Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genetika

DNA prvi put snimljena elektronskim mikroskopom

nategnuta nit DNA između dva nano-potpornja

Riječ je o najpoznatijoj spiralnoj zavojnici u povijesti čovječanstva. Elektronski mikroskop uspio je napraviti snimak čuvene Watson-Crickove dvostruke zavojnice u njenom punom sjaju bilježeći sliku niti DNA koja se odmara na silikonskoj posteljici. Posebna tehnika omogućit će istraživačima da vide kako se proteini, RNA i druge molekule ponašaju u interakciji s DNA.

Struktura DNA izvorno je otkrivena pomoću rendgenske kristalografije. To je tehnika kojom se X-zrake rasprše oko atoma, čiji proteini iskristaliziraju polje DNA u obliku kompliciranog uzorka točkica na fotografskom filmu. Tumačenje tih slika zahtijeva složeno matematičko znanje kako bi se uspjelo protumačiti kakav bi oblik kristalne strukture mogao proizaći iz promatranih uzoraka.

Nove fotografije su mnogo jasnije jer predstavljaju izravnu sliku vlakana DNA viđenu elektronski, a ne više pomoću fotona rendgenskog zračenja. Enzo di Fabrizio sa Sveučilišta u Genovi i njegov tim izdvojili su vlakna DNA i položili ih na nano-posteljicu sa silikonskim osloncima.

Tim je razvio takav tip silikonskih oslonaca koji je izuzetno nepromočiv, tako da vlaga iz njih isparava velikom brzinom ostavljajući vlakna DNA ispružena i spremna za promatranje. Izbušene su i sićušne rupe u samoj bazi nano-posteljice, kroz koje su propuštene elektronske zrake, kako bi razlučivost fotografija bila što veća. Rezultat je bila jasno vidljiva dvostruka zavojnica DNA. Pomoću ove tehnike istraživači bi trebali biti u mogućnosti promatrati interakciju DNA s ostalim biomolekulama.

Trenutno, ova metoda može se primijeniti samo na lance sastavljene od 6 molekula omotanih oko sedme koja se ponaša kao jezgra. To je zbog toga što je energija koju stvaraju elektroni dovoljna tek za razbijanje jedne molekule DNA.

Upotreba osjetljivijih detektora, koji mogu reagirati na elektrone s nižom energijom, uskoro bi trebala omogućiti timu promatranje pojedinačnih duplih zavojnica, pa i sama odmotana vlakna DNA. “Unaprijeđenom pripremom uzoraka i boljom rezolucijom slike mogli bismo izravno promatrati pojedine gradivne elemente DNA”, izjavio je Fabrizio.

Ranije ove godine na UCL-u je tim, kojeg predvodi Bart Hoogenboom, pronašao svoj put koristeći tehniku nalik Braillevoj verziji tehnike mikroskopije atomskih sila. Kao i talijanski tim, i oni su uspjeli detektirati uvijene utore koji razdvajaju dvije niti dvostruke spirale.

Izvor: NewScientist.com

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...

Energija i gorivo

Kućna vjetroelektrana je sustav koji omogućava vlasnicima kuća da proizvode vlastitu električnu energiju koristeći snagu vjetra. Zamislite da imate malu vjetroturbinu u svom dvorištu...