Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tutoriali

5 razloga zašto USB ne prikazuje datoteke i kako to riješiti

USB u ruci, zašto USB ne prikazuje datoteke

USB ne prikazuje datoteke? Ne brinite, niste jedini koji se suočavate s ovim problemom. Ovo je jedan od najčešćih problema s kojima se susrećemo kad USB stick iznenada “nestane” iz vašeg računala ili kad Windows jednostavno odbija prepoznati uređaj.

Ponekad USB ne radi zbog neispravnog porta, ponekad ga Windows ne prepoznaje, a katkad ga laptop potpuno ignorira, kao da ga nema. S obzirom na to koliko su USB-ovi ključni za prijenos podataka, frustrirajuće je kada dođe do ovakvih problema.

U ovom vodiču proći ćemo kroz najčešće razloge zbog kojih se ovo događa i ponuditi jednostavna, praktična rješenja. Bez obzira na to jeste li tehnički znalac ili samo želite brzo riješiti problem, ova uputstva pomoći će vam da vaš USB opet proradi.

1. USB ne radi? Provjera fizičkog oštećenja USB-a

Kada USB ne prikazuje datoteke, jedan od prvih koraka koji biste trebali poduzeti je provjeriti postoji li fizičko oštećenje. Fizički oštećen USB često može biti uzrok problema. Oštećenja poput savijenog konektora, napuknute plastike, ili čak tragova tekućine mogu uzrokovati da USB ne radi ispravno. Ako primijetite vidljive znakove oštećenja, velika je vjerojatnost da je to uzrok vašeg problema.

Oštećen uređaj može biti razlog zašto USB ne prikazuje datoteke.

Što učiniti ako USB izgleda oštećeno? U takvim situacijama, ako su podaci na USB-u od velike važnosti, preporučujemo da se obratite stručnjaku za popravak hardvera. Ponekad, neznatno oštećenje može biti popravljeno, ali kod ozbiljnijih problema, poput unutarnjih kvarova, teško je doći do rješenja bez stručne pomoći.

Savjeti za sprječavanje budućih problema
Da biste spriječili fizičko oštećenje, preporučujemo da uvijek pažljivo rukujete USB-om. Nemojte ga silom vaditi iz porta, posebno ako je priključak čvrsto postavljen.

Također, izbjegavajte skladištenje USB-a u džepovima ili torbama s drugim predmetima koji mogu uzrokovati oštećenje. Ako želite dugoročno održavati USB, najbolje ga je spremiti u zaštitnu kutijicu.

Spremanje USB-a u džep može biti razlog zašto USB ne prikazuje datoteke.

2. Windows ne prepoznaje USB stick? Neispravni USB port ili kabel

Jedan od češćih razloga zašto USB ne radi ili Windows ne prepoznaje USB stick je problem s portom na računalu ili kabelom ako koristite vanjski čitač. Kada USB ne prikazuje datoteke, često krivimo sam uređaj, ali problem može biti u portu ili kablu. USB portovi, naročito na prijenosnim računalima, skloni su oštećenjima zbog učestale upotrebe.

Kako testirati USB na drugom uređaju?
Najbrži način da provjerite je li problem u portu jest pokušati USB priključiti na drugi port na istom računalu. Ako vaš Windows ne prepoznaje USB stick, pokušajte ga priključiti na drugo računalo ili laptop. Ako USB na drugom uređaju radi bez problema, vjerojatno je problem u prvom računalu. S druge strane, ako ni drugo računalo ne prepoznaje USB, problem je vjerojatno u samom uređaju.

Savjeti za održavanje USB portova
Redovito čišćenje USB portova
može spriječiti mnoge probleme. Prašina, prljavština ili sitni predmeti mogu blokirati vezu između USB-a i računala, uzrokujući da USB ne radi ispravno. Upotrebom komprimiranog zraka možete očistiti portove, ali budite pažljivi da ne oštetite unutarnje kontakte.

3. Laptop ne prepoznaje USB? Pogrešan format datoteka ili nekompatibilni sustavi

Ponekad se može dogoditi da USB ne prikazuje datoteke zbog nekompatibilnog formata datoteka ili sustava. Ovo je čest problem kada se USB koristi na različitim operativnim sustavima. Na primjer, ako je USB formatiran u NTFS formatu, a koristite ga na Mac računalu, Mac možda neće moći pravilno čitati datoteke.

Kako prepoznati problem s formatom?

Ako Windows ili vaš laptop ne prepoznaje USB ili datoteke na njemu, provjerite format USB-a. To možete učiniti desnim klikom na USB u File Exploreru i odabirom “Properties”. U dijelu “File system” vidjet ćete format uređaja (NTFS, FAT32, exFAT). Ako primijetite da je format nekompatibilan s uređajem na kojem ga koristite, to može biti razlog zašto USB ne radi.

Kako preformatirati USB da bi radio na više sustava?
Ako često koristite USB na različitim sustavima (npr. Windows, Mac, Linux), preporučuje se formatiranje u FAT32 ili exFAT formatu. Ovi formati su kompatibilni s većinom operativnih sustava. Evo kako preformatirati USB:

1. Desni klik na USB u “File Exploreru”.
2. Odaberite opciju “Format”.
3. Iz padajućeg izbornika odaberite format (FAT32 ili exFAT).
4. Kliknite na “Start” i pratite upute.

