Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tutoriali

Kako klonirati hard disk? 5 koraka do brzog rješenja

kako klonirati hard disk

Ako vas zanima kako klonirati hard disk bez gnjavaže, rješenje je jednostavno: uz pomoć odgovarajućeg softvera možete prenijeti sve podatke sa starog diska na novi bez gubitka informacija ili potrebe za ponovnom instalacijom sustava i aplikacija. Kloniranje diska može biti korisno iz više razloga, a najčešće ga koristimo za nadogradnju s HDD-a na SSD, prijenos podataka na novi uređaj ili kao sigurnosnu kopiju u slučaju kvara.

Što je kloniranje diska? Ukratko, kloniranje diska znači kopiranje svih podataka, operativnog sustava i aplikacija sa starog diska na novi, tako da novi disk bude identična replika. Ovaj postupak omogućava vam da odmah nastavite s radom na novom disku bez potrebe za ponovnim postavljanjem računala ili instalacijom programa. Korištenjem programa za kloniranje hard diska možete postići ovaj prijenos u nekoliko jednostavnih koraka.

Zašto klonirati hard disk? Kloniranje diska idealno je rješenje kad želite:

Nadograditi s HDD-a na SSD radi poboljšanja brzine i performansi računala. Kloniranje hard diska na SSD omogućava prijenos podataka bez gubitka i skraćuje vrijeme potrebno za pokretanje sustava i aplikacija.

Prenijeti podatke na novi disk, primjerice kad nadograđujete svoj uređaj. Kloniranje diska na SSD ili drugi HDD osigurava da svi vaši podaci budu sačuvani i preneseni bez problema.

Napraviti sigurnosnu kopiju, što vam daje dodatni sloj zaštite od gubitka podataka. Kloniranje diska pomaže stvoriti sigurnosnu kopiju u realnom vremenu.

kloniranje diska potrebno je kada želite nadograditi na ssd disk

Prednosti kloniranja naspram ponovne instalacije: Umjesto da instalirate sve iznova, kloniranje diska vam štedi vrijeme i osigurava besprijekoran prijenos podataka. Nakon kloniranja, novi disk je odmah spreman za korištenje, s operativnim sustavom i svim aplikacijama točno onako kako su bile postavljene na starom disku.

Prateći ovaj vodič, naučit ćete kako klonirati hard disk bez stresa, čak i ako nemate tehničkog znanja.

Priprema: Što vam je potrebno za kloniranje diska

Da biste uspješno obavili kloniranje hard diska, potrebno je osigurati nekoliko stvari. Priprema vam omogućuje da postupak prođe glatko i bez komplikacija.

Hard disk (HDD ili SSD) – trebat će vam novi disk na koji ćete prenijeti podatke. Najčešći odabir za nadogradnju je SSD, zbog njegove brzine i performansi. Provjerite da novi disk ima dovoljno kapaciteta za sve podatke koje planirate prenijeti.

USB adapter za povezivanje diska – Ako koristite prijenosno računalo ili želite klonirati na vanjski disk, USB adapter može biti od pomoći. Adapter omogućuje spajanje vanjskog diska na vaše računalo putem USB-a, što je vrlo praktično za prijenos podataka.

Softver za kloniranje diska – Postoji nekoliko provjerenih i jednostavnih alata za kloniranje diska. Neki od najpopularnijih su:

  – AOMEI Backupper – jednostavan za korištenje, nudi sve osnovne opcije za kloniranje diska.

  – Macrium Reflect – pruža sigurnosno kopiranje i kloniranje, idealan za korisnike koji žele više kontroliran proces.

  – EaseUS ToDo Backup – također jednostavan za početnike, omogućava kloniranje cijelog diska ili samo određenih particija.

Kada odaberete odgovarajući program za kloniranje hard diska postavit ćete temelje za brz i siguran prijenos podataka.

za kloniranje hard diska na ssd - vanjski, potreban je usb adapter

Prvi korak: Instalacija softvera za kloniranje

Nakon što ste odabrali softver, vrijeme je za instalaciju. Ovaj proces je obično jednostavan, a svi potrebni koraci opisani su u nastavku.

1. Preuzmite softver – Posjetite službenu stranicu odabranog programa za kloniranje diska, pronađite verziju kompatibilnu s vašim operativnim sustavom (Windows ili Mac), i preuzmite je.

