogu biti loše konfigurirane, što čini vaše podatke ranjivima na napade.

Hakere je relativno lako presresti podatke koji se prenose putem ovih mreža, uključujući vaše lozinke i osjetljive informacije. Ako je moguće, uvijek koristite svoju mobilnu mrežu ili VPN kada pristupate internetu na javnim mjestima. Ako ne možete izbjeći korištenje javnih Wi-Fi mreža, budite oprezni s informacijama koje dijelite na tim mrežama.

Izbjegavajte pristup osjetljivim računima, kao što su bankovni računi, i nemojte dijeliti osjetljive informacije putem ovih mreža. Ovaj oprezan pristup pomoći će vam da očuvate svoju privatnost i sigurnost dok koristite mobilni uređaj u javnim okruženjima.

8. Redovito provjeravajte aplikacije

Redovita provjera i ažuriranje aplikacija na vašem mobilnom uređaju ključni su koraci za očuvanje privatnosti i sigurnosti. Proizvođači aplikacija redovito izdaju ispravke i nadogradnje koje ne samo da poboljšavaju funkcionalnost, već i popravljaju ranjivosti i sigurnosne propuste.

Neažurirane aplikacije mogu postati lak plijen za hakere koji traže način za pristup vašim podacima ili uređaju. Stoga je važno da redovito pregledavate aplikacije na svom uređaju i instalirate dostupne ažuriranja. Osim toga, također biste trebali provjeriti dozvole koje aplikacije traže i razmisliti o tome jesu li te dozvole opravdane.

Ako neka aplikacija traži nepotrebno širok pristup vašim osobnim podacima, možda biste trebali razmisliti o njezinoj deinstalaciji ili ograničavanju njezinih dozvola. Redovita pažnja prema ažuriranju i upravljanju aplikacijama pomaže u očuvanju privatnosti i sigurnosti vašeg mobilnog uređaja.

9. Ne klikajte na sumnjive linkove ili e-poruke

Jedna od najvažnijih sigurnosnih praksi na mobilnim uređajima je oprez prilikom otvaranja e-poruka i klikanja na linkove. Sumnjive e-poruke i nepoznati linkovi često su kanali kojima se provode phishing napadi i šire zlonamjerne aplikacije ili viruse.

Klikom na takve linkove ili otvaranjem sumnjivih e-poruka možete izložiti svoj uređaj ozbiljnim sigurnosnim prijetnjama. Ako primate e-poštu od nepoznatih pošiljatelja ili poruke koje izgledaju sumnjivo, izbjegavajte ih otvarati i nikada ne dijelite osobne ili financijske informacije putem takvih kanala.

Dodatno, educirajte se o znakovima phishinga, kao što su gramatičke greške, neobični zahtjevi za informacijama i nepoznati pošiljatelji. Oprez i kritički pristup e-porukama i linkovima mogu značajno smanjiti rizik od padanja žrtvom online prijetnji i očuvati vašu privatnost i sigurnost na mobilnom uređaju.

10. Koristite enkripciju

Korištenje enkripcije je ključno za zaštitu vaše privatnosti na mobilnim uređajima. Enkripcija je proces pretvaranja podataka u nečitljiv oblik koji se može dešifrirati samo uz pravilan ključ ili lozinku.

To znači da čak i ako netko fizički pristupi vašem uređaju ili ako podaci putuju preko nesigurnih mreža, ti podaci će ostati sigurni. Mobilni uređaji često automatski koriste enkripciju za osjetljive informacije poput lozinki i financijskih transakcija, ali uvijek biste trebali provjeriti je li enkripcija omogućena i za druge vrste podataka, kao što su poruke ili datoteke.

Također, razmislite o korištenju aplikacija i usluga koje nude end-to-end enkripciju, što znači da samo vi i primatelj možete pristupiti sadržaju poruka ili datoteka koje dijelite. Enkripcija je jedan od najmoćnijih alata za osiguravanje da vaši osobni podaci ostanu privatni i nečitljivi za neovlaštene osobe ili organizacije.

11. Pazite na lokacijske podatke

Paziti na lokacijske podatke ključno je za očuvanje vaše privatnosti na mobilnim uređajima. Mobilni uređaji često prate vašu lokaciju radi pružanja boljeg korisničkog iskustva, ali to također može predstavljati rizik ako se informacije o vašoj lokaciji zloupotrebe.

Budite svjesni koje aplikacije i usluge imaju pristup vašim lokacijskim podacima i pregledajte njihova postavka kako biste kontrolirali tko ih može vidjeti. Osim toga, razmislite o tome kada i kako dijelite svoju lokaciju s drugima putem društvenih medija ili aplikacija za praćenje.

Važno je ograničiti pristup vašim lokacijskim podacima samo na slučajeve kada je to stvarno potrebno i kada vjerujete aplikacijama i uslugama koje koristite. Održavanje kontrole nad svojim lokacijskim podacima ključno je za zaštitu vaše privatnosti i sprječavanje neovlaštenog praćenja i zloupotrebe vaših podataka.

Ostavi komentar

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...