Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tutoriali

8 razloga zašto ne radi WiFi na ruteru i kako to popraviti

ne radi wifi na ruteru

Ako ne radi WiFi na ruteru, to može biti frustrirajuće, pogotovo kad vam je internet neophodan za svakodnevne zadatke. Bez obzira na to koristite li internet kod kuće ili u uredu, stabilan WiFi signal je ključan za nesmetan rad. Kada ruter ne šalje WiFi signal, može se raditi o nekoliko uobičajenih problema koji se često mogu lako riješiti.

Prvi korak koji možete poduzeti jest jednostavno ponovno pokretanje rutera. Ova brza radnja često rješava mnoge tehničke probleme, uključujući situacije kada ruter ne šalje signal. Ako nakon toga WiFi i dalje ne radi, ne brinite – ovaj vodič pomoći će vam korak po korak pronaći rješenje.

Ovaj članak objašnjava zašto ne radi WiFi na ruteru i što možete učiniti kako biste ponovno osigurali stabilnu mrežu.

1. Provjerite fizičku povezanost rutera

Ako ne radi WiFi na ruteru, prvi korak koji treba provjeriti jest fizička povezanost rutera. Iako se ovo čini očiglednim, često se događa da se kablovi pomaknu ili izmaknu iz konektora, što uzrokuje da ruter ne šalje WiFi signal.

Korak 1: Provjerite sve kablove

– Uvjerite se da je ruter spojen na izvor napajanja i da je napajanje uključeno.

– Provjerite je li Ethernet kabel pravilno povezan između rutera i modema.

– Ako koristite prijenosni ruter, provjerite je li baterija napunjena.

Savjet: Ponekad je dovoljno izvući i ponovno priključiti kabele kako biste osigurali čvrstu vezu. Ova jednostavna provjera može odmah riješiti problem s WiFi signalom.

ruter ne šalje signal pa muškarac provjerava kablove

2. Provjerite status svjetlosnih indikatora na ruteru

Svjetlosni indikatori na ruteru pružaju korisne informacije o stanju mreže. Ako ne radi WiFi na ruteru, sljedeći korak je provjeriti ove lampice jer mogu ukazivati na problem.

Korak 2: Što znače svjetlosni indikatori

WiFi lampica: Ako je ova lampica ugašena, to znači da ruter ne šalje WiFi signal. Provjerite u postavkama rutera je li WiFi uključen.

Napajanje: Ako lampica za napajanje ne svijetli, to znači da ruter ne dobiva struju. U tom slučaju provjerite je li ruter pravilno priključen u utičnicu.

Internet veza: Ako svijetli crvena ili narančasta lampica, to može značiti problem s internet vezom, a ne nužno s WiFi-jem.

Savjet: Ako ne prepoznajete značenje lampica, priručnik za ruter ili naljepnica na ruteru može vam pomoći da razumijete njihovu funkciju.

3. Ruter ne šalje WiFi signal? Ponovno pokrenite ruter

Jedno od najjednostavnijih, ali najefikasnijih rješenja za mnoge tehničke probleme je ponovno pokretanje rutera. Ako ruter ne šalje WiFi signal, resetiranje može brzo riješiti problem.

Korak 3: Kako pravilno ponovno pokrenuti ruter

– Isključite ruter iz struje.

– Pričekajte najmanje 30 sekundi.

– Ponovno ga uključite i pričekajte da se sve lampice stabiliziraju.

Savjet: Ova metoda često osvježava vezu i uklanja manje greške u sustavu koje mogu ometati slanje WiFi signala.

4. Provjerite postavke WiFi mreže

Ako ste provjerili fizičku povezanost i svjetlosne indikatore, ali i daljene radi WiFi na ruteru, vrijeme je da zavirite u postavke WiFi mreže. Moguće je da je WiFi jednostavno isključen u postavkama rutera.

Korak 4: Kako pristupiti postavkama rutera

– Otvorite web preglednik i unesite IP adresu rutera (najčešće 192.168.0.1 ili 192.168.1.1).

– Unesite korisničko ime i lozinku (zadane vrijednosti možete pronaći na naljepnici rutera ili u priručniku).

– Provjerite u postavkama je li WiFi omogućen i radi li na ispravnoj frekvenciji (2.4 GHz ili 5 GHz).

Savjet: Ako niste sigurni u postavke, možete vratiti ruter na tvorničke postavke, ali imajte na umu da ćete nakon toga morati ponovno postaviti sve mrežne postavke.

zašto ruter ne šalje signal može se provjeriti putem postavki rutera

5. Zašto ruter ne šalje signal? Provjerite lokaciju rutera

Ako ruter ne šalje WiFi signal, možda se nalazi na lošoj poziciji. WiFi signal može biti oslabljen zbog prepreka poput zidova, namještaja ili drugih elektroničkih uređaja.

Korak 5: Idealna lokacija za ruter

– Postavite ruter na otvoreno i centralno mjesto u vašem domu ili uredu.

– Izbjegavajte postavljanje rutera u blizini debelih zidova ili velikih metalnih predmeta.

– Držite ruter podalje od drugih uređaja koji emitiraju radio signale, poput mikrovalnih pećnica ili bežičnih telefona.

Savjet: Ako je vaš prostor veliki ili ima puno prepreka, razmislite o korištenju WiFi pojačala kako biste proširili domet signala.

6. Ažurirajte firmware rutera

Ako i dalje ne radi WiFi na ruteru nakon provjere kablova, postavki i lokacije, sljedeći korak je provjeriti firmware rutera. Firmware je softver koji upravlja radom rutera, a zastarjela verzija može uzrokovati probleme s WiFi signalom.