2. Pokrenite instalaciju – Dvaput kliknite na preuzetu datoteku i pratite upute na ekranu. Program će vas voditi kroz jednostavne korake za instalaciju.

3. Pokretanje programa – Nakon instalacije, pokrenite program i upoznajte se sa sučeljem. Većina softvera za kloniranje diska ima intuitivan dizajn, s jasnim opcijama poput “Clone” ili “Disk Clone”.

Priprema je gotova – sada ste spremni za prijenos podataka i kloniranje hard diska na SSD ili drugi disk!

Drugi korak: Priprema diska za kloniranje

Prije nego započnete kloniranje, potrebno je pripremiti stare i nove diskove.

Povežite stari i novi disk – Ako koristite vanjski disk, povežite ga s računalom preko USB adaptera. Ako je novi disk interni, priključite ga unutar računala prema uputama proizvođača.

Provjerite kapacitet diska – Prije početka kloniranja, uvjerite se da novi disk ima dovoljno prostora za sve podatke s originalnog diska. Ako je vaš novi disk manji, možete odabrati kloniranje samo određenih particija ili podataka.

Napravite sigurnosnu kopiju – Ako imate važne podatke, napravite dodatnu sigurnosnu kopiju prije početka kloniranja. Iako većina softvera nudi siguran prijenos podataka, uvijek je dobro imati kopiju za svaki slučaj.

Treći korak: Pokretanje procesa kloniranja

Sada ste spremni započeti kloniranje diska na SSD ili drugi disk. Slijedite korake kako biste osigurali da sve prođe glatko.

1. Odaberite izvorni i ciljni disk – U programu za kloniranje hard diska, označite stari disk kao “izvor” (source) i novi disk kao “cilj” (destination). Ovo je ključno, jer softver mora znati s kojeg diska kopira podatke i na koji ih prenosi.

2. Odaberite opcije kloniranja – Programi obično nude nekoliko opcija. Možete klonirati cijeli disk ili samo određene particije. Za nadogradnju na SSD često se preporučuje opcija “SSD Alignment” jer optimizira rad SSD-a, čineći ga bržim i učinkovitijim.

3. Pokrenite proces kloniranja – Kada ste postavili sve opcije, kliknite na “Start” ili “Clone” da započnete kloniranje diska. Program će vas obavijestiti o tijeku procesa.

Četvrti korak: Završetak procesa i provjera

Kad kloniranje diska završi, provjerite je li prijenos podataka uspješno obavljen.

Pratite napredak – Tijekom kloniranja, softver prikazuje status procesa. Ovisno o veličini diska, proces može trajati od nekoliko minuta do sat vremena.

Provjera uspješnosti – Kada kloniranje završi, isključite stariji disk i pokušajte pokrenuti sustav s novog diska. Ako sve funkcionira kako treba, kloniranje je bilo uspješno!

Rješavanje problema – Ako dođe do greške tijekom kloniranja, softver će obično prikazati poruku s detaljima. U većini slučajeva, ponovni pokušaj ili promjena opcija kloniranja može pomoći.

program za kloniranje hard diska može se naći besplatno i online

Peti korak: Zamjena starog diska (opcionalno)

Ako vam je cilj nadogradnja s HDD-a na SSD, zamjena starog diska s novim može dodatno poboljšati rad vašeg računala.

Zamjena diska – Isključite računalo, uklonite stari disk, i umetnite novi SSD prema uputama proizvođača. Uvijek pazite na sigurnost prilikom rada s unutarnjim komponentama računala.

Stari disk kao vanjska pohrana – Ako želite sačuvati stari disk, možete ga staviti u vanjsko kućište i koristiti kao vanjsku pohranu za dodatne podatke ili sigurnosne kopije.

Zaključak: Kako klonirati hard disk brzo i bez stresa

Kloniranje diska je praktičan način za prijenos svih podataka na novi uređaj ili nadogradnju vašeg računala bez gubitka podataka. Kloniranje diska na SSD pruža vam dodatnu brzinu i stabilnost, dok programi za kloniranje hard diska omogućavaju ovaj prijenos jednostavno i brzo. Nakon uspješnog kloniranja, vaš je novi disk spreman za rad, a vi možete uživati u poboljšanim performansama.

