Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Kemija

Kako nastaje dim u Vatikanu?

Bijeli dim koji se večeras pojavio iz dimnjaka s vrha Sikstinske kapele u Vatikanu označio je da je 76-godišnji Argentinac Jorge Mario-Bergoglio izabran za papu, a bit će poznat kao Papa Franjo I.

Koautor knjige Chemistry of Pyrotechnics pokušao je objasniti kako nastaje taj dim.

Kako je moguće stvoriti dim određene boje? Nije li svaki dim siv?

Dva su načina na koja se može stvoriti dim; izgaranje, kojim nastaje dim kada materijal djelomično izgori te isparavanje koje nastaje kada se čvrsti materijali zagrijavaju kako bi se pretvorili u tekuće stanje, a zatim u plin. “Dim koji nastaje kada se zapali drvo ili slama rezultat je izgaranja – materijal bogat ugljikom u drvu gori, ali ne izgori potpuno. Tako se oslobađa ugljikov dioksid i pepeo koji je sive ili crne boje. U slučaju isparavanja čvrsta tvar se brzo rastali i isparava zbog zagrijavanja, no ne do te točke da sama tvar izgori. Zatim se ponovno kondenzira u zraku u obliku magle koju mi vidimo kao dim.”

Što se može koristiti kako bi nastao bijeli dim?

Postoje različiti materijali koji su bijele ili svjetlo sive boje, ovisno o njihovim karakteristikama. Mocella ističe uobičajene načine stvaranja bijelog dima – cink i elementarni fosfor koji privlače vlagu kada se zapale, a to stvara gusti bijeli dim.

Kako se u Vatikanu stvara bijeli dim?

“Definitivno je riječ o isparavanju, ali o kakvom točno, ne znamo”, rekao je Mocella. On smatra da kardinali koriste jednostavniji proces izgaranja, a jedan od takvih je zagrijavanje metalne prašine cinka s elementarnim sumporom iz čega nastaje plin cinkovog sulfida koji je gust i bijele boje.

Što je s crnim dimom?

Crni dim najbolje nastaje djelomičnim izgaranjem organskih materijala poput drva. “Ako ograničimo količinu kisika za vrijeme brzog izgaranja, dobit ćemo puno crnog dima.”

Jesu li u Vatikanu nekad koristili slamu kako bi dobili crni dim?

Ako se posebna vrsta slame zapali u uvjetima s malo kisika, može nastati crni dim, no vjerojatno ne onako gust kakav treba biti. Kako bi dim bio dovoljno gust i crn, potrebno je dosta toga brzo obaviti, što zahtijeva kemijski posredovano izgaranje u kontroliranim uvjetima, a ne samo zapaljenu slamu.

Može li dim biti neke druge boje, primjerice, crvene, zelene ili plave?

“Možemo stvoriti dim neke druge boje. Određene krute boje mogu se brzo rastaliti u tekućinu koja onda isparava u plin koji se, pak, ponovno kondenzira u zraku u obliku malenih kapljica što mi vidimo kao dim u boji. Potrebno je pažljivo pripremiti pirotehničke materijale za zagrijavanje kako bi boja isparila. Boje su često napravljene od organskih materijala koji se mogu pretvoriti u crno-sivi pepeo ako je gorenje previše intenzivno.”

Mogu li se obojeni dimovi pojaviti u prirodi?

“Vrlo rijetko, budući da su potrebni odgovarajući uvjeti i materijali kako bi nastali. Ne mogu se sjetiti niti jednog prirodnog obojenog plina – barem ne na našem planetu.”

Mogu li kardinali napraviti vatromet umjesto dima?

Da, moguće je napraviti vatromet, ali samo ako je dimnjak ravan i ako nema nikakvih blokada u njemu. Morali bi također skinuti poklopac s vrha dimnjaka kako ne bi došli u bliski susret s vatrometom u Sikstinskoj kapeli, što vjerojatno nije nešto čemu se Michelangelo nadao.

Možda će vas zanimati

Energija i gorivo

Kako nastaje nafta? Ovo pitanje otvara vrata u fascinantni svijet geoloških procesa nafte i tajanstvenog putovanja koje sirova nafta prolazi tijekom milijuna godina prije...

Biljke i životinje

Kada razmišljamo o svijesti, često se ograničavamo na ljudsku perspektivu. No, što ako vam kažemo da svijet oko nas, pun raznolikih životinjskih vrsta, od...

Na rubu znanosti

Fizičar Melvin Vopson nedavno je objavio rezultate svoje studije koja sugerira postojanje novog zakona fizike, zvanog “drugi zakon infodinamike”. Prema Vopsonu, ovaj zakon može...

Fizika

Kvantna fizika nije samo grana znanosti; ona je revolucionarni pogled na temeljne strukture naše stvarnosti. Ovaj uvod u kvantnu fiziku otvara vrata svijetu u...