Korak 6: Kako ažurirati firmware rutera

– Prijavite se u postavke rutera putem web preglednika (koristite IP adresu rutera).

– Potražite opciju za ažuriranje firmware-a, obično se nalazi u izborniku ‘Napredno’ ili ‘Održavanje’.

– Provjerite je li dostupna nova verzija firmware-a i, ako jest, preuzmite je i instalirajte.

Savjet: Ažuriranje firmware-a može potrajati nekoliko minuta i tijekom tog procesa nemojte isključivati ruter iz napajanja. Nakon završetka ažuriranja, ruter će se automatski ponovno pokrenuti, a to može riješiti probleme kada ruter ne šalje WiFi signal.

7. Ruter ne šalje signal? Provjerite ima li smetnji u frekvenciji

WiFi mreže u vašem susjedstvu ili drugi elektronički uređaji mogu uzrokovati smetnje, zbog čega ruter ne šalje WiFi signal kako bi trebao. Većina modernih rutera radi na dvije frekvencije: 2.4 GHz i 5 GHz. Ako su svi uređaji povezani na istu frekvenciju, može doći do zagušenja.

Korak 7: Kako promijeniti WiFi kanal

– Pristupite postavkama rutera putem web preglednika.

– Pronađite opciju za promjenu WiFi kanala.

– Odaberite manje opterećeni kanal – za frekvenciju 2.4 GHz, najčešće su kanali 1, 6 ili 11 najbolji izbor.

Savjet: Postoji mnogo besplatnih aplikacija koje možete preuzeti na svoj pametni telefon kako biste provjerili koji su WiFi kanali u vašem području najmanje zauzeti. Prebacivanje na manje opterećeni kanal često poboljšava brzinu i stabilnost WiFi signala.

ako ruter ne šalje wifi signal, može se skinuti besplatna aplikacija za analizu signala

8. Kada kontaktirati pružatelja internetskih usluga?

Ako ste isprobali sve korake i ne radi WiFi na ruteru, možda je problem s vašim pružateljem internetskih usluga (ISP). U nekim slučajevima, prekidi u internetskoj vezi ili tehnički problemi na strani ISP-a mogu uzrokovati da ruter ne šalje signal.

Korak 8: Kada kontaktirati tehničku podršku

– Ako sve lampice na ruteru izgledaju u redu, ali i dalje nema WiFi signala, moguće je da je problem u internetskoj vezi.

– Nazovite tehničku podršku svog pružatelja internetskih usluga i provjerite postoji li problem s vašom vezom ili kvar u mreži.

Savjet: Pripremite serijski broj rutera i detalje o svom računu prije nego što kontaktirate pružatelja usluga kako bi podrška mogla brzo provjeriti vaš uređaj i vezu.

Zaključak: Što učiniti kada ne radi WiFi na ruteru

Problemi s WiFi signalom mogu biti frustrirajući, ali s pravim koracima često ih možete brzo riješiti. Bez obzira je li problem fizičke prirode, vezan uz postavke ili smetnje u frekvenciji, uvijek postoji način kako ga popraviti. Nadamo se da vam je ovaj vodič pomogao razumjeti zašto ne radi WiFi na ruteru i da ste našli rješenje koje vam odgovara.

U slučaju da problem nije riješen, kontaktirajte tehničku podršku kako bi vam pružili daljnju pomoć. Na kraju, stabilan WiFi signal znači nesmetano uživanje u internetu, a koraci koje smo naveli osiguravaju da rješenje problema bude na dohvat ruke!

Najčešće postavljena pitanja i odgovori (FAQ)

1. Što mogu učiniti ako moj ruter stalno gubi WiFi signal?

Ako vaš ruter neprekidno gubi WiFi signal, to može biti posljedica pregrijavanja rutera, smetnji od drugih uređaja ili zastarjelog firmware-a. Provjerite da li je ruter na prozračnom mjestu i ažurirajte njegov firmware.

2. Mogu li sam promijeniti WiFi lozinku na ruteru?

Da, možete. Pristupite postavkama rutera putem IP adrese (najčešće 192.168.0.1), prijavite se s korisničkim imenom i lozinkom, a zatim u sekciji za bežičnu mrežu promijenite lozinku.

3. Zašto je moj WiFi signal slab u nekim dijelovima kuće?

WiFi signal može biti oslabljen zbog prepreka poput zidova, namještaja ili elektroničkih uređaja koji stvaraju smetnje. Razmislite o postavljanju rutera na centralnije mjesto ili korištenju WiFi pojačala.

4. Mogu li koristiti ruter star više od 5 godina?

Možete, ali stariji ruteri često nemaju najnovije tehnologije poput 5 GHz frekvencije ili naprednih sigurnosnih postavki. Ako ruter ne šalje WiFi signal ili ima slab domet, razmislite o nadogradnji.

5. Kako provjeriti je li moj ruter oštećen?

Ako su lampice rutera ugašene ili neobično svijetle, to može biti znak oštećenja. Također, ako ne radi WiFi na ruteru čak i nakon resetiranja i promjene postavki, ruter bi mogao biti pokvaren i potreban je servis ili zamjena.

6. Zašto moj WiFi radi sporije navečer?

Sporiji WiFi navečer može biti uzrokovan povećanim korištenjem mreže u vašem području. Mnogi korisnici istovremeno koriste internet, što može uzrokovati preopterećenje kanala. Korištenje WiFi analizatora za promjenu kanala može pomoći.

7. Koliko često trebam ponovno pokretati ruter?

Iako to nije nužno, preporučuje se ponovno pokretanje rutera barem jednom mjesečno kako bi se osvježio signal i spriječili manji tehnički problemi.

Ostavi komentar

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...