Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Umjetna inteligencija

Googleovi znanstvenici pomoću umjetne inteligencije otkrili nevjerojatnih 380.000 novih materijala!

Googleovi znanstvenici pomoću umjetne inteligencije otkrili nevjerojatnih 380.000 novih materijala!
Shutterstock

Proširivanje izvora informacija s otvorenim pristupom predstavlja ključni faktor za znanstvenike u razvoju novih materijala neophodnih za buduće tehnologije. Razvoj novih materijala često je neizbježan za ostvarenje napretka u tehnološkom sektoru. Zahvaljujući naprednim tehnologijama kao što su superračunala i sofisticirane simulacije, istraživači sada mogu efikasno zaobići dugotrajan i često neefikasan proces temeljen na metodi pokušaja i pogreške.

Jedan od primjera je Projekt materijala, osnovan 2011. u Nacionalnom laboratoriju Lawrence Berkeley, koji je dio Ministarstva energetike SAD-a. Ovaj projekt se bavi izračunavanjem svojstava kako poznatih, tako i hipotetičkih materijala. Takav pristup omogućuje istraživačima da se fokusiraju na materijale koji obećavaju značajan napredak u budućim tehnologijama, poput lakših legura za vozila, efikasnijih solarnih ćelija, ili bržih tranzistora za računalne tehnologije nove generacije.

Googleov laboratorij za umjetnu inteligenciju, Google DeepMind, nedavno je doprinio Projektu materijala s gotovo 400.000 novih spojeva. Ovaj doprinos značajno proširuje količinu informacija dostupnih istraživačima. Skup podataka koji je donio Google DeepMind uključuje informacije o rasporedu atoma u materijalima (kristalna struktura) i njihovoj stabilnosti (energija formiranja).

Kristin Persson, osnivačica i direktorica Projekta materijala, naglašava važnost razvoja novih materijala u suočavanju s globalnim ekološkim i klimatskim izazovima. Nove inovacije u materijalima mogu dovesti do razvoja reciklabilne plastike, boljih baterija, jeftinijih solarnih panela i mnogih drugih tehnoloških napredaka.

Google DeepMind je razvio alat za duboko učenje nazvan Graph Networks for Materials Exploration (GNoME) za generiranje novih podataka. Koristeći podatke i radove Projekta materijala, GNoME je uspio proizvesti preko 2 milijuna kristalnih struktura, od kojih je 380.000 dodano u bazu podataka Projekta materijala. Ovi materijali su predviđeni kao stabilni i mogu biti korisni u budućim tehnološkim aplikacijama.

Zanimljivo je da su neki od izračuna GNoME-a korišteni u testiranju A-Laba, autonomnog laboratorija u Berkeley Labu gdje umjetna inteligencija upravlja robotima u stvaranju novih materijala. U samo 17 dana neovisnog rada, A-Lab je uspio proizvesti 41 novi spoj, demonstrirajući impresivnu učinkovitost u usporedbi s tradicionalnim metodama istraživanja.

Projekt materijala, najveći repozitorij s otvorenim pristupom informacija o anorganskim materijalima, sadrži milijune podataka o stotinama tisuća struktura i molekula. Baza podataka se neprestano ažurira i dopunjuje novim podacima, uključujući i one dobivene od Google DeepMinda. Preko 400.000 korisnika diljem svijeta koristi ovu platformu, a brojne znanstvene publikacije citiraju Projekt materijala.

GNoME projekt potaknuo je istraživanje anorganskih kristala, a mnogi od njegovih materijala su već potvrđeni kroz fizičke eksperimente. Osim toga, Projekt materijala omogućava istraživačima besplatan pristup ovim informacijama, što dodatno potiče istraživanja i razvoj.

Materijali otkriveni kroz Projekt materijala već su pokazali potencijal u raznim primjenama, uključujući hvatanje ugljika, fotokatalizu, termoelektriku i proizvodnju prozirnih vodiča. Otkriće ovih materijala predstavlja samo jedan korak u rješavanju velikih tehnoloških izazova s kojima se suočava čovječanstvo.

Zaključno, Projekt materijala i s njim povezane inicijative poput A-Laba predstavljaju revolucionaran pristup u dizajnu materijala, gdje kombinacija teorije, podataka i automatizacije omogućava brži i efikasniji razvoj novih materijala, ključnih za buduće tehnološke inovacije.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...