Ledenim blokovima Antarktike prijeti veća opasnost od globalnog zatopljenja, u obliku aktivnog vulkana zakopanog duboko ispod površine kontinenta.
(Credit: Michael Studinger, NASA/Antarctic Photo Library)Istraživači sa Sveučilišta Washington otkrili su vulkan (kojeg još uvijek nisu imenovali) i to sasvim slučajno u Zemlji Marie Byrd u regiji Zapadne Antarktike. Podrhtavanja zabilježena u siječnju 2010. godine i veljači 2011. godine, i tragovi pepela u ledu ukazuju na to da je vulkan aktivan oko 8000 godina.
Instrumenti su otkrili dva potresa u razmaku godine dana (2010. i 2011. godina) magnitude 0,8 i 2,1.
Podrhtavanja su se dogodila na dubinama između 25 i 40 km, u blizini granice između kore i plašta (Mohorovičićev diskontinuitet). Dubine na kojima su se dogodili potresi i njihove niske frekvencije upućuju na tzv. DLP (Deep Long Period) potrese koji se pojavljuju na vulkanskim područjima.
Vulkan je prekriven ledom od jednog kilometra, stoga bi erupcija trebala biti velike jačine da bi se probila na površinu. Međutim, toplina iz vulkana mogla bi pojačati topljenje u podnožju ledenjaka, a otopljena voda u tom slučaju djelovala bi kao lubrikant te bi gornji dio leda klizio brže prema moru. Rezultat toga bio bi porast globalne razine mora.