Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Ovisnost i liječenje

Pronađeni neuroni koji uzrokuju nikotinsku ovisnost

(AAP)

Ciljanje na određenu grupu neurona u mozgu moglo bi pomoći ljudima da prestanu pušiti, kažu znanstvenici.

(AAP)

(AAP)

Pokusi na miševima pokazuju da se nikotinska ovisnost može pratiti do jedne regije mozga pod imenom interpedunkularno jedro.

Istraživanja pokazuju da neuroni u toj regiji „zasvijetle“ kada osoba ima potrebu za cigaretom.

Znanstvenici vjeruju da bi liječenje ciljanom redukcijom aktivnosti u interpedunkularnom jedru jednog dana moglo pomoći ljudima da se riješe ovisnosti o duhanu.

„Bili smo iznenađeni pronalaskom da samo jedna populacija neurona unutar jedne regije mozga zapravo kontrolira fizičke manifestacije kod uskraćivanja nikotina“, kaže voditelj istraživanja dr. Andrew Tapper sa Sveučilišta u Massachusettsu u Bostonu.

Tim dr. Tappera prvo je šest tjedana miševima davao nikotin koristeći vodu kao medij. Nakon uskraćivanja nikotina miševi su se počeli tresti i grebati po staklu, pokazivali su znakove prekidanja uzimanja droge.

Kod pobližeg promatranja mozak miševa otkrivao je abnormalno povećanu aktivnost u neuronima interpedunkularnog jedra.

Također, kada bi neuroni bili umjetno aktivirani svjetlom, miševi bi ponovno pokazivali znakove uskraćivanja nikotina bez obzira da li su prije bili izloženi drogi ili ne. Smanjivanjem aktivnosti tih neurona imalo je obrnuti učinak. Pronalasci su objavljeni u dnevniku Current Biology.

Uloga interpedunkularnog jedra u nikotinskoj ovisnosti ima smisla, kažu istraživači. Ta regija prima signale od ostalih područja mozga uključenih u korištenje nikotina, te je povezana s osjećajem tjeskobe. Isto tako, vrlo je gusto nabijena molekulama receptora koji su osjetljivi na nikotin.

Znanstvenici ne znaju jesu li pronalasci bitni i za ostale vrste ovisnosti, no ta mogućnost nije isključena. „Pušenje je prevladavajuće kod ljudi koji koriste i ostale substance, što sugerira potencijalnu interakciju između korištenja nikotina i ostalih droga“, kaže dr. Tapper.

Izvor: SBS

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...

Energija i gorivo

Kućna vjetroelektrana je sustav koji omogućava vlasnicima kuća da proizvode vlastitu električnu energiju koristeći snagu vjetra. Zamislite da imate malu vjetroturbinu u svom dvorištu...