Connect with us

Hi, what are you looking for?

Automoto

Što je keramička zaštita laka na automobilu, zbog čega se nanosi i koje su pogodnosti

Keramička zaštita laka na automobilu, ili na eng. Ceramic car coating, još je kod nas relativno nova stvar, i mnogi nisu čuli za takvo nešto.

Pokušat ćemo pojasniti, što je keramička zaštita, zbog čega se nanosi i koje su pogodnosti ovog tretmana laka na vozilu?

Keramička zaštita na automobilu

Keramička zaštita na lak se nanosi bez obzira je li riječ o novom automobilu ili starom, ali samo ukoliko vlasnik automobila traži besprijekorno stanje laka, i ne pristaje na kompromise. Ako vam stanje laka nije od presudne važnosti, možda se ne trebate zamarati s daljnjim čitanjem teksta.

Dakle, uz pretpostavku da spadate u prvu grupu: da tražite perfektno stanje, i sjaj metalik boje na vašem automobilu, keramička zaštita je nešto o čemu trebate razmisliti.

Keramička premaz na površini laka na automobilu, štiti lak bolje nego bilo koji vosak ili pasta za poliranje. Visoki sjaj i otpornost na oštećenja, dva su osnovna razloga nanošenja keramičkog premaza. Za razliku od nanošenja voska, koji prianja na površinu laka, keramički premaz ulazi u pore laka, i spaja se sa strukturom na molekularnoj razini. Stoga je takva veza mnogo čvršća, pa tako i zaštita laka dugotrajna.

Znamo da vosak traje tek mjesec, ili dva u najboljem slučaju, ovisno koliko često operemo automobil i kako se jako zaprlja. Keramički premaz u laku traje od jedne godine, pa čak do 7 godina. To su odlični rezultati za sve one koji paze na svoj automobil i njegov vanjski izgled.

Ipak, trebamo biti realni, što znači da nikako ne trebamo očekivati od keramičkog premaza na laku da sačuva vanjštinu od fizičkih oštećenja, doticaja sa bankinom ili drugim automobilom na parkiralištu. Postoje razni mitovi pa je dobro da se upoznate s tim što je točno, a što ne. Keramička zaštita laka najbolje će sačuvati lak od naleta kukaca i ptičjeg „otpada“. Znamo da ptice vole pogoditi automobil, a u posebnim uvjetima, njihovi ostatci mogu da urade pravu štetu na laku. Kiselina iz ptičjeg izmeta može biti tako jaka da nagrize površinski sloj laka, i uradi štetu koja se vidi golim okom, čak i nakon što dobro operemo auto. Da bi izbjegli takve i slične greške, Ceramic car coating je potez koji trebate uraditi.

Prije nego se uradi keramički premaz, automobil se pripremi. To svakako treba prepustiti profesionalcima, i nikako ne raditi samostalno, u kućnoj radinosti.

Automobil je potrebno dobro oprati, očistiti, moguće i polirati, i tek onda uraditi premaz zaštitnom keramičkom masom. Sve su to koraci koje treba ispravno uraditi, i lako je zaključiti zbog čega je to posao za iskusne majstore.

Nakon što se napravi premaz zaštitnim keramičkim slojem, lak na automobilu (metalik boja) ima efekt možda čak i jači nego je bio prilikom izlaska iz auto salona. Na nekim nijansama perla se bolje ističe, na nekim malo slabije. Kako god, keramički zaštitni sloj doprinijet će trajnosti laka i zaštiti će ga od spomenutih mogućih oštećenja.

Za što trajniju zaštitu, nakon zaštite keramičkim premazom, lak na automobilu treba redovno održavati. Automobil redovno operite u auto praonici, bez jakih nagrizajućih sredstava ili to napravite sami uz pomoć visokotlačnog perača (miniwash). Bolje je češće posjećivati praonicu automobila, nego zapustiti automobil, i tek onda odvesti ga na „detaljno“ pranje, kiselinama koje mogu nagristi površinski sloj zaštite.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...