Pakistanska uprava za telekomunikacije (PTA) blokirala je Wikipediju nakon što je prvo usporila pristup web stranici na 48 sati zbog sadržaja koji smatra “svetogrđem”. Glasnogovornik PTA objasnio je za Bloomberg da je agencija blokirala internetsku enciklopediju jer nije uklonila sporni sadržaj u proteklih nekoliko dana, za koji sadržaj je sudski nalog izdan 1. veljače.
Nakon što Wikipedia nije udovoljila zahtjevima koji su postavljeni, PTA je prvo smanjila pristup stranici na nekoliko dana te zaprijetila da će potpuno blokirati cijelu Wikipediju ako se sporni sadržaj ne ukloni. Agencija nije javno objavila sadržaj na Wikipediji koji ne žele da ljudi u Pakistanu vide.
Pakistan pokušava uspostaviti veću kontrolu nad sadržajem koji se nalazi na raznim digitalnim platformama pa je tako primjerice 2020. godine PTA privremeno zabranila TikTok zbog “nemoralnog i nepristojnog” sadržaja. Platforma za kratke video snimke je nedugo nakon moderirala sadržaj prema pakistanskim “društvenim normama” i zakonima. Također, valja napomenuti da je Pakistan zemlja s većinski muslimanskim stanovništvo te zemlja koja ima stroge zakone o bogohuljenju, a kazna za njihovo kršenje uključuje doživotni zatvor, pa čak i smrt.
Wikimedia Foundation potvrdila je u objavi na blogu da je, prema internim izvješćima o prometu, Pakistan blokirao Wikipediju i druge Wikimedia projekte. Naime, u Pakistanu, engleska Wikipedija broji više od 50 milijuna posjeta mjesečno, a slijede je Wikipedija na urdu i ruskom jeziku. Također, postoji značajna zajednica urednika u Pakistanu koji doprinose povijesnim i obrazovnim sadržajima.
“Zabrana Wikipedije će petu najmnogoljudniju naciju na svijetu ostaviti bez pristupa najvećem besplatnom “skladištu” znanja. Ako se ovakav način nastavi, svojim građanima će uskratiti pristup sadržaju vezanom za povijest i kulturu Pakistana.”, izjavili su iz Wikimedia Foundation. Također, pozivaju pakistanske vlast da vrate u zemlji pristup Wikipediji.
Glasnogovornik PTA-e rekao je da je agencija još uvijek u pregovorima s Wikipedijom te da će razmotriti vraćanje web stranice ako se potpuno ukloni sadržaj koji smatraju svetogrdnim.