Najčešće postavljena pitanja i odgovori (FAQ)

1. Koji je najbolji program za kloniranje hard diska na SSD? 

Na tržištu postoji više programa za kloniranje hard diska, ali neki od najpopularnijih su AOMEI Backupper, Macrium Reflect, i EaseUS ToDo Backup. Svi oni nude jednostavne opcije kloniranja i prilagođeni su korisnicima bez tehničkog znanja. Izbor ovisi o vašim potrebama – AOMEI Backupper je idealan za osnovno kloniranje, dok Macrium Reflect nudi dodatne opcije sigurnosne kopije i kompresije.

2. Mogu li klonirati hard disk na SSD ako je SSD manji od originalnog diska? 

Da, moguće je klonirati hard disk na SSD manjeg kapaciteta, ali pod uvjetom da količina podataka na starom disku stane na novi SSD. Prije kloniranja, možete obrisati nepotrebne podatke ili odabrati samo određene particije za kloniranje, čime ćete smanjiti količinu podataka koji se prenose.

3. Hoće li se prilikom kloniranja diska prenijeti i operativni sustav? 

Da, kloniranjem diska kopirate cijeli sadržaj, uključujući operativni sustav, aplikacije i postavke. Kada proces završi, novi disk može odmah poslužiti kao pokretački (boot) disk, a operativni sustav će raditi kao na starom disku.

4. Je li kloniranje hard diska isto što i sigurnosna kopija? 

Ne, kloniranje hard diska i sigurnosna kopija su dva različita procesa. Kloniranje stvara identičnu kopiju diska za zamjenu ili nadogradnju, dok sigurnosna kopija često služi za arhiviranje podataka. U slučaju sigurnosne kopije, podaci se mogu spremiti u komprimiranom formatu, ali nisu nužno odmah spremni za pokretanje operativnog sustava.

5. Koliko vremena traje kloniranje diska? 

Vrijeme kloniranja ovisi o veličini podataka na izvornom disku i brzini računala, no u prosjeku može trajati između 30 minuta i nekoliko sati. Kloniranje hard diska na SSD može biti brže, pogotovo kod manjih kapaciteta i ako se koristi opcija “SSD Alignment” koja optimizira prijenos podataka.

6. Mogu li klonirati hard disk bez dodatne opreme, kao što je USB adapter? 

Ako klonirate na interni disk unutar stolnog računala, USB adapter vam nije potreban. Međutim, za prijenosna računala ili vanjske diskove USB adapter je korisno rješenje koje omogućava lakši prijenos podataka između uređaja.

7. Hoće li kloniranje hard diska poboljšati performanse mog računala? 

Ako klonirate hard disk na SSD, primijetit ćete značajno poboljšanje u brzini pokretanja sustava i učitavanja aplikacija. Međutim, ako klonirate s jednog HDD-a na drugi HDD, promjene u performansama neće biti toliko primjetne.

8. Je li moguće klonirati disk s oštećenim sektorima? 

Većina programa za kloniranje hard diska može preskočiti oštećene sektore kako bi osigurala uspješan prijenos podataka. No, ako je disk ozbiljno oštećen, kloniranje može biti otežano, i u tom slučaju je najbolje konzultirati stručnjaka ili prvo pokušati s alatom za popravak diska.

9. Koje su prednosti kloniranja diska na SSD u odnosu na čistu instalaciju sustava? 

Kloniranje diska na SSD omogućava vam zadržavanje svih postojećih postavki, aplikacija i podataka, što štedi vrijeme i trud. S druge strane, čista instalacija sustava zahtijeva ponovno postavljanje svih aplikacija i postavki, što može potrajati i izazvati dodatne komplikacije.

10. Mogu li klonirati hard disk na vanjski disk kao sigurnosnu kopiju? 

Da, moguće je klonirati hard disk na vanjski disk, ali imajte na umu da vanjski disk nije pogodan za pokretanje operativnog sustava u većini slučajeva. Vanjski disk može poslužiti kao sigurnosna kopija, no za svakodnevnu upotrebu preporučuje se interni disk, posebno ako je riječ o SSD-u za poboljšane performanse.

Ostavi komentar

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...