Napomena: Preformatiranjem se brišu svi podaci s USB-a, stoga obavezno napravite sigurnosnu kopiju važnih datoteka.

Uključivanje USB-a u laptop može otkriti zašto USB ne prikazuje datoteke.

4. Problemi s drajverima u Windowsima

Ako Windows ne prepoznaje USB stick, problem može biti u drajverima. Drajveri su ključni softveri koji omogućuju komunikaciju između USB uređaja i operativnog sustava. Kada drajveri ne rade ispravno, USB ne prikazuje datoteke ili se uopće ne prepoznaje na sustavu.

Kako ažurirati ili reinstalirati USB drajvere?

1. Pristup Device Manageru: Desni klik na ikonu “This PC” ili “My Computer” i odaberite “Manage”. Zatim otvorite “Device Manager”.
2. Pronađite USB uređaje: U “Device Manageru” proširite kategoriju “Universal Serial Bus controllers” i pronađite svoj USB uređaj.
3. Ažuriranje drajvera: Desni klik na USB uređaj, odaberite “Update driver” i odaberite opciju da Windows automatski traži najnovije drajvere.
4. Reinstaliranje drajvera: Ako ažuriranje ne pomogne, desni klik na uređaj i odaberite “Uninstall device”. Nakon ponovnog pokretanja računala, Windows bi trebao automatski ponovno instalirati drajvere.

Ovi koraci često rješavaju problem kada USB ne radi ili laptop ne prepoznaje USB. Ako ažuriranje ne riješi problem, moguće je da su drajveri oštećeni i potrebno ih je reinstalirati ili preuzeti s web stranice proizvođača uređaja.

5. Skriveni ili oštećeni podaci na USB-u

Ako vaš USB ne prikazuje datoteke, postoji mogućnost da su one skrivene ili oštećene. Skriveni podaci mogu nastati zbog sigurnosnih postavki ili virusnih infekcija, dok oštećeni podaci obično nastaju uslijed nepravilnog uklanjanja USB-a ili fizičkih problema.

Kako prikazati skrivene datoteke?

1. Otvorite File Explorer i kliknite na “View” izbornik na vrhu.
2. Označite opciju “Hidden items”. Time će se prikazati sve skrivene datoteke na USB-u, ako ih ima.
3. Ako su datoteke još uvijek skrivene, provjerite svojstva datoteke: desni klik na datoteku, odaberite “Properties”, i uklonite oznaku iz polja “Hidden”.

Kako popraviti oštećene podatke?

1. Korištenje alata za provjeru diska: Desni klik na USB u “File Exploreru”, odaberite “Properties” pa “Tools” i kliknite na “Check” u odjeljku “Error checking”. Windows će provjeriti i popraviti eventualne greške na disku.
2. Upotreba softvera za oporavak podataka: Ako su podaci ozbiljno oštećeni, možete koristiti specijalizirani softver za oporavak podataka, kao što su Recuva ili EaseUS Data Recovery. Ovi alati mogu vratiti izbrisane ili oštećene datoteke s vašeg USB-a.

Oštećeni podaci mogu uzrokovati da Windows ne prepoznaje USB stick ispravno ili da se datoteke ne prikazuju, pa je važno redovito provjeravati stanje uređaja.

Zaključak: Što učiniti kada USB ne prikazuje datoteke?

Kada se suočite s problemom da USB ne prikazuje datoteke, važno je sistematično pristupiti rješavanju problema. Počnite s provjerom fizičkog oštećenja, testirajte USB na različitim uređajima, provjerite drajvere i format USB-a. Ako problem ostaje, moguće je da su datoteke skrivene ili oštećene, pa će njihovo vraćanje zahtijevati alate za oporavak podataka.

Ako redovito radite sigurnosne kopije i pravilno uklanjate USB iz računala, možete smanjiti rizik od gubitka podataka i kvarova. Za one koji se susreću s većim problemima, alati za provjeru diska i oporavak podataka mogu vam biti od velike pomoći.

Najčešće postavljena pitanja (FAQ)

1. Što učiniti ako moj USB stick prepoznaje računalo, ali datoteke su nestale?

Provjerite je li USB zaražen virusom ili su datoteke skrivene. Koristite antivirusni softver i omogućite prikaz skrivenih datoteka u postavkama sustava.

2. Zašto moj USB sporije radi na nekim uređajima?

To može biti zbog razlike u USB verzijama. USB 3.0 portovi su brži, pa ako priključite USB 3.0 uređaj u USB 2.0 port, brzina prijenosa će biti manja.

3. Kako spriječiti gubitak podataka prilikom iznenadnog isključivanja USB-a?

Uvijek koristite opciju “Safely Remove Hardware” prije isključivanja USB-a kako biste izbjegli oštećenje datoteka i uređaja.

4. Zašto moj USB nije prepoznat nakon ažuriranja sustava Windows?

Ažuriranje može oštetiti drajvere ili uzrokovati nekompatibilnosti. Pokušajte ažurirati USB drajvere ili vratiti prethodnu verziju sustava.

5. Mogu li USB uređaji trajno prestati raditi zbog pregrijavanja?

Da, pregrijavanje može oštetiti unutarnje komponente USB-a, pogotovo ako se koristi dulje vrijeme u vrućim uvjetima ili na loše ventiliranim uređajima.

Ostavi komentar

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...