Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Znanost

CERN napravio akcelerator za liječenje raka

CERN je dovršio prvi modul minijaturnog akceleratora koji bi se mogao iskoristiti u bolnicama za liječenje raka.

Prvi od četiri minijaturna modula je završen, navode iz CERN-a [CERN]

Prvi od četiri minijaturna modula je završen, navode iz CERN-a [CERN]

Europska organizacija za nuklearna istraživanja dovršila je prvi modul minijaturnog akceleratora, koji bi se potencijalno mogao iskoristiti u bolnicama za liječenje raka.

Znanstvenici su napravili akcelerator čestica dužine dva metra, koji bi se mogao upotrijebiti za proizvodnju radioaktivnih izotopa.

Oni imaju ključnu ulogu u liječenju raka, prenosi Sputnik.

Stručnjaci su napravili modul koji je prema sastavu sličan Velikom hadronskom sudaraču čestica, ali je znatno kompaktniji, modularan je i jeftiniji.

Prednosti uređaja

Ukoliko bi taj aparat bio instaliran u bolnici, izbjeglo bi se transportiranje radioaktivnog materijala, što je potencijalno opasno, navode znanstvenici.

“U početku se činilo da je nemoguće, ali smo na kraju, zahvaljujući novoj dinamici zraka i inovativnim idejama za radiofrekvenciju i mehaničke aspekte, došli do dizajna akceleratora koji je puno bolje prilagođen praktičnim zahtjevima ili medicinskim primjenama”, izjavila je Alessandra Lombardi, članica tima koji je napravio uređaj.

Prvi od četiri minijaturna modula je završen, a znanstvenici planiraju testirati sva četiri uređaja za nekoliko mjeseci.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Neuroznanost

Neuroplastičnost, fascinantna sposobnost našeg mozga da se mijenja i prilagođava tijekom cijelog života, temelj je na kojem počiva naša sposobnost učenja, prilagodbe i oporavka....