Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tech

Budućnost TV-a je u zraku?

Antena
Foto: Shutterstock

Gledanje televizije uz antenski signal spremno je za svoj povratak u domove. Mnogi su upravo na taj način otkrili kako besplatno gledati popularne programe ABC, NBC i FOX, a televizijske kuće iskorištavaju taj trend uvođenjem sljedeće generacije ATSC 3.0 formata emitiranja, koji omogućuje 4K, HDR, Dolby Atmos audio, pa čak i interaktivne aplikacije, bez potrebe za kabelskom ili pretplatom na neku streaming opciju.

Kako bi podržala ovaj prijelaz, tvrtka The E.W. Scripps, koja upravlja spomenutim postajama ABC, NBC i Fox, te nekoliko televizijskih mreža diljem SAD-a, bez previše medijske pompe kupila je Nuvyyo, kanadsku startup tvrtku poznatu po svojim Tablo DVR uređajima. Ova akvizicija dio je veće strategije ulaganja milijardi dolara u postaje, mreže i spektar za budućnost TV-a s antenama koje pokreće ATSC 3.0.

Međutim, prijelaz na ATSC 3.0 bio je sve samo ne lak. Format je još uvijek nedostupan na mnogim velikim tržištima, a proizvođači televizora pružili su ograničenu podršku, dok neke od obećanih značajki možda neće biti dostupne u idućih nekoliko godina. U međuvremenu, besplatni streaming TV kanali brzo rastu i postaju održiva alternativa kabelskoj i antenskoj televiziji. Stoga je budućnost televizijskog emitiranja poprilično neizvjesna.

Što je točno ATSC 3.0?

ATSC
Foto: Shutterstock

Neki će reći kako je ATSC 3.0 televizijskom emitiranju ono što je 5G bio za mobilni telefon prije nekoliko godina: mješavina relativno nepoznatih pojmova i prave inovacije. Točnije, radi se o nečemu što neupitno dolazi, ali nitko još ne zna kakav će imati učinak.

No, kada pogledamo značajke za koje zapravo znamo kakve su, čini se da standard ATSC 3.0 nosi puno toga pozitivnog. On omogućuje emiterima prijenos TV signala s 4K HDR i boljim zvukom. ATSC 3.0 također uključuje značajke prijenosa podataka, interaktivne aplikacije, kao i usluge oglašavanja.

Prvi testovi ovog standarda počeli su prije deset godina, a početkom 2023. godine, emiteri su koristili ATSC 3.0 na oko 50 lokalnih tržišta, uključujući Los Angeles, Portland i Washington, DC. Do kraja godine, 75% američkih kućanstava imat će pristup ATSC 3.0, prema Pearl TV-u, grupi emitera koja promiče standard pod nadimkom Nextgen TV.

No, postoje i određeni problemi sa samim gledateljima koji se sigurno, barem u startu, neće htjeti prebacivati na ovaj standard. Iako svaka postojeća antena može primati ATSC 3.0 signale, isto ne vrijedi za televizore. ATSC 3.0 nije kompatibilan s ATSC 1.0, trenutnim standardom emitiranja, a većina postojećih televizora može primati samo ATSC 1.0 signale.

Međutim, proizvođači poput Samsunga i LG-a posljednjih su godina počeli opremati neke od svojih vrhunskih TV prijemnika ATSC 3.0 tunerima, a Sony čak ugrađuje tuner za novi format u svaki novi TV prodan u Sjedinjenim Američkim Državama. Međutim, dodavanje kompatibilnosti s ATSC 3.0 povećava troškove komponenti TV-a, zbog čega su mnogi proizvođači jeftinih TV prijemnika do sada izbjegavali novi format.

Eksterni hardver je opcija

S obzirom na to da većina televizora ne podržava ATSC 3.0, eksterni hardver mogao bi biti ključan za prihvaćanje formata. Tu u igru dolazi ranije spomenuti Nuvyyo, najpoznatiji po svojim Tablo DVR uređajima. Regulatorni dokumenti pokazuju da je Scripps kupio Nuvyyo za manje od 14 milijuna dolara u gotovini u siječnju 2022. godine.

Skromna cijena govori koliko je teško uvesti inovacije u zračni televizijski prostor. Većina Tablovih uređaja ne povezuje se izravno s TV-om, već umjesto toga hvata zračne TV signale i zatim poslužuje dobivene snimke putem Wi-Fija. Ova postavka DVR-a za cijeli dom omogućuje streamanje snimljenih TV emisija na širok raspon uređaja, uključujući telefone i tablete, ali također je puno kompliciranija od spajanja nekih jednostavnijih uređaja na TV.

Ostavi komentar

Možda će vas zanimati

Tech

U Moskvi se održavaju tečajevi iz oralnog seksa za djevojke koje žele usavršiti svoje sposobnosti oralnog zadovoljavanja. Cijena tečaja je 3500 ruskih rublja (608kn)...

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...