Vrtlarstvo definitivno može biti izazov za mnoge, a radi se o delikatnom području koje zahtijeva puno pažnje. Međutim, nedavni napredak u robotici nudi rješenje koje obećava. UC Berkeley predstavio je AlphaGarden, najsuvremeniji biljni ekosustav potpomognut umjetnom inteligencijom. Ovaj inovativni sustav dokazao je svoju sposobnost kultiviranja raznolikih vrtova, parirajući ljudskim vrtlarima u raznim aspektima.
Prema izvješću IEEE Spectruma, AlphaGarden kombinira robota poljoprivredne platforme s AlphaGardenSimom, vlastitim AI programom. Opremljen kamerom visoke razlučivosti i senzorima vlage u tlu, sustav također uključuje automatizirano navodnjavanje kap po kap, obrezivanje i sadnju sjemena.
AlphaGarden nadilazi klasično vrtlarstvo implementirajući napredni pristup, koji uključuje uzgoj raznih usjeva poput repe, rikule, zelene salate, kelja i drugih biljaka. Takvi polikulturni vrtovi oponašaju prirodne ekosustave i nude prednosti kao što su poboljšano zdravlje tla, otpornost na štetočine i smanjena potreba za gnojivima. Međutim, upravljanje polikulturnim vrtom može biti znatno intenzivnije zbog različitih potreba i stopa rasta različitih biljaka, za razliku od monokulturnog uzgoja.
Kako bi procijenili učinak AlphaGardena u usporedbi s ljudskim vrtlarima, istraživači su proveli eksperiment. Uspostavili su dvije parcele i na obje posadili identično sjeme. Tijekom sljedećih 60 dana, AlphaGarden se samostalno brinuo za svoju parcelu dok su hortikulturni profesionalci radili isto s drugom. Rezultati eksperimenta pokazali su da je AlphaGarden imao slične rezultate kao i profesionalni vrtlari u smislu pokrivenosti i raznolikosti.
Iako je ovaj ishod u skladu s nevjerojatnim napretkom tehnologije umjetne inteligencije, postojao je jedan aspekt u kojem je AlphaGarden jasno nadmašio svoje ljudske kolege. Tijekom dva testna razdoblja, robotski sustav smanjio je potrošnju vode za impresivnih 44 posto.
Trenutno je cijena ovakvog robota oko 3000 USD, a potrebna su daljnja istraživanja kako bi se optimizirala umjetna rasvjeta i korištenje vode. Osim toga, skalabilnost i prilagodba predstavljaju izazove jer različiti vrtovi imaju jedinstvene oblike, veličine i zahtjeve. Ipak, u eri u kojoj je nestašica vode sve veća briga, ohrabrujuće je svjedočiti razvojnim programerima kako smišljaju inovativne metode za smanjenje potrošnje vode u jednoj od industrija koje je troše najviše.