Prije tri desetljeća dogodila se najveća nuklearna katastrofa u povijesti: eksplodirao je jedan od reaktora nuklearne elektrane u ukrajinskom gradu Černobilu. Iz reaktora su u atmosferu ispuštene velike količine radioaktivne prašine koje su kontaminirale široko područje oko elektrane, a radioaktivni oblak dopro je sve do Skandinavije. Posljedice zračenja zahvatile su preko pet milijuna ljudi, a zdravstveni problemi aktualni su i danas.
U sjeni ljudskih žrtava dogodio se pomor flore i faune u užoj, te ozračenje istih u široj zoni stradanja. Teško deformirano potomstvo takvih jedinki nije imalo izgleda za nastavak vrste te je široko područje oko elektrane ubrzo opustjelo.
Danas, trideset godina nakon nuklearnog pustošenja, stvari se polako popravljaju. Zapravo, broj losova, jelena, srna i divljih veprova istovjetan je onom na neozračenim dijelovima zemlje. Čak štoviše, vučja populacija ovdje je sedam puta veća negoli u drugim područjima Ukrajine.
Razlog povratku životinja jest odsustvo njihova najvećeg neprijatelja – čovjeka. Ova vijest, dakako, ne znači da je opasnost od radijacije minula, dapače, no za životinje čovjek predstavlja kudikamo veću prijetnju.
Izvor: Science Daily/Live Science