Esports je definitivno jedan od najbrลพe rastuฤih sportova danaลกnjice. Milijuni igraฤa se natjeฤu na turnirima u raznim video igrama dok neki od njih ฤak zaraฤuju za ลพivot na ovaj naฤin. Gledatelji takoฤer mogu zaraditi novac, jer je Esports u posljednje vrijeme uลกao na velika vrata u sportsko klaฤenje.
Kompanije koje se bave proizvodnjom video igara su odavno prepoznale potencijal u Esports-u te mnoge od njih pokuลกavaju zgrabiti svoj dio trลพiลกta. Ipak, to je teลพak zadatak jer postoje igre koje su se veฤ etablirale kao neprikosnoveni Esports naslovi i zadobili paลพnju igraฤa.
Ukoliko vas zanima koje su to najpopularnije Esports igare u 2021, nastavite skrolati.
Dota 2
Dota 2 je jedna od najstarijih Esports igara nove generacije. Igra je izvedena iz mod-a za legendardni Warcraft III: Reign of Chaos pod nazivom Defense of the Ancients te je prvi put objavljena 2013-te godine.
Igra suprostavlja dva tima od po pet igraฤa, a svrha je da se uniลกti neprijateljska baza a obrani svoja.
Dota 2 Esports natjecanja redovito prate milijuni gledatelja, dok su nagrade meฤu najveฤima na svijetu. U 2021. godini, skoro dva milijuna dolara je veฤ osvojeno na 21 sluลพbenom turniru.
Meฤu natjecateljima ima i mnogo Hrvata, te su neki od njih jako uspjeลกni u onom ลกto rade. Primjer za to je Sesveฤanin Dino ล avuk, koji je dao otkaz na stalnom poslu i zaraฤuje za ลพivot igrajuฤi Dota 2.
Fortnite
Teลกko da postoji osoba koja ne zna ลกta je to Fortnite. Objavljena 2017., ova battle-royal igra je zavladala Esports scenom u rekordnom roku zbog kombinacija atraktivne grafike i jednostavnog gameplaya.
Takoฤer, postoji mnogo ostalih stvari kojima se moลพete zabaviti u Fortniteu ukljuฤujuฤi i pohaฤanje filmskih festivala.
Epic, tvrtka koja je razvila Fortnite, je prepoznala Esports potencijal igre te je 2018. uloลพila oko 100 milijuna dolara za razne turnire i natjecanja. Ovo je pomoglo igri da postane fenomen i privuฤe nevjerojatan broj igraฤa.
Fortnite je otvorio 2021-u godinu istim intezitetom, te je veฤ podijeljeno 2.5 milijuna dolara na razliฤitim turnirima.
Counter-Strike: Global Offensive
Counter-Strike je dugo vremena โลพario i palioโ igraonama ลกirom svijeta pa tako i u Lijepoj naลกoj. To je rezultiralo velikim brojem turnira, te se turniri u popularnom โKanteruโ odrลพavaju duลพe od dva desetljeฤa.
Ipak, Counter-Strike je preuzeo dominaciju na Esports sceni tek sa Global Offensive izdanjem, koje je izaลกlo 2012-te. Izdaลกne nagrade na natjecanjima te popularnost na streaming platformama katapultiralo je ovu igru na sami vrh svjetske gaming scene.
Global Offensive turniri su i danas popularni iako je igra izdana prije skoro 10 godina. Tome je pokazatelj i ฤinjenica da je u ovoj godini veฤ odrลพano 84 turnira gdje je viลกe od tisuฤu igraฤa zajedniฤki uspjelo osvojiti nagrade u vrijednosti $3.5 milijuna dolara.
PlayerUnknownโs Battlegrounds
Na prvom mjestu nema iznenaฤenja. Neprikosnoveni vladar battle-royale scene je bio i ostao PlayerUnknownโs Battlegrounds bez obzira na nemali broj konkurentskih igara koje pretendiraju na tron.
Do 2021. godine, PlayerUnknownโs Battlegrounds prodan je u viลกe od 70 milijuna primjeraka dok je mobilna verzija igre preuzeta skoro milijardu puta. Zbog toga ne ฤudi visok plasman meฤu najpopularnijim Esports igrama u 2021.
Iako je igra imala spor ulazak na Esports scenu, zabiljeลพen je veliki rast u popularnosti igre na ovom polju u posljednjih par godina. To je kulminiralo ove godine, jer je podijeljeno sedam milijuna dolara na raznim turnirima, ลกto je apsolutni rekord.