Možda je nalik na usamljenu planinu, no ovaj je krajolik izvan našeg svijeta – to je jedna od najbliže snimljenih fotografija površine kometa u boji ikad.
Letjelica Europske svemirske agencije Rosetta snimila je surovu površinu kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko s udaljenosti od samo 29 kilometara. Komet 67P je 4 km široka smrznuta planina od stijena i leda koja juri kroz svemir na svojoj orbiti oko Sunca dugoj 6 i pol godina. Voditelji misije koristili su Rossetinu OSIRIS multikolor kameru s 12 različitih filtera kako bi napravili ovu snimku.
Komet je crnji od ugljene prašine i reflektira samo 4% Sunčeve svjetlosti s površine. Kako bi neutralizirali taj efekt, snimka je morala imati poboljšanu svjetlinu i kontrast kako bi se na njoj uopće moglo išta vidjeti.
Rosetta je u povijest ušla u kolovozu kad je postala prva svemirska letjelica koja je ušla u orbitu oko kometa. 11. studenog Rosetta će ponovno ući u povijest kad se aktivira mehanizam zvan Philae, kojim će Rosetta pokušati sletjeti na prekrasnu zasjenjenu površinu kometa.
Voditelji misije prije nekoliko su dana najavili da će Philae za slijetanje ciljati stranu s oznakom ‘J’ – intrigantnu lokaciju za koju znanstvenici kažu da je manje izazovna za slijetanje, a u blizini se nalaze i aktivna područja prikladna za proučavanje.
Rosetta će proučavati komet 67P/Churyumov-Gerasimenko tijekom sljedeće godine kako bi se otkrile neke od tajni ovih praiskonskih tragova ranog Sunčevog sustava.