Roditelji jedne od 17 žrtvi pucnjave u školi Parkland koja se dogodila 2018. godine, izdali su videoigru pod nazivom The Final Exam (Završni ispit), s ciljem edukacije o zakonima o sigurnosti oružja. Igra je također odgovor političarima koji okrivljuju videoigre za oružano nasilje i masovne pucnjave.
U veljači 2018. u pucnjavi u srednjoj školi Marjory Stoneman Douglas u Parklandu na Floridi poginulo je 14 učenika i tri člana osoblja, dok je još 17 osoba ozlijeđeno. Šest godina kasnije, pucnjava u Parklandu ostaje najsmrtonosnija pucnjava u srednjim školama u povijesti SAD-a. S vremenom je nekoliko političara okrivilo videoigre za oružano nasilje i pucnjavu u školama, a čak se i bivši predsjednik Trump sastao s direktorima pojedinih videoigara nakon masakra u Parklandu. Međutim, aktivisti Manuel i Patricia Oliver, osnivači Zaklade Change the Ref, tvrde da pravo rješenje za pucnjavu u školama leži u zakonodavstvu o sigurnosti oružja, te su objavili videoigru kako bi podigli svijest o tome.
Igra besplatna za preuzimanje
Manuel i Patricia Oliver, roditelji 17-godišnje žrtve Joaquina Olivera, pokrenuli su The Final Exam, videoigru koja simulira situaciju pucnjave u školi. Stvoren uz podršku Webcore Gamesa, The Final Exam nudi igračima da uđu u kožu učenika koji se mora kretati školskim sobama i hodnicima kako bi preživio pucnjavu. “Deset minuta. Toliko traje prosječna masovna pucnjava. A u ovoj školi, to je i koliko dugo imate vremena za pobjeći”, stoji u službenom opisu videoigre.
Kako bi dovršili igru, igrači moraju prikupiti papirnate zakonske regulative o korištenju oružja razbacane po školi dok se skrivaju od ubojice. Igrači također moraju stvoriti barikade od stolica i stolova, utišati svoje disanje, biti oprezni da se ne aktiviraju alarmi, kao i poduzeti druge stvarne mjere tijekom masovne pucnjave. Final Exam je besplatan za preuzimanje za PC sa službene web stranice ili Steama.
Pet zakona o kontroli oružja predstavljenih u Final Examu uključuju zabranu jurišnog oružja i spremnika velikoga kapaciteta, obvezno sigurno skladištenje (poznato kao Ethanov zakon), provjeru pozadine za svu prodaju oružja i povećanje minimalne dobi potrebne za kupnju vatrenog oružja. Prema njegovim tvorcima, cilj Final Exama je zahtjev od političara da prestanu kriviti videoigre za masovne pucnjave. Američki političari već dugo koriste argument da su videoigre odgovorne za oružano nasilje. Godine 2022. senator Ted Cruz okrivio je nasilne videoigre za masovne pucnjave u SAD-u, nakon što je pucnjava u teksaškoj osnovnoj školi odnijela 21 život.
Sama pucnjava u Parklandu također se povezuje s videoigrama. Nakon masakra, ne samo da su političari optužili videoigre kao uzrok, već su se i neki učenici škole u Miamiju odrekli svojih videoigara u znak protesta protiv nasilnih medija. Međutim, tvorci Final Exama tvrde da osuda videoigara nije odgovor na školske pucnjave. “Pritisnimo političare da učine pravu stvar – prestanu okrivljavati igrice i počnimo poduzimati smislene mjere protiv oružanog nasilja”, stoji na web stranici videoigre.
Rasprava o korelaciji između igara i nasilja ipak se ne odnosi samo na SAD. Prošle godine, francuski predsjednik Emmanuel Macron okrivio je društvene medije i videoigre za pariške nerede protiv policije. Ovaj diskurs vjerojatno neće nestati u skorije vrijeme, ali inicijative poput Final Exama mogu podići svijest o važnosti boljeg zakonodavstva o kontroli oružja i pucnjave u školama. Koliko god “bolesno” bilo da tvorci ovakve jedne igre budu roditelji žrtve masovne pucnjave u srednjoj